Mutlu musunuz?

Günde 10 saat çalışıp çocuğunun istediği şeyi alamadıkları için mutlu değil insanlar. Ay sonu ne yapacağım diye düşündükleri için. Dükkanları kapalı olduğu için, ellerinden bir şey gelmediği için. İnsanlar intihar ediyor ya borcunu ödeyemediği için ne kıymetinden bahsediyorsun? Ya Türkiye'de parasızlıktan intihar eden insanlar gördük, hala mı şükretme derdindesiniz?

Yazık, cidden yazık. Kimse size hakkınızı vermez, siz alırsınız. Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir. Fakire şükretmeyi öğret ki zenginin düzeni bozulmasın. Halk yasayacak apartman dairesini zor bulurken yönetenler yazlık farklı kışlık farklı saraylarda kalsın.

Ben esnafım kardeşim. Çay evi işletiyorum. Pandemiden dolayı 1 seneyi aşkın süredir dükkanım şuan da dahil olmak üzere çoğunlukla kapalı. Benimde borcum harcım var. Ay sonu faturalarım var. Maddi olarak zor dönemlerden geçiyorum. Senin de dediğin gibi elimden bir şey gelmiyor. Lakin bu sadece bana veya sana mahsus bir durum değil. Dünyanın şuan içinde bulunduğu pandemi sürecinde çoğu insan aynı sıkıntıyı yaşıyor. Ülkece zor dönemden geçiyoruz. Yönetenlerin halka destek olması lazım. Ama olmuyorlar. Ben de mi intihar edeyim şimdi? İsyan edip intihar edince sorunlarım çözülecek mi?

İsyan edip intihar edince sorunlarım çözülecek mi?
Hayır çözülmeyecek. Halk olarak hepimiz kabullenmişiz kaderimizi, ben buna kızıyorum. Almanya'da hükümet kapalı mekanlara normal zamanda kazandıklarının %75'ini veriyor. Türkiye bunu yapamayacak kadar fakir bir ülke mi? Kesinlikle değil. Birileri gemicikler peşinde olmasa, sarayı kapatsa tüm esnafı destekleyecek bütçe çıkar. Bütün halk sıkıntıda, sıkıntının kaynağı gözümüzün önünde ama kimse kılını kıpırdatmıyor. Oturup şükür çekiyor. Ben buna katlanamıyorum. Asıl parayı senin gibi, intihar eden adamlar gibi kişiler hak ederken sizin çalıştığınız 10 saatin, 12, 15 saatin yarısını gasp edip saraylarına votka alanlara, çoluğun çocuğun hakkıyla pudra şekeri çekenlere katlanamıyorum. O lüks hayatı düşündükçe sinirlerim zıplıyor.

Hayır çözülmeyecek. Halk olarak hepimiz kabullenmişiz kaderimizi, ben buna kızıyorum. Almanya'da hükümet kapalı mekanlara normal zamanda kazandıklarının %75'ini veriyor. Türkiye bunu yapamayacak kadar fakir bir ülke mi? Kesinlikle değil. Birileri gemicikler peşinde olmasa, sarayı kapatsa tüm esnafı destekleyecek bütçe çıkar. Bütün halk sıkıntıda, sıkıntının kaynağı gözümüzün önünde ama kimse kılını kıpırdatmıyor. Oturup şükür çekiyor. Ben buna katlanamıyorum. Asıl parayı senin gibi, intihar eden adamlar gibi kişiler hak ederken sizin çalıştığınız 10 saatin, 12, 15 saatin yarısını gasp edip saraylarına votka alanlara, çoluğun çocuğun hakkıyla pudra şekeri çekenlere katlanamıyorum. O lüks hayatı düşündükçe sinirlerim zıplıyor.

Herkes eşit olsaydı yaşamın bir anlamı kalmazdı. İnsanların mutluluğu üzüntüsü olmazdı. Herkes eşit olsaydı ağaçtan farkımız kalmazdı. Herkes çok para ister evet bu doğru. Fakat para mutluluk getirmez. Parası olan insanların çoğunun aynı şekilde mutsuz oldukları da bir gerçek. İnsanların hakkını yiyenlere gelince elbette bunun hesabını verecekler. Hiç bir suç cezasız kalmaz. Bu dünyada olmasa da inancımız o yönde ki, ahirette hesabını verecekler. Onun için yaşadığımız zor dönemlere sabrediyoruz. Hiç bir suçun cezasız kalmadığını bildiğimiz için de şükrediyoruz.

Değilim ama yaz gelince bırak mutluluğu muhteşem olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı