MX130 i5 8250U laptop işlemci GHz düşmesi

mucahit55

Centipat
Laptopumu yaklaşık 11-12 ay önce aldım. Başlarda sıkıntı yoktu fakat son 4-5 ay süreç içerisinde oyunlarda GHz kaybı yaşamaya başladım. CS:GO'da oyun açılırken işlemci 3.4GHz'i görüyorken maça girdiğimde bu frekans 1.6GHz'i geçmiyor. Geçmemesine kalmıyor daha da düşüyor 600MHz'lere kadar. Bu da bana FPS kaybı ani FPS düşüşleri oyun donması olarak geri dönüyor.

Önceden GTA 5'de 720P Low ayarlarda 90FPS alırken şimdi 30FPS'yi görüyorum. Araba ile azıcık hız yapsam frekans yine düşüyor 600MHz'lere. CS:GO'da işlemci sıcaklığı 75'i geçmiyor genellikle 70-72'de sabit. GTA 5'de 70-85 arası sabit kalıyor.

Ekran kartı ve işlemci kullanım yüzdelerine baktım oyunu oynarken. İşlemci %70 - %100 arası, ekran kartı %60'ı geçmedi. Darboğaz değil midir? ThrottleStop programında da sağ alt tarafta yer alan throttle yazısının yanındaki dairenin içi bir dolu bir boş oluyor. Sürekli değişiyor. Darboğazdır diye düşünüyorum.

Laptop un kasasını açmak için vidaları sökecektim. Fakat vidaların evdeki tornavidaya göre küçük olduğunu fark ettim. Bu yüzden açamıyorum. Karantina günleri olduğu için de bilgisayarcıya götüremiyorum. Benim düşüncem fandaki toz sebebiyle işlemci kendisini frenliyor veya termal macunun yenilenmesi lazım.

ThrottleStop programını kullandım oyun oynarken. BD prochot tikini kaldırdım. Sıcaklık ve FPS değerini MSI Afterburner'dan ölçtüm.

İşlemci: i5 8250U 1.6GHz Turbo 3.4GHz.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce MX130 4 GB (gereksiz, 2 GB yeterli)
RAM: 8 GB DDR4 2400MHz.
HDD: 1TB Toshiba.
SSD: -

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hemen hemen benzer laptoplarımız var şey yapın soğutucunuz varsa 3.4 GHz'ye sabitleyin yok sa 3.0'a sabitleyin tavsiyemdir ThrottleStop programını açıp fıvr yazan yere girin ve işaretlediğim yeri 30 yapın soğutucunuz varsa arttırın size kalmış bir şey orada aktif olan her şeyi 30 yapın daha sonra apply deyin ve çıkın fıvr kısmında çıktıktan sonra programı açtığımızdaki menü de *disable Turbo* seçeneğindeki tiki kapatın.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-05-21 132546.png
    Ek Açıklama 2020-05-21 132546.png
    98,1 KB · Görüntüleme: 131

Yeni konular

Geri
Yukarı