Oyun oynarken i5 8250U CPU GHz düşmesi

parzivallian

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba, bu açtığım ilk başlık o yüzden yanlış varsa affola. Benim i5 8250U işlemcim var. Base clock olarak 1.6 GHz, Turbo Boost ile 3.4 GHz oluyor. Normalde ısındığı için birden 400 MHz oluyordu, bu sorunu throttle stop ile undervolt yaparak çözdüm fakat son 3 gündür güç seçeneklerindeki en düşük işlemci durumu %100 olmasına rağmen oyunlarda 2000 MHz 2300 MHz gibi değerlere düşüyor. Fakat ısındığı için değil.(Masaüstünde düşmüyor) Throttle stop kaldırdım, Speed Shift'i kapattım, undervlotu geri çektim fakat olmadı. Şimdiden teşekkürler. -Normalde 3400 MHz'de oynuyordum-

Son düzenleyen: Moderatör:
Throttle Stop gibi yazılımlar işlemcine zarar verir. Undervolt ve overclock gibi şeyler uygun derecede zarar vermez. Cihazın laptop ise min. 20 kw/h lık termal macun ile değiştir ve fanını temizle. Garantin varsa sakın açma. Garantin gider. PC ise güzel bir soğutucu al ve termal macununu değiştir. Cihazın laptop ise servise ver baksınlar. Ama servis bir işe yaramıyor bence adamlar direk çalıştı mı? çalışıyor böyle adamlar.

Oyuncu cihaz değil, devamlı tek çekirdeği 3.4GHz'de kullanacak diye olay yok ve kendini koruma amaçlı ısınma olmasın diye düşük tutuyor. Oyuncu dizüstü de bile tam turbo ile çalışan cihaz az ve çalışacak diye iddia koyan üretici var, sen kıytırık U serisi cihazdan turbo devamlı çalışmasını istiyorsun.

Oyuncu cihaz değil, devamlı tek çekirdeği 3.4GHz'de kullanacak diye olay yok ve kendini koruma amaçlı ısınma olmasın diye düşük tutuyor. Oyuncu dizüstü de bile tam turbo ile çalışan cihaz az ve çalışacak diye iddia koyan üretici var, sen kıytırık U serisi cihazdan turbo devamlı çalışmasını istiyorsun.
fakat normalde sıkıntısızdı. Yani zaten sürekli 3400 MHz'de çalışabiliyordu. Şuanda bir anormallik var.
Anlamadığım bir şekilde düzeldi.

Son düzenleme:
Her zaman çalışmaz hocam. Bazı aralıklarla performans gösterip veya göstermez. U işlemciler tasarruflu işlemciler, ısınma ve pil performansı için hızı kendisi ayarlıyor. Devamlı yüksek frekans da çalışması işlemciye zarar verebilir ve ısınma zamanla yükselecek.

Geri
Yukarı