MX230 LoL'de en düşük ayarlarda 30-40 FPS veriyor

mogretici

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, forumlarda biraz araştırdım da insanlar en yüksek ayarlarda 70-80 FPS alıyorum, nasıl yükseltirim falan demiş.
LoL, oyun içi en düşük ayarlarda bende, pil yüksek performans modunda, NVIDIA ayarları en yüksek performans modunda falan bir sürü bir şeyler yapmaya çalıştım ama hala 30-40 arası FPS'le oynuyorum. Ara ara ani düşüşler de yaşıyorum. 10 FPS'e kadar düşebiliyor.
Oyun en düşük ayarlarda ve bilgisayar yüksek performans modundayken böyle bir FPS normal mi? Yardımcı olur musunuz?

• 8 GB RAM.
  • MX230 ekran kartı.
  • Intel(r) Core(tm) i5-1035G1 işlemci.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet öyle bir olay var ama adamlar şöyle bir şey de yapmış. Buradan ayarı Ultra performance yapınca düzelmesi lazım eğer sorun sıcaklıkla alakalıysa.

Hocam videodakini yaptım BIOS'tan turboboost u da kapattım. İlk defa güzel bir şey oldu. 70-80 arası FPS alıyorum 20-30'lara düşmüyor artık FPS.
Şimdi de şöyle bir şey oldu :D en düşük ayarlarda 70-80 arası değişiyor FPS'im. TF'lerde 60A falan düşüyor sıkıntı yaşatmıyor. En yüksek ayarlara alınca da 60 oluyor. En yüksekle en düşük ayar arasında 10FPS oynuyor sadece. Gölgeler kenar yumuşatmalar falan komple açık olunca 60 her şey kapalı olunca 70 oluyor. Droptan kurtuldum çok şükür ama konunun en başında da dediğimiz gibi aynı özelliklere sahip kişiler 170-180'lere kadar FPS görebiliyor. Benim için o değerler imkansız mı?

Hocam videodakini yaptım BIOS'tan turboboost u da kapattım. İlk defa güzel bir şey oldu. 70-80 arası FPS alıyorum 20-30'lara düşmüyor artık FPS.
Şimdi de şöyle bir şey oldu :D en düşük ayarlarda 70-80 arası değişiyor FPS'im. TF'lerde 60A falan düşüyor sıkıntı yaşatmıyor. En yüksek ayarlara alınca da 60 oluyor. En yüksekle en düşük ayar arasında 10FPS oynuyor sadece. Gölgeler kenar yumuşatmalar falan komple açık olunca 60 her şey kapalı olunca 70 oluyor. Droptan kurtuldum çok şükür ama konunun en başında da dediğimiz gibi aynı özelliklere sahip kişiler 170-180'lere kadar FPS görebiliyor. Benim için o değerler imkansız mı?
Hocam size şöyle söyleyim dediklerimizi yaptıysanız bundan iyi FPS alamazsınız gibi duruyor. Isınırsa FPS düşer. Isınma sorununu hallettik. Dropları da hallettik. Yani epey bir çaba gösterdik. Aynı özellikteki kişilerin ben 180 FPS aldığını zannetmiyorum. @pragma hocam da ben de size her açıdan epey yardım ettik. Ben iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum.

Allah razı olsun gerçekten çok yardımınız dokundu ikinize de ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Sayenizde en azından akıcı bir oyun oynayabileceğim. Zaten 60Hz monitörde 60FPS'den yukarı da olsa onu göremessin diye biliyorum. 60FPS yeterli bir değer yani. Normal oyuna girmedim henüz testleri hep antrenman modunda yaptım. Normal oyunda da sıkıntı olmazsa inşallah süper olur. Ama gerçekten en yüksek ayarlarda insanların o kadar yüksek FPS alıp benim 60-70'e şükretmem biraz ironik :) Gerçekten çok sağolun. Çok teşekkürler.

Allah razı olsun gerçekten çok yardımınız dokundu ikinize de ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Sayenizde en azından akıcı bir oyun oynayabileceğim. Zaten 60Hz monitörde 60FPS'den yukarı da olsa onu göremessin diye biliyorum. 60FPS yeterli bir değer yani. Normal oyuna girmedim henüz testleri hep antrenman modunda yaptım. Normal oyunda da sıkıntı olmazsa inşallah süper olur. Ama gerçekten en yüksek ayarlarda insanların o kadar yüksek FPS alıp benim 60-70'e şükretmem biraz ironik :) Gerçekten çok sağolun. Çok teşekkürler.
Tavsiyem cihazınızı sıfırlayın. Direk sıfır kurulum yapın. Yüksek performans gibi ayarlamalar da yapmayın hocam. Nasılsa o halinde bırakın. Sadece belki ekran kartı denetim masasından maksimum performansa alabilirsiniz. Bence sıfırlarsanız düzelebilir. İnancım var bu konuda. Bence boş bir zamanda sıfırlayın ve rahat rahat kullanın hocam.

Sevindim hocam. @erengore hocamın da dediği gibi yine bir ara sisteminizi bir formatlayın. O değerleri almanız bir şey ifade etmez zaten ama alamıyorsanız boş bir zamanınızda servise yollamanızı tavsiye ederim. Özellikle laptoplarda çok sorun oluyor ve servise yollamadığınıza pişman olabiliyorsunuz. Sizin de çabanızı takdir ediyorum: çoğu kişi sorununu atıp çok bilmişlik yapıp söylenen çözümleri denemiyor falan. En azından stabil bir oyun performansına ulaştınız. İyi oyunlar.

Konuya bakacak olan olursa minimal çözümü kısa bir özetleyeyim.

BIOStan TurboBoost ve Intel SpeedStep Technology yi kapattım. %temp% ve prefetch'i temizledim. Bilgisayarı En İyi Pil Moduna çektim. Güç Seçenekleri>Plan Ayarlarını Değiştir>Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir>İşlemci Güç Yönetimi>En Yüksek İşlemci Durumunu %100 En Düşük İşlemci Durumunu %60 yaptım.

Konuyu açmadan önce en düşük ayarlarda 30 FPS alıyorken şimdi en düşük ayarlarda 70 FPS, en yüksekte 60 FPS alabiliyorum. Yardımları için @erengore ve @pragma ya çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı