Çözüldü MX230 sistem oyunlarda FPS değeri aniden düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

viperinho

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi forumlar. Sorunumdan bahsedeceğim; CS:GO oyununda yaklaşık 240fps değerlerinde gezinirken aniden 30 FPS'e düşüyor ve sabitleniyor sıklıkla diğer oyunlarda da mevcut örneğin GTA 5.
Özelliklerim:
  • 8GB RAM, 64bit, Casper Nirvana S500 Laptop serisi
  • NVIDIA GeForce MX230
  • Intel(R) Core(TM) i5-10210U CPU @ 1.60GHz
  • KINGSTON SA400M8240G SSD 240GB
  • Onboard Intel UHD Graphics

Güç ayarları kısmından ise en yüksek işlemci hızını 80'e çektiğimde turbo deaktif olup oyunlarda dropsuz şekilde devam ediyorum fakat FPS değerleri çok yüksek olmuyor ve akıcı oyun oynayamıyorum. 100 olduğunda ise FPS değeri yükseliyor fakat fazla drop yaşıyorum sorunu nedir nasıl çözebilirim?

1612518512624.png

1612518524604.png

Çözüm
Sıcaklık değerleriniz laptop için performans düşüşü olacak seviyede değil. Oyun MX230 ile değil de onboard ekran kartı ile açılıyor olabilir mi? Bu attığınız değerleri almadan önce oyun ne kadar süre çalıştı? Uzun süreli çalışmada sıcaklık kritik seviyelere çıkıyor olabilir. FPS düşüp sabitleniyor demişsiniz bunun en büyük sebebi sıcaklık olarak geliyor benim aklıma.

Ekran kartı ile açıyorum oyunları. Oyun yaklaşık 1 saat önce çalışmıştı ekran görüntüsünde. Sanırım termal macun ile alakalı bir problem. Başka bir çözüm bulamadım, Windows sistemi düşsem bir etkisi olur mu? 20H2 sürümdeyim, Windows 10 64 Bit Home sl.
Laptopun içini açarak saç kurutma makinesi sayesinde temizledim, tozlanmış denilebilirdi. Sonrasında ThrottleStop ile işlemci hızını 3.00GHz ayarladım. FPS düşmesi problemim ortadan kalktı, biraz düşük FPS alıyorum fakat hiç problem olmuyor. GTA V singleplayer 70-80FPS, multiplayer 40-60FPS arası alıyorum. Laptopun içini temizledikten sonra loading sürem de kısaldı diyebilirim iyi forumlar.
İşlemci fazla ısınıyor galiba. Yüzde 80 yerine yüzde 99 yapın işlemciyi. Ya da direk temizlik yapıp macun yenileyin.

Artı -1 Eksi
konuyu açan kişinin arkadaşıyım hesabıyla alakalı sorun yaşıyor ben iletiyorum afterburner sonuçlarını, 100'deyken, prize takılı ve tam performanstayken.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    947,5 KB · Görüntüleme: 61
konuyu açan kişinin arkadaşıyım hesabıyla alakalı sorun yaşıyor ben iletiyorum afterburner sonuçlarını, 100'deyken, prize takılı ve tam performanstayken.
Sıcaklık sınırlara dayanmış gibi duruyor.
Termal macunu yenileyebilir termal macun yeni ise bilgisayara Kaspersky'ı indirip virüs taraması yapabilir virüs varsa silecektir. Bildiğiniz üzere çoğu virüs işlemciyi sömürdüğü için sıcaklıklar artmış olabilir.

Sıcaklık sınırlara dayanmış gibi duruyor.
Termal macunu yenileyebilir termal macun yeni ise bilgisayara Kaspersky'ı indirip virüs taraması yapabilir virüs varsa silecektir. Bildiğiniz üzere çoğu virüs işlemciyi sömürdüğü için sıcaklıklar artmış olabilir.
ESET ve Kaspersky ile tarama yaptım sonuç 0. Laptop için termal macun yenilemekte bilgim yok yakın çevremde bilgisayar servis yerleri var yardım edebilirler sanırım. Bilgisayar 8 aylık.
Sistemin ısınıyor gibi geldi bana. MSI Afterburner ile sıcaklıkları takip eder misin? Bilgisayarı tam performansta çalıştır ama.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    52,2 KB · Görüntüleme: 57
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    27 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    947,5 KB · Görüntüleme: 55
Sıcaklık değerleriniz laptop için performans düşüşü olacak seviyede değil. Oyun Mx230 ile değil de onboard ekran kartı ile açılıyor olabilir mi? Bu attığınız değerleri almadan önce oyun ne kadar süre çalıştı? Uzun süreli çalışmada sıcaklık kritik seviyelere çıkıyor olabilir. FPS düşüp sabitleniyor demişsiniz bunun en büyük sebebi sıcaklık olarak geliyor benim aklıma.

Sıcaklık değerleriniz laptop için performans düşüşü olacak seviyede değil. Oyun MX230 ile değil de onboard ekran kartı ile açılıyor olabilir mi? Bu attığınız değerleri almadan önce oyun ne kadar süre çalıştı? Uzun süreli çalışmada sıcaklık kritik seviyelere çıkıyor olabilir. FPS düşüp sabitleniyor demişsiniz bunun en büyük sebebi sıcaklık olarak geliyor benim aklıma.

Ekran kartı ile açıyorum oyunları. Oyun yaklaşık 1 saat önce çalışmıştı ekran görüntüsünde. Sanırım termal macun ile alakalı bir problem. Başka bir çözüm bulamadım, Windows sistemi düşsem bir etkisi olur mu? 20H2 sürümdeyim, Windows 10 64 Bit Home sl.
Laptopun içini açarak saç kurutma makinesi sayesinde temizledim, tozlanmış denilebilirdi. Sonrasında ThrottleStop ile işlemci hızını 3.00GHz ayarladım. FPS düşmesi problemim ortadan kalktı, biraz düşük FPS alıyorum fakat hiç problem olmuyor. GTA V singleplayer 70-80FPS, multiplayer 40-60FPS arası alıyorum. Laptopun içini temizledikten sonra loading sürem de kısaldı diyebilirim iyi forumlar.

Çözüm

Geri
Yukarı