MX330 laptop FPS düşüşü

DarkManN

Centipat
Daha fazla  
4 ay önce ASUS laptop aldım. MX330 grafik kartı, i5-1135G7 işlemci, 8 GB RAM bulunuyor. Defalarca format attım değişen bir şey olmadı, sürücülerim güncel. Sıcaklık değerleri 70-80 arası. Özellikle CS:GO'da 150 FPS+ almama rağmen ara sıra droplar giriyor ve sanki görüntüde takılmalar varmış gibi oluyor. İçini açıp temizlemek fayda eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
CS:GO güncelleme aldıkça ağırlaşan bir oyun. Eğer laptopta 1 tane 8 GB RAM takılıysa 1 tane daha 8 GB takmak dropları azaltabilir.
Doğru ama oyun içinde CS:GO da bellek kullanımı %70 gözüküyor 2.5 GB civarı boş ram kalıyor. RAM ile alakası olduğunu sanmıyorum. Çoğu oyun bilgisayarlarında bile 8 GB RAM bulunmakta.

Ara sıra oyuna girdiğimde işlemci hızı 0.30 GHZ a sabitleniyor. Ama bilgisayarı 1 - 2 defa açıp kapattıktan sonra düzeliyor bu durum. Drop sorunu aynı devam ediyor.
Ekran kartında bir sorun yok yani? MX serisinde throttlestop limiti baya düşük olduğu için çoğu kişi oyun oynayamıyordu da ondan sormuştum. Ekran kartında sorun yok diyorsanız, bilemedim drop neden dolayı. Bütçeniz varsa 2x8 GB RAM yapmayı deneyin derim.

4 ay önce ASUS laptop aldım. MX330 grafik kartı, i5-1135G7 işlemci, 8 GB RAM bulunuyor. Defalarca format attım değişen bir şey olmadı, sürücülerim güncel. Sıcaklık değerleri 70-80 arası. Özellikle CS:GO'da 150 FPS+ almama rağmen ara sıra droplar giriyor ve sanki görüntüde takılmalar varmış gibi oluyor. İçini açıp temizlemek fayda eder mi?
Ani droplar işlemci kaynaklı olması lazım. Ekran kartı ve işlemciyi tek bir fan üzerinden soğutma yaptığı için sistem işlemciyi belli bir miktar kısıyor genelde. Bu sayede hem ekran kartı hem de işlemci serin çalışıyor ama performans kaybı oluyor.

MX'li bilgisayarlarda ciddi drop sorunları var. Isınınca throttling yüzünden drop yemeye mayilliler. Turbo Boost'u kapatmak stabil FPS'e yardımcı olabilir.
Nasıl kapatırım?
Ekran kartında bir sorun yok yani? MX serisinde throttlestop limiti baya düşük olduğu için çoğu kişi oyun oynayamıyordu da ondan sormuştum. Ekran kartında sorun yok diyorsanız, bilemedim drop neden dolayı. Bütçeniz varsa 2x8 GB RAM yapmayı deneyin derim.
Bütçem olsun satıcam Allahın belası bu bilgisayarı. Ekran kartı sıcaklığı 70-74 arasında. Sanırım sıkıntılı bir işlemci modeli ya da içini açıp temizlemek gerek.

Nasıl kapatırım?
Güç ayarlarından kapatılabiliyor. Bilgisayarımda Windows kurulu olmadığından tarif edemiyorum. İnternete "Intel Turbo Boost kapatma" yazarsanız bir sürü rehber çıkacaktır.
Bütçem olsun satacağım Allah'ın belası bu bilgisayarı. Ekran kartı sıcaklığı 70-74 arasında. Sanırım sıkıntılı bir işlemci modeli ya da içini açıp temizlemek gerek.
MX'li bilgisayarların genel sorunu. Bu ekran kartının ana amacı oyun değil, bu bilgisayarlarla render yapmak ya da GPU hızlandırma olarak kullanmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı