MX330 laptop iade edilir mi?

75 derece oluyor valorantt bu arada 8K verdim.
7.5k'ya kral denilebilecek oyun bilgisayarı Acer Nitro 5 alabilirdiniz.

Muhtemelen sıkıntınız bilgisayardaki düşük sıcaklık kısıtlamasından kaynaklanıyor. Yani oyun oynadığınızda, örneğin ekran kartı 80 dereceye ulaştığında kendini iyice kısıtlar ki 80 dereceyi aşmasın.

Bu sorun mu değil mi anlamak için 3DMark indirip, Fire Strike veya Time Spy testini yapın. Sonuç sayfasında "Detailed Monitoring" kısmının fotoğrafını çekip atabilirseniz işlemcinin mi, grafik kartının mı throttle altında olduğunu anlayabiliriz.
Screenshot (50)_LI.jpg

Çizdiğim kısımda frekansın sürekli düştüğünü görebilirsiniz. Bu throttle anlamına geliyor, eğer throttle olmasa dümdüz sabit olurdu.

Eğer throttle CPU'da ise sıkıntı Throttlestop'la çözülür. GPU'da ise Asus GPU Tweak 2 işe yarar. Çünkü kendi bilgisayarımda da aynı sıkıntıyı yaşamıştım, ekran kartı en fazla 65 derece oluyordu ve inanılmaz yavaşlıyordu. 90 dereceye çektikten sonra oyun makinesine dönüştü adeta (demek istediğim performansı ikiye katlandı).

7.5K'ya kral denilebilecek oyun bilgisayarı Acer Nitro 5 alabilirdiniz.

Muhtemelen sıkıntınız bilgisayardaki düşük sıcaklık kısıtlamasından kaynaklanıyor. Yani oyun oynadığınızda, örneğin ekran kartı 80 dereceye ulaştığında kendini iyice kısıtlar ki 80 dereceyi aşmasın.

Bu sorun mu değil mi anlamak için 3DMark indirip, fire Strike veya time spy testini yapın. Sonuç sayfasında "detailed monitöring" kısmının fotoğrafını çekip atabilirseniz işlemcinin mi, grafik kartının mı throttle altında olduğunu anlayabiliriz.
Eki Görüntüle 1123598
Çizdiğim kısımda frekansın sürekli düştüğünü görebilirsiniz. Bu throttle anlamına geliyor, eğer throttle olmasa dümdüz sabit olurdu.

Eğer throttle CPU'da ise sıkıntı ThrottleStop'la çözülür. GPU'da ise ASUS GPU Tweak 2 işe yarar. Çünkü kendi bilgisayarımda da aynı sıkıntıyı yaşamıştım, ekran kartı en fazla 65 derece oluyordu ve inanılmaz yavaşlıyordu. 90 dereceye çektikten sonra oyun makinesine dönüştü adeta (demek istediğim performansı ikiye katlandı).

PC alma sebebim birazda üniversite amaçlı.
50TL Steam'de şu anda başka yolu yok mu?
Teker teker denesek sıkıntı çıkar mı ilk ThrottleStop denesem sorun çözülmez ise ASUS GPU Tweak kullansam.

Son düzenleme:
Teker teker denesek sıkıntı çıkar mı ilk ThrottleStop denesem sorun çözülmez ise ASUS GPU Tweak kullansam.
İkisini aynı anda deneseniz de olur.

Throttlestop'u indirin, Options'a tıklayın, PROChot Offset'i 0 yapın. Yazdığınız sayı (x), 100-x oluyor ve sıcaklık limitiniz o oluyor. Şimdilik 0 yazın.

Asus GPU Tweak'ten ise GPU Temp Target'i en üst yapın. (Kurulum sonrasında yeniden başlatmayı ihmal etmeyin)

Sonra tekrar oyun performansına bakın, bir değişiklik olursa veya yardım gerekirse yazabilirsiniz.

Son düzenleme:
Şimdi FPS monitörden baktım ve sonuçlar böyleydi.
1627725120869.png

Şimdi baktım oynarken GPU da ki MHz düşünce 200 300 oluyor saniyelik oyunda donuyor sanırım ondan.
Düzeldi limiti 94 yaptım FPS düşmesi olmuyor ancak sanırım çok fazla ısınıyor bir soğutucu lazım gibi.
sınıra kadar geldi ısı değeri

Son düzenleme:
Düzeldi limiti 94 yaptım FPS düşmesi olmuyor ancak sanırım çok fazla ısınıyor bir soğutucu lazım gibi.
sınıra kadar geldi ısı değeri
O zaman throttle olduğu kesinleşti, en azından sorunu çözebildik gibi :)

Şimdi ısıyı düşürmek için Throttlestop > Options > Prochot Offset değerini 5 veya 10 yapın, sonra tekrar oyun performansına bakın. Böylece işlemci 100 dereceye kadar çalışacağına şimdi 90'da kendini tutar, bilgisayar da o kadar ısınmaz. Oyun performansı ciddi oranda düşerse önceki değere geri dönün.

Aynı şeyi Asus GPU Tweak'te de yapın, azar azar limiti düşürün, deneyin.

Onun yerine FPS limit koysam olmaz mı oyunlara.
60FPS limit yeterli olur bence gayet akıcı.
Soğutucu almamı önerir misiniz gerekli gibi duruyor sanki.
https://www.hepsiburada.com/zalman-...lik-ayarli-notebook-sogutucu-stand-pm-bs50163 bu soğutucu iyi midir?
FPS limit koysanız da olur, faydası olur tabii ki.

Dediğiniz soğutucu kaliteli duruyor ama fiyat olarak sanki çok yüksek. Eğer bilgisayarınızda yandan havalandırma deliği varsa vakumlu soğutucu deneyebilirsiniz: https://www.hepsiburada.com/trline-triline-vakumlu-notebook-sogutucu-p-HBV000011FWRU

Yoksa eğer, şu anda kullandığım bu soğutucu var. Gayet iyi çalışıyor ve uygun fiyatlı: https://www.hepsiburada.com/frisby-fnc-5230st-oyuncu-notebook-sogutucu-stand-p-HBV0000081EVY

FPS limit koysanız da olur, faydası olur tabii ki.

Dediğiniz soğutucu kaliteli duruyor ama fiyat olarak sanki çok yüksek. Eğer bilgisayarınızda yandan havalandırma deliği varsa vakumlu soğutucu deneyebilirsiniz: https://www.hepsiburada.com/trline-triline-vakumlu-notebook-sogutucu-p-HBV000011FWRU

Yoksa eğer, şu anda kullandığım bu soğutucu var. Gayet iyi çalışıyor ve uygun fiyatlı: https://www.hepsiburada.com/frisby-fnc-5230st-oyuncu-notebook-sogutucu-stand-p-HBV0000081EVY
attığım üründe kampanya olduğu için alıyorum visa kampanyası var 50 tl indirim
Firsby iyi mi onu da alabilirim kaç derece düşürüyor

Son düzenleme:
Firsby iyi mi onu da alabilirim kaç derece düşürüyor
İncelemesini yapmıştım, izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı