MX450 sistemde RDR2 optimum ayarları nedir?

İşletim sistemi
Windows 10

Abdullah Hasan

Kilopat
Daha fazla  
RAM
8
Ekran kartı
mx450
İşlemci
i5 1135g7
Laptopum Ideapad 5, özellikleri:

Intel i5 1135G7.
MX450 grafik kart.
8 GB RAM.

Oto ayarda oynadım ancak mavi ekran gösterip kapandı. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim?

(Ayrıca oto ayarda 1280x720 açıldığı için tam ekran olmuyor bunun için masaüstünden varsayılan çözünürlüğüm olan 1920x1080 pikseli değiştirip 1280x720 yapıyorum, daha etkili bir yol var mı?)

Tüm ayarları low'a çekip oyun içindeyken yavaş yavaş yükseltmeyi deneyin. Low ayarlarda bile dediğiniz mavi ekranı alıp kapanıyorsa "scale" kısmından ayarı %60'lara kadar düşürüp tekrar deneyin. Çamur gibi olacaktır görüntü ama apu sistemlerde bile çalışan bir oyun, büyük ihtimalle ram'den dolayı kapanıyordur.

Oyunu açmayı bence denemeyin bile.
Neden? Bilgisayar bozulabilir mi? Oynarken 2 defa ısınarak kapandı :/
Tüm ayarları low'a çekip oyun içindeyken yavaş yavaş yükseltmeyi deneyin. Low ayarlarda bile dediğiniz mavi ekranı alıp kapanıyorsa "scale" kısmından ayarı %60'lara kadar düşürüp tekrar deneyin. Çamur gibi olacaktır görüntü ama apu sistemlerde bile çalışan bir oyun, büyük ihtimalle ram'den dolayı kapanıyordur.
Oyunu da yeni almıştım halbuse. Aslında çamur gibi olmasında sıkıntı yok, çok ısınmasa... Youtube'dan baktım sadece Intel'in grafik kartıyla bile açıyorlar. Herşeyi low yaptım grafik kısmından ama hala kasıyor. Scale ayarı nerede acaba?

Oyunu rahat açabilmem için ram yükseltmem mi gerekir? Birde bir ara kendiliğinden 4 gb gözüktü ekran kartı nasıl olduysa...

Oyunu da yeni almıştım halbuse. Aslında çamur gibi olmasında sıkıntı yok, çok ısınmasa... Youtube'dan baktım sadece Intel'in grafik kartıyla bile açıyorlar. Herşeyi low yaptım grafik kısmından ama hala kasıyor. Scale ayarı nerede acaba?

Oyunu rahat açabilmem için ram yükseltmem mi gerekir? Birde bir ara kendiliğinden 4 gb gözüktü ekran kartı nasıl olduysa...
Böyle bir oyunu elinizdeki cihaz ile açmak intihar olur. İstediğiniz kadar zorlayın ama ne keyif alacağınız bir oynanışa ne de görselliğe sahip olursunuz. O işlemci ile bu oyuna girişmek kendi başına intihar iken ekran kartı ayrı dert. İyi bir cihaz sahibi olmayı bekleyin hocam. Ben öyle yaptım ve pişman da değilim.

Valla ben 16'ya yakın oyunu daha sisteme sahip olamadan alayım kenarda dursun diye zevk ile aldım. Sabır ile bekledim, bir sistem kurdum, iyi değildi. RDR2, Cyberpunk, Watch D. L. gibi üst seviye oyunları hala oynayamıyordum. Belki 1 seneden uzun bir süre sonra sistemi güncelledim, hala aynı zevk ile oynuyorum sırasıyla başladım.
Sistemin gücü belli, bir ara Gforce now ile oynuyordum, internetim 35 mb ama bana 25mbit veriyorlar, 720p'de iyi kötü oynadım, en azından hevesimi aldım. Sistemini güncelleyene kadar bu şekilde oyalanabilirsin.
Umarım ŞOK markette gaming diye satılan kazık laptoplardan almamışsındır. Ders için aldıysan amenna. Kafaya da çok takma, sadece ram yükseltip olacak iş değil demek istiyorum. İşlemcin çok çok düşük seviyede. Günlük işler için ideal.

Vallahi ben 16'ya yakın oyunu daha sisteme sahip olamadan alayım kenarda dursun diye zevk ile aldım. Sabır ile bekledim, bir sistem kurdum, iyi değildi. RDR2, Cyberpunk, Watch D. L. Gibi üst seviye oyunları hala oynayamıyordum. Belki 1 seneden uzun bir süre sonra sistemi güncelledim, hala aynı zevk ile oynuyorum sırasıyla başladım.
Sistemin gücü belli, bir ara GeForce NOW ile oynuyordum, internetim 35 MB ama bana 25Mbit veriyorlar, 720P'de iyi kötü oynadım, en azından hevesimi aldım. Sistemini güncelleyene kadar bu şekilde oyalanabilirsin.
Umarım şok markette Gaming diye satılan kazık laptoplardan almamışsındır. Ders için aldıysan amenna. Kafaya da çok takma, sadece RAM yükseltip olacak iş değil demek istiyorum. İşlemcin çok çok düşük seviyede. Günlük işler için ideal.

Eyvallah sağ ol. Ben de zaten heves alacak kadar oynuyordum, şu sıralar oyunu bitirmeyi düşünmüyordum. Geforce Now'a baktım ama rdr2 yok :(
Aslında her şeyi kapatınca (scale kısmı dahil) oyun, Intel'in grafik kartıyla 17-25 arası FPS veriyor. Böyle chapter 1 bitirdim, tam alışmıştım, sonrasında ne olduysa Low Memory diyerek kapamaya başladı. Ek olarak output adapter nedense hep 0 (MX450) kartına seçiliydi düzelmiyordu ben de bıraktım. Halbuki Dizüstünü almadan önce RDR2 YouTube videolarına bakmıştım adam 45 FPS alıyordu. Çalışmayacağını bilsem daha iyi bir şey alırdım zamanında. Bir yıl önce dolares 11 lirayken 6600 küsür liraya almıştım, şimdi bunu 8 bine falan satabilsem yeni sistem toplarım ama hem satılması uzun sürer hem de bu ara sınavlar var. Neyse hocam tekrardan teşekkür ederim ben gidip GTA 5 oynayayım biraz, allahtan açılıyor.

Eyvallah sağ ol. Ben de zaten heves alacak kadar oynuyordum, şu sıralar oyunu bitirmeyi düşünmüyordum. Geforce Now'a baktım ama rdr2 yok :(
Aslında her şeyi kapatınca (scale kısmı dahil) oyun, Intel'in grafik kartıyla 17-25 arası FPS veriyor. Böyle chapter 1 bitirdim, tam alışmıştım, sonrasında ne olduysa Low Memory diyerek kapamaya başladı. Ek olarak output adapter nedense hep 0 (MX450) kartına seçiliydi düzelmiyordu ben de bıraktım. Halbuki Dizüstünü almadan önce RDR2 YouTube videolarına bakmıştım adam 45 FPS alıyordu. Çalışmayacağını bilsem daha iyi bir şey alırdım zamanında. Bir yıl önce dolares 11 lirayken 6600 küsür liraya almıştım, şimdi bunu 8 bine falan satabilsem yeni sistem toplarım ama hem satılması uzun sürer hem de bu ara sınavlar var. Neyse hocam tekrardan teşekkür ederim ben gidip GTA 5 oynayayım biraz, allahtan açılıyor.
Sorunun bellek ile alakalı olduğunu teyit etmiş olduk. Şöyle düşünün 8GB ramin 2GB kısmını zaten windows kullanıyor, 6GB ram oyun için gerçekten yetersiz, kaldı ki MX ekran kartının da rami belli. Ram takviyesi yapmak kesin çözüm olmayabilir bu nedenle.

Durumunuza gerçekten üzüldüm. Hevesin kırılması nasıl bir kırgınlık yaratır çok iyi bilirim. Hayatta her zaman istediğim şeyler 4-5 sene sonra eskinin o hevesli zamanın koşulları ile elime ulaşırdı ve anlamı olmadı hiç bir zaman. Küçükken bisiklet isterdim büyüyünce oldu, telefon istedim neredeyse kendi paramla aldım, bilgisayar için de aynı durum; '98'de Half Life'ı saniyede 10 kare ile falan oynuyordum sanırım, o zamanlar FPS sayacı yok tabi ama 10-15 FPS diyebilirim, MSN ile 2 kişi titreşim gönderince bilgisayar kitleniyordu düşün. İlk Üni'ye 24. sıradan girince yine o dönemin en kötü laptopuna sahip olabildim.

Size verebileceğim öneri, mümkün ise sahibinden veya letgo üzerinden cihazınızı satılığa koyabilirsiniz. İlanda kaldıkça size bir zararı olmaz, belki alıcısı çıkar. Aktif olarak ders çalışıyor iseniz sınavların bitmesini bekleyin tabi. Oyun için tasarlanmayan bir laptop olduğu aşikar. Şuan en uygun oyun oynatabilecek laptoplar 9-10 bin TL civarında satılıyor. Tabi masa üstü alabilirseniz çok daha mantıklı olacaktır, klavye, mouse, monitör masrafını da düşünün.

Bu laptopun benzeri bir cihaz kullanıyorum:
İşlemci: Intel i5 1035 G1.
Ekran kartı: MX 330 2 GB.
RAM: 12 GB
256 GB M.2 SSD + 128 GB SATA SSD
Not: Laptop iş için üretilmiş ama ben buna rağmen Assassin's Creed Origins ve RDR 2 oynayabildim ayrıca Control ve metro serisini de oynadım tabii FPS anlamında 768 p çözünürlükte 30 -35 FPS aldı RDR 2 de Assassin's Creed Origins'te şaşırtıcı şekilde ortalama 45 FPS aldı ( Low ayarlarda) ayrıca laptop ısınıyor ayrıca fanlar da bayağı çalışıyor ama mavi ekran ya da başka bir sorunla karşılaşmadan 6 ay boyunca gün içinde 3 4 saat kesintisiz oynayabildim aradan zaman geçmiş olsa da söyleyeyim dedim ( yakın bir zamanda para biriktirip RTX 4060 Ti kasa alana kadar idarelik)

Geri
Yukarı