Çözüldü MyBB temasını kullanmak serbest mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Yaptığım araştırmada MyBB'yi düzenleyip dağıtmak yasakmış. Peki ya MyBB'deki temayı kullanıp kendi yazılımımıza entegre edebilir miyiz? Yani MyBB yazılımı olmayacak, kendi yazılımım olacak. MyBB benzeri orijinal tema yer alacak.

Çözüm
Bildigim kadariyla MyBB, GNU GPL ile lisansli yani duzenleyip dagitmakta ozgursunuz. Ama boyle bir durumda kullanacaginiz temanin lisansi onemli.
Kendi yazılımım olacak, neden özgür olsun? Bir tek MyBB temasını alacağım. Yani temasını ciddi bir şekilde değiştirmeyeceğim. Emek harcadığım yazılım kodlarını mı paylaşayım? :)
Çoook ilginç bir yaklaşım hocam, GNU araçları da özgür ama yine de yazanları var onların da:
Coreutils mesela komutları programlayan farklı kişiler var, yani "sizin" olmasına engel değil özgür olması.

Kendi yazılımım olacak, neden özgür olsun? Bir tek mybb temasını alacağım. Yani temasını ciddi bir şekilde değiştirmeyeceğim. Emek harcadığım yazılım kodlarını mı paylaşayım? :)
Mybb emek harcamadı mı sanıyorsun :D? Yazılımını yaptığın programlama dilini yazan insanlar harcamadı mı? Bir sen mi akıllısın?

Kapalı kaynak sevici bir başka Türk daha bulacağımı düşünmüyordum, bu forum kapalı kaynak seviciler ile dolu :(

Yani temayı aldım diye tüm kodları paylaşmam gerekiyor. Üzdün. 🥲
Hocam emek ile açık kaynak olmasını karıştırıyorsunuz, her yazılım düzenlenebilse çok güzel olurdu. GNU GPL de bunu sağlamak için var, MyBB ne kadar güzel yapmış GPL kullanarak. Mesela şu an MyBB'yi dağıtamazsınız kodlarınızı açmadan, bu da özgür yazılım dünyasına katkıda bulunma ZORUNLULUĞUNUZU sağlar. Lisansa uygun davranırsanız tabii.

MyBB emek harcamadı mı sanıyorsun :D? Yazılımını yaptığın programlama dilini yazan insanlar harcamadı mı? Bir sen mi akıllısın?

Kapalı kaynak sevici bir başka Türk daha bulacağımı düşünmüyordum, bu forum kapalı kaynak seviciler ile dolu :(
Evet, ben kapalı kaynak yazılımlar üretiyorum, açık kaynak paylaşmıyorum. Herkes açık kaynak yapmak zorunda değil, bu kadar tepki göstermeyin. :)

Evet, ben kapalı kaynak yazılımlar üretiyorum, açık kaynak paylaşmıyorum. Herkes açık kaynak yapmak zorunda değil, bu kadar tepki göstermeyin. :)
Saçma cevabına cevap yazdım, bunda bir sorun göremiyorum. Emek harcamayı bahane etmeyin lütfen.

Temaya herhangi bir değişiklik yapmanız özgür yazılım yapmanız anlamına gelir.

Saçma cevabına cevap yazdım, bunda bir sorun göremiyorum. Emek harcamayı bahane etmeyin lütfen.

Temaya herhangi bir değişiklik yapmanız özgür yazılım yapmanız anlamına gelir.
Ben o anlamda demedim, PHP yazılımımın üzerine kılıf geçirmek için MyBB temasını çekip düzenleyecektim. Eğer yalnızca temayı dağıtmak gerekiyorsa sorun değil fakat PHP yazılımını da vereceksek o zaman tabii ki olmaz. :)

Geri
Yukarı