N3350 sistem için modifiyeli veya hafif Windows 10

Lucie

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam,

Elimde donanımı zayıf olan bir laptop var. Tek kullanım amacım, verilerimi kaydetmek ve video izleme amaçlı kullanıyorum. Cihazımın SSD'si olmasına rağmen, oldukça yavaş çalışıyor ve Windows'un neredeyse birçok özelliğini kullanmıyorum. Kapatabildiklerimi kapatıyorum veya performans artırma ile ilgili birçok ayarları yapmama rağmen pek tatmin etmedi diyebilirim. Şikayetim buydu.

Peki daha hafif Windows sürümü var mıdır? Yani modifiye edilmiş birçok kapatılmayan Windows servisleri kapatılmış, dediğim gibi sadece internet, belge açmak amaçlı kullanıyorum film vs arada bir izlediğim oluyor. Ltsx sürümlerini öneriyorlar pek araştırmadığım için bilgim yok. Bu sürümlerin official/unofficial olanını indirsem standart Windows 10 sürümlerine göre daha hafif ve hızlı çalışır mı? RAM'i daha az kullansa, işlemciyi daha çok boşta bırakabilir mi? İyi günler.

Windows 10 Home 21H1 19043.1237
Intel Celeron N3350 2.13* GHz.
3 GB DDR3 RAM.
WD Green M.2 SATA SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam,

Elimde donanımı zayıf olan bir laptop var. Tek kullanım amacım, verilerimi kaydetmek ve video izleme amaçlı kullanıyorum. Cihazımın SSD'si olmasına rağmen, oldukça yavaş çalışıyor ve Windows'un neredeyse birçok özelliğini kullanmıyorum. Kapatabildiklerimi kapatıyorum veya performans artırma ile ilgili birçok ayarları yapmama rağmen pek tatmin etmedi diyebilirim. Şikayetim buydu.

Peki daha hafif Windows sürümü var mıdır? Yani modifiye edilmiş birçok kapatılmayan Windows servisleri kapatılmış, dediğim gibi sadece internet, belge açmak amaçlı kullanıyorum film vs arada bir izlediğim oluyor. Ltsx sürümlerini öneriyorlar pek araştırmadığım için bilgim yok. Bu sürümlerin official/unofficial olanını indirsem standart Windows 10 sürümlerine göre daha hafif ve hızlı çalışır mı? RAM'i daha az kullansa, işlemciyi daha çok boşta bırakabilir mi? İyi günler.

Windows 10 Home 21H1 19043.1237
Intel Celeron N3350 2.13* GHz.
3 GB DDR3 RAM.
WD Green M.2 SATA SSD.

Elindeki SSD sorunlu muhtemelen onun yüzünden.

Windows 10 Home Single Language temiz kurulumu yapıp Windows 10 debloater kullanarak hafif bir sisteme sahip olabilirsin.
Ek olarak:
  • Temp Control
  • Reduce Memory
  • Defender Control
  • Windows Update Blocker

Gibi programları öneririm.

Elindeki SSD sorunlu muhtemelen onun yüzünden.
Yok sorunlu değil gayet stabil çalışıyor. RAM'den kaybediyorum.
15xx serisi (LTSB olarak 2015).
Tam olarak diğerlerinden farkı nedir ? Ve neden 2015?
Windows 10 Home Single Language temiz kurulumu yapıp Windows 10 debloater kullanarak hafif bir sisteme sahip olabilirsin.
Ek olarak:
  • Temp Control
  • Reduce Memory
  • Defender Control
  • Windows Update Blocker

Gibi programları öneririm.
Windows 10 Home Single'ından daha hafif birşey arıyorum aslında. Ya da En hafifi o mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı