Namaz kılmaya nasıl başlanır?

İnanç konusunda ne yönden bir şüphen var, içindekini tam olarak belirtebilir misin? Yani neler düşünüyorsun?

Tanrının olmadığını düşünüyorum eğer varsa bile dinler bunu nereden biliyor? Bence bütün semavi dinler bulundukları toplumu yönetmek isteyen kişiler tarafından uydurulmuş hikayeler.

Tanrının olmadığını düşünüyorum eğer varsa bile dinler bunu nereden biliyor? Bence bütün semavi dinler bulundukları toplumu yönetmek isteyen kişiler tarafından uydurulmuş hikayeler.
Sana şöyle açıklayayım, hikaye dediğimiz şeyler yaşanmış olmuş bitmiş şeylere denir biliyorsun, nasıl ki tarihte yaşanan olaylara inanıyorsak (onları görmesek bile) bu dinlerin bahsettiği hikayeler de işte bunun gibidir, tabi bundan öte Kur'an bunu en saf haliyle açıklamıştır, mesela Hz. Lut'un peygamber olarak gönderildiği Sodom halkı bugünkü Lut Gölü'nun olduğu yerdeydi, onların işlediği o büyük şeyler öyle bir ibret abidesine vesile olmuştu, ayetleri de okuduysanız bunu görürsünüz. Aynı şekilde Bedir savaşı veya Uhud savaşı'nın izleri hala mevcut olduğundan biz bunları görebiliyoruz bunlar uydurulan hikaye değil tarihin de belirttiği üzere bunlar yaşanmış olaylardır, bunların izlerini bulabiliyoruz, diğer tarihi olaylara inanıyorsak bunlara da inanabiliriz çünkü izleri var.
...
Bir yaratıcının varlığını kanıtlamak herkes için değişken bir durumdur, kişinin kendi akıl ve duygularına göre değişir, mesela yaşadığın durumlar belki yaratıcının varlığını unutturmuştur sana, yaşadığın üzüntüler vs. burayı biraz daha açabilir misin, çünkü dediğim gibi kişinin yaşam süreci yaratıcı kavramının var olup olmaması kavramını değiştirebilir, bunu bilemeden kesin yorum yapamayız.

Sanırım 21 gün yapılan şeyler alışkanlık oluyormuş bir yerde öyle duymuştum, ders çalışmak için denemiştim ama 21'i tamamlayamamıştım :D

Sana şöyle açıklayayım, hikaye dediğimiz şeyler yaşanmış olmuş bitmiş şeylere denir biliyorsun, nasıl ki tarihte yaşanan olaylara inanıyorsak (onları görmesek bile) bu dinlerin bahsettiği hikayeler de işte bunun gibidir, tabii bundan öte kur'an bunu en saf haliyle açıklamıştır, mesela Hz. Lut'un peygamber olarak gönderildiği sodom halkı bugünkü lut gölü'nun olduğu yerdeydi, onların işlediği o büyük şeyler öyle bir ibret abidesine vesile olmuştu, ayetleri de okuduysanız bunu görürsünüz. Aynı şekilde bedir savaşı veya uhud savaşı'nın izleri hala mevcut olduğundan biz bunları görebiliyoruz bunlar uydurulan hikaye değil tarihin de belirttiği üzere bunlar yaşanmış olaylardır, bunların izlerini bulabiliyoruz, diğer tarihi olaylara inanıyorsak bunlara da inanabiliriz çünkü izleri var.

Bir yaratıcının varlığını kanıtlamak herkes için değişken bir durumdur, kişinin kendi akıl ve duygularına göre değişir, mesela yaşadığın durumlar belki yaratıcının varlığını unutturmuştur sana, yaşadığın üzüntüler vs. burayı biraz daha açabilir misin, çünkü dediğim gibi kişinin yaşam süreci yaratıcı kavramının var olup olmaması kavramını değiştirebilir, bunu bilemeden kesin yorum yapamayız.

Allah bana yardımcı olmuyor olmadı. Dünyada o kadar çok din varken İslam'ın gerçek din olması da saçma geliyor. Cennet ve cehennemin gerçek olduğuna emin değiliz. Allah'ın varlığının bir kanıtı yok. Hikayeden kastım insanları tek bir çatı altında toplayıp istedikleri gibi yönetmek için uydurmuşlar. Mesela Allah yolunda ölen şehit olur diyorlar. Bunun sebebi tamamen insanların daha cesur savaşması. Sonuç olarak da orta doğuda çok güçlü bir devlet haline geldiler. Bu sadece İslam'la alakalı değil. Bütün semavi dinler böylr Hristiyan'lar haçlı seferlerini dini kullanarak yaptı. İnsanlara vaat ettikleri şeyler gerçek olmayınca da kiliseye olan güven sarsıldı. Mesela bence İslam Arap dini çünkü İslam demek Arap kültürünü yaşamak demek araplar İslam'dan önce de cinlerin varlığına inanıyordu çünkü bu onların mitolojisinde var onların yaşadığı harem ve cariyelik kültürü de aynı şekilde kuranda yer alıyor. Mesela gök tanrı inancı da Türk dini o da aynısının laciverti ama Türk mitolojisini konu alıyor ve Türk kültürünün dine uyarlanmış halı gibi. Bunu yapmasalardı yani örneğin islama Arap kültürünü ve mitolojisini katmasalardı insanları inandırmak zor olurdu.

Geri
Yukarı