Namazda sadece takke takmak ne kadar sevap?

Kardeşim, sevabın veya günahın boyutu gayb'dır. Bizim bilebileceğimiz şeyler değil. Takman daha yararlı olur.

Ayrıca bu forumda din konusu açmamanızı tavsiye ederim. Din konuşulacak yer değil burası.

Ateist forumunda İslam konuşmak gibi bir şey burada din konusu açmak.
Başka bir örnek ile konserde çalgı aletlerinin yasak olması veya kadının cezbedici sesinin duyulmasının caiz olmadığını insanlara bildirmek gibi.

Cevap yazmayın, yanıtlamayacağım.

Şahsen takkenin sevabı olduğunu düşünmüyorum. Belki sünnet olduğu için sevaptır. Takmasan da olur sonuçta seçimine kalmış.

Takkenin sevap hesabı şöyle: Kafanda durduğu süre (dakika) x Takkenin kütlesi (gram) x Namazın farz sayısı : 100
Örnek olarak: 15 dakika taktın, kütlesi 80 gram, namazın farzı 2 rekat.
15 x 80 x 2 / 100 = 24 Sevaba eşit oluyor.

Allah rızası için yapıyorsan sevaptır zaten, siz sevabınızı yapın büyüğünü küçüğünü düşünmeyin. Bir şeyi "ooo bu çok sevapmış dur yapayım" diyerek yaparsanız çok sevabı geç sevap bile alamayabilirsiniz. İbadetler Allah rızası için yapılır.

Mesela takke az sevaptır desem takke takmayacak mısın ki bunu sordun? Soruyu saçma buldum şahsen :)

Hocam her dine saygım var da böyle şu ne kadar sevap getirir gibi sorular saçma geliyor. Eğer diğer ki dünya diye bir şey varsa orada matematik işlemi gibi toplama çıkartma yapılacağını sanmıyorum. Hani ibadetinizi yapın öyle şu ne kadar sevap getirir gibi mevzulara bence girmeyin. Çünkü bildiğim kadarıyla hiç bir kitapta şu bu kadar sevap diye bir şey yazmıyor. Bir mevzu var bu konuda. Fakat a şunu yaparsan +10 veya -10 gibi bir sistem olmadığını biliyorum.

2 sevap namaz kılmak, 5 sevap namaza niyet etmek, 1 sevapta takke dersek 8 sevap kazandınız.
Takke sünnet olduğu için sevap kazandırır. Sevabın miktarını Allahtan başka kimse bilemez.

Geri
Yukarı