Nano IPS 27inç 1ms QHD G-Sync monitör önerisi

@P R O F O U N D @Süleyman Yusuf monitör konusunda uzman kişilerimsiniz bundan sonra böyle monitör bulursanız buraya atar mısınız her gün bu istediğim özelliklerde.
Uzman değilim de takip ediyorum piyasayı ve ürün incelemelerini. Her gün buraya monitör atamam da siz yeniden konu açarsanız veya buraya yazıp etiketlerseniz yardımcı olurum.

Aceleniz yoksa indirim kovalayın. Önerdiğimiz monitörleri Akakçe'de istek listenize alabilirsiniz.

Selam kardeşim Rapit IPS ve Nano IPS arasında ki fark yukarıda yazılanin aksine rapit pazarlama taktiği için çıkarılmış bir terim yani bildiğimiz IPS panel. Nano IPS ise tam tersine IPS paneller için geliştirilmiş teknolojidir. Tercih edilecekse ve quantum dot yoksa rapit yerine Nano IPS tercih edilmelidir. Gerek var mı? Paran varsa tatbiki en iyisini almak lazım. Sana daha önce önerdiğim İtopya'daki Dell marka 2K Nano IPS panel monitörü takip et. Şu an stokta yok. Gelirde fiyatı da senin için uygun olursa kaçırma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nano IPS sadece pazarlama... IPS panelin eksiklerini gidermek için hiçbir şey yapmaz.

Şahsen ben Rapid IPS öneririm:
Diğer markalara nazaran ghosting ve IPS glow şikayetleri daha az oluyor.

Gigabyte M27Q da indirime girmiş. Güzel bir fırsat:
M27Q'da SS IPS yazarken MSI olanda Rapid IPS yazıyor, hangisi daha iyi hocam?

M27Q'da SS IPS yazarken MSI olanda Rapid IPS yazıyor, hangisi daha iyi hocam?
Rapid IPS piyasadaki en gelişmiş IPS panel.
SS IPS hemen arkasından geliyor.
2'si de çok iyi paneller ucuz bulduğunuzu alın.

İnceleme linklerini şöyle bırakayım:

Bu inceleme de Nano IPS sevdalısı arkadaşlar için:
Yukarıda denilene göre Nano IPS'ler "gelişmiş IPS panel" olduğu için kontrast, black uniformity ve kalibrasyonda "sadece pazarlama taktiği olan bildiğimiz IPS panel "Rapit" IPS'e" nazaran daha kötü sanırım. :D
Nano IPS panele sahip Dell S2721DGF, belli bir yerden sonra kullanıma etki etmeyecek olan ergonomi ve malzeme kalitesi puanı yüksek olduğu halde Overall'de hala MAG274QRF ile M27Q'nun yanına yaklaşamıyor. Ve hala Nano IPS'ten medet umuluyor. :D

Son düzenleme:
😀 Ben size laf atmadım bunu belirteyim. Yazımı dikkatle okumadınız sanırım. MSI optix monitör qd yani sizinde bilgidiniz üzere Quantum Dot barındırıyor. Yorumumu tekrar okursanız Quantum Dot değilse diye belirtmiştim. Konu sahibi arkadaş diğer forumda 5k bütçesiyle konu açmış bende en uygun olan 4300 TL'ye Dell marka monitörü onermistim. Maalesef konu sahibi arkadaş alamadan stok bitti. Sizin yukarıda önerdiğiniz LG ve MSI monitörleri bende önerdim ama bütçe sorunu yüzünden alamadı. Teşekkürler iyi geceler dilerim size.
Bilgili olduğunuzu düşünerek cevap verdim. Yoksa cevap verme gereği duymazdim.
Bana bunu monitörü Quantum Dot barındırıyor diye almak istediğini söyledi. Bizde ona bu modelde QD olmadığını belirttince vazgeçti.

Son düzenleme:
😀 Ben size laf atmadım bunu belirteyim. Yazımı dikkatle okumadınız sanırım. MSI optix monitör qd yani sizinde bilgidiniz üzere Quantum Dot barındırıyor. Yorumumu tekrar okursanız Quantum Dot değilse diye belirtmiştim. Konu sahibi arkadaş diğer forumda 5k bütçesiyle konu açmış bende en uygun olan 4300 TL'ye Dell marka monitörü onermistim. Maalesef konu sahibi arkadaş alamadan stok bitti. Sizin yukarıda önerdiğiniz LG ve MSI monitörleri bende önerdim ama bütçe sorunu yüzünden alamadı. Teşekkürler iyi geceler dilerim size.
Bilgili olduğunuzu düşünerek cevap verdim. Yoksa cevap verme gereği duymazdim.
Bana bunu monitörü Quantum Dot barındırıyor diye almak istediğini söyledi. Bizde ona bu modelde QD olmadığını belirttince vazgeçti.
Saygıdeğer hocam siz bana laf atmamış olabilirsiniz ancak:
Selam kardeşim Rapit IPS ve Nano IPS arasında ki fark yukarıda yazılanin aksine rapit pazarlama taktiği için çıkarılmış bir terim yani bildiğimiz IPS panel.
Bunu demekle benim bilgilerime hakaret etmiş oluyorsunuz.

Ayrıca, Nano IPS sizin dediğiniz gibi "gelişmiş IPS panel" olsaydı IPS panellerin ana sorunları olan Black uniformity, contrast gibi şeylerde Rapid IPS'ten daha kötü durumda olmazdı.
Sizin sandığınızın tam tersi bir olay mevcut... bilginize.

Bu da siklet farkı olmasına ve "Quantum Dot" olmamasına rağmen halen "IPS panellerin eksik olduğu konularda" yani, kalibrasyon, contrast ve black uniformity konularında önerdiğiniz Dell S2721DGF Nano IPS'ten daha başarılı bir Rapid IPS monitör:
Rapid IPS, Quantum Dot olmadan bile IPS panellerin ana eksikliklerinde Nano IPS'ten daha iyiyken nasıl oluyor da Rapid IPS sadece pazarlama teknolojisi, Nano IPS ise gelişmiş IPS panel oluyor? Hayret ettim doğrusu... ortada bide siklet farkı var... G273QRF 8-bit (6-bit+FRC) S2721DGF ise 10-bit (8-bit+FRC)

Ben teşekkür ediyorum. İyi geceler.

Son düzenleme:
Hocam ikisi farklı teknoloji. Siz Nano IPS 'ler için pazarlama yöntemi diye yazmışsınız. Biri adından da anlaşılacağı üzere hız odaklı. Nano renk canlılık için geliştirilmiş teknoloji. Bana örnek gösterirken bile benimde önerdiğim Rapit ips Quantum Dot özelliklli monitörle arkadaşın bütçesine uydugu için önerdiğim TR'de ki en Uygun Dell Nano IPS monitorle kıyaslama yapıyorsunuz. Tabi ki arada sıklet farkı var. Fiyat farkından da belli zaten. Bu konuda anlaşamıyoruz ama yanlışi düzeltmek hakaret değildir. Bilgileriniz de doğru olduğunu siz düşünebilirsiniz. Belki siz doğrusunuz benim bilgilerim yanlış. Hakaret dediğiniz için cevap yazdım gerçekten öyle düşünüyorsanız özür dilerim sizden. Tekrardan iyi geceler.

Bana örnek gösterirken bile benimde önerdiğim Rapit ips Quantum Dot özelliklli monitörle arkadaşın bütçesine uydugu için önerdiğim TR'de ki en Uygun Dell Nano IPS monitorle kıyaslama yapıyorsunuz.
Sırf bunu diyeceğiniz için G273QRF incelemesini attım. Onda Quantum Dot olmamasına rağmen yine Nano IPS'i yerden yere vuruyor...
Tabi ki arada sıklet farkı var. Fiyat farkından da belli zaten.
Evet MSI monitörleri biraz pahalı olduğu için G273QRF ile S2721DGF arasında siklet farkı var.
Normalde S2721DGF'nin MSI tarafında rakibi MAG274QRF'dir QD ibaresi olmayanı...
Ancak siklet farkına rağmen IPS panelin ana eksikleri kontrast, black uniformity gibi konularda G273QRF daha başarılı...

Yazımı dikkatli okuyunuz lütfen.
Bu konuda anlaşamıyoruz ama yanlışi düzeltmek hakaret değildir
Siz tam tersini biliyorsunuz diye o doğru olacak diye bir şey yok. Yanlışı bizzat ben size gösteriyorum ama kabul etmeyip hala yanlışı savunmaya devam ediyorsunuz. Bu da kendinize hakarettir. İyi günler...

Nano IPS paneli incelemeye girdiğimde çıkan sonuçlar gayet netti:

Nano IPS, LG'nin kullandığı Quantum Dot benzeri bir arkadan aydınlatma yöntemidir. Geniş bir renk gamına izin verecektir. Ondan gerçekten elde edeceğiniz tek şey bu ve muhtemelen diğer geniş gamlı monitörlerle arada çok bir fark yok. Bu teknoloji daha fazla pazarlama taktiğidir. IPS'in ana eksikliklerini iyileştirmek için hiçbir şey yapmaz.

Kısacası, LG, bildiğiniz üzere Samsung ile ezeli rakip. Samsung'un Quantum Dot dayatmasına cevap olarak Nano IPS'i çıkardı. Hepsi bu.

Rapid IPS ise IPS panelin ana eksikliklerini iyileştirmiş durumda. Overdrive sonrası ghosting şikayetleri yok. Black uniformity ve kontrast konusunda daha başarılı...

Son düzenleme:
Size cevap vereceğim de müsait değilim. Bu kadar düşünüp yazdığınız için size saygı duyuyor ama hâlâ düşüncelerim aynı. Bu sana göre ona göre diye yorumlanacak bir konu değildir. Doğru tektir. MSI yöneticisi veya satıcısı değilsiniz diye düşünüyorum. Anca onlar bu kadar uğraşırlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı