Nasıl Akademisyen Olabilirim?

Warrior123

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Şu an 11. Sınıf Eşit Ağırlık öğrencisiyim. Ve Tarih Akademisyenliğini istiyorum. Yani kısacası çok sevdiğim için Tarih Akademisyeni olmak istiyorum.

Şimdi ben şu andan itibaren ne yapmalıyım? Yani nasıl akademisyen olunulur? İlk önce öğretmen mi olmak gerekiyor? Eşit Ağırlık'tan olabilir miyim yoksa Sözel mi gerekli?

Akademisyen olmak için 5 adım.
Ales nedir?
ALES ya da Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Türkiye'de yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ile öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenen sınavdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Çok zor, eskisi gibi değil İngilizce (yds) 70 puan isteniyor, üzerine ALES 70 ve mülakat bölümle ilgili sınavlar. Her bölümün detayları farklıdır prosedürleri öyle. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen. Sistem değişmiş olabilir.

Öncelikler ALES ve YDS sınavlarına girmeniz gerekiyor. Bu sınavlar için yeterli puanlar her üniversitede farklı olabilir. Daha sonra yüksek lisans ve doktorayı tamamlamanız gerekir. Doktorayı tamamladıktan sonra istediğiniz üniversitede istediğiniz bölümde kadro açılmasını beklemeniz gerekir. Bu kadro doktor öğretim üyesi kadrosudur. Buradan itibaren akademisyensiniz.

Bence şuan bunu düşünmeniz yersiz öncelikli hedefiniz arzu ettiğiniz bölümü ve üniversiteyi kazanmaya yönelik çalışmak olmalı zaten ondan sonra üniversitede öğrenim görürken gerek bölümde ne üzerine yönelmek istediğinizi gerek yüksek lisansı ne üzerine yapacağınıza ilişkin araştırma yapar hem de bölüm akademisyenlerinden bilgi alabilirsiniz. Kim bilir belki de o zamana kadar liyakat gelir... Ama o vakte kadar yabancı dil olarak İngilizce öğrenirseniz veya öğrendiyseniz araştırma açısından ayrıca yardımı dokunur zira arşivlerin, makalelerin kısaca kaynakların %90-95'i yabancı kökenli.

Hepinize tek tek teşekkür ederim arkadaşlar. Peki ben şu an Tarih Akademisyeni olmak istiyorum, bunu Eşit Ağırlık (TM) üzerinden gerçekleştirebilir miyim; yoksa Sözel'e mi girmem gerekli? Bir de şu konuda da beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim: Tarih Akademisyeni/Üniversite Hocası olmak için hangi bölümü tercih etmeliyim (yani bölümden kastım, Tarih Öğretmenliği mi, Edebiyat Fakültesi mi) bunu hiç ama hiç bilmiyorum. Çünkü Eşit Ağırlık mesleklerine bakınca (ki Felsefe Grubu derslerine girmeyeceğim) Tarih ile ilgili hiçbir mesleğe denk gelmedim ya da Akademisyenlikle ilgili. Ya da ben mi bilmiyorum?

Ek olarak da acaba atıyorum Psikoloji Bölümü'nü kazandım diyelim. Bundan sonra bir de Tarih veya Coğrafya gibi bir bölüm okuyup ya da Dil Bölümü okuyup, o konularda da meslek sahibi olabilir miyim? (Bu konudaki terimleri pek bilmiyorum açıkçası.)

Hepinize yeniden teşekkür ederim.

Hepinize tek tek teşekkür ederim arkadaşlar. Peki ben şu an Tarih Akademisyeni olmak istiyorum, bunu Eşit Ağırlık (TM) üzerinden gerçekleştirebilir miyim; yoksa Sözel'e mi girmem gerekli? Bir de şu konuda da beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim: Tarih Akademisyeni/Üniversite Hocası olmak için hangi bölümü tercih etmeliyim (yani bölümden kastım, Tarih Öğretmenliği mi, Edebiyat Fakültesi mi) bunu hiç ama hiç bilmiyorum. Çünkü Eşit Ağırlık mesleklerine bakınca (ki Felsefe Grubu derslerine girmeyeceğim) Tarih ile ilgili hiçbir mesleğe denk gelmedim ya da Akademisyenlikle ilgili. Ya da ben mi bilmiyorum?

Ek olarak da acaba atıyorum Psikoloji Bölümü'nü kazandım diyelim. Bundan sonra bir de Tarih veya Coğrafya gibi bir bölüm okuyup ya da Dil Bölümü okuyup, o konularda da meslek sahibi olabilir miyim? (Bu konudaki terimleri pek bilmiyorum açıkçası.)

Hepinize yeniden teşekkür ederim.
İstediğiniz üniversiteye ve bireysel çalışma veriminize bağlı (eşit ağırlıktan hazırlarsanız tarih, felsefe, mantık gibi dersleri görmeyeceğiniz için) ama eşit ağırlıktan da tarih bölümü elbette kazanabilirsiniz hatta eşit ağırlıktan hazırlanıp, eşit ağırlıktan bölüm kazandıktan sonra aynı üniversitede (üniversitenin yönetmeliğine bağlı olarak) tarih için ÇAP (Çift Ana Dal) yapabilir (ÇAP yerine iki lisans programına da katılabilirsiniz tekrar sınava girerek tabi) ya da doğrudan tarih üzerine lisans öğrenimi görüp sonrasında yüksek lisans ile başka bir bölüm tercih edebilir veyahut tarih üzerine yoğunlaşabilirsiniz yani durum tamamen sizin ne yapmak istediğiniz ile alakalı ki eşit ağırlıkta eğer matematiğiniz iyi ise hem seçenekleriniz hem analitik düşünme sayesinde analitik araştırmaya katkısı da çok daha fazla olacaktır.
Not: Meslek sahibi olmak o bölüm üzerine lisans öğrenimi görmek ile olmaz. Öğrenim gördüğünüz bölüm üzerine yoğunlaşmanız gerekir zira diploma size bir nevi ehliyet verir.

Ales ve YDS'den yüksek puan almak yetmiyor. Bu tip bölümlerin puanı düşük olduğundan ve öğrenci sayısı çok olduğundan yüksek lisans yapabilmeniz için iyi bir ALES ve YDS puanına sahip olmanız gerekli. Diyelim yüksek lisans bitti. Ardından kadro ilanlarına bakıp tek tek başvuru yapacaksınız üniversitelere. Türkiye üniversitelerinin %80'i dahil olmak üzere torpiliniz yoksa kadroda yer almanız çok zor. Diyelim o da oldu, doktora yapıp ünvan almadan bölümde size düzgün ders ataması yapmazlar. Bölümün ayak işlerini yapar durursunuz. Doktora tezinizi yazıp başarılı şekilde savunduktan sonra görevden atılma tehlikeniz bile oluyor doktor kadrosu bulunmuyorsa. Hadi diyelim orayı da başarılı şekilde atlattınız, artık düzgün bir maaş ile görevinize devam edebilirsiniz.

İstediğiniz üniversiteye ve bireysel çalışma veriminize bağlı (eşit ağırlıktan hazırlarsanız tarih, felsefe, mantık gibi dersleri görmeyeceğiniz için) ama eşit ağırlıktan da tarih bölümü elbette kazanabilirsiniz hatta eşit ağırlıktan hazırlanıp, eşit ağırlıktan bölüm kazandıktan sonra aynı üniversitede (üniversitenin yönetmeliğine bağlı olarak) tarih için ÇAP (Çift Ana Dal) yapabilir (ÇAP yerine iki lisans programına da katılabilirsiniz tekrar sınava girerek tabi) ya da doğrudan tarih üzerine lisans öğrenimi görüp sonrasında yüksek lisans ile başka bir bölüm tercih edebilir veyahut tarih üzerine yoğunlaşabilirsiniz yani durum tamamen sizin ne yapmak istediğiniz ile alakalı ki eşit ağırlıkta eğer matematiğiniz iyi ise hem seçenekleriniz hem analitik düşünme sayesinde analitik araştırmaya katkısı da çok daha fazla olacaktır.
Not: Meslek sahibi olmak o bölüm üzerine lisans öğrenimi görmek ile olmaz. Öğrenim gördüğünüz bölüm üzerine yoğunlaşmanız gerekir zira diploma size bir nevi ehliyet verir.
Hmm az çok anladım aslında meseleyi. Detaylı anlatımınız adına çok çok teşekkür ederim. Bir de rica etsem şu konuyu da tam açığa kavuşturabilir misiniz? Matematiğim de iyi, ama daha da ilerleteceğim. Ya şimdi tam olarak şunu anlamadım, (dediğim gibi biraz bu konuda bilgisizim) bu konuda Tarih Bölümü'ne gitmem gerekli üniversite'de? Çünkü Tarih Bölümü'nü kazanmak için Sözel'in gerektirdiği Felsefe Grubu Derslerini'de (Mantık, Sosyoloji, Psikoloji gibi) yapmam gerekecek. Yani Eşit Ağırlık'tan değil de Sözel'den girmem gerekecek. Yoksa ben mi yanlış biliyorum? Çünkü siz Eşit Ağırlıktan da kazanabileceğimi belirttiniz. Ama ben daha bugün bir hocaya sorduğumda (ki tam kesin cevap da alamadım) bana Tarih için Sözel'e geçmem gerektiğini ve Akademisyenlik için de Edebiyat Faküktesi'ne gitmem gerektiğini ve ikisinin de Sözel olduğunu, Matematiği 11, 12'de bırakıp Sözel derslere tek çalışmam gerektiğini belirtti. Yani özetle Eşit Ağırlık'tan değil de Sözel'den kazanabileceğimi belirtti.

Kısacası, tam olarak şunu anlamadım: Tarih Akademisyenliği için hangi Bölümü kazanmalıyım? (Yani Tarih Öğretmenliğini mi, Edebiyat Fakültesini mi gibi) Ve ayrıca da Eşit Ağırlık mesleklerinde değil de Sözel mesleklerinde Tarih Bölümü varken nasıl Eşit Ağırlık'tan (Felsefe Grubu Dersleri'ne girmeden) kazanabilirim o bölümü veya Akademisyenlik için hangi bölüm gerekiyorsa?

Çok teşekkürler şimdiden.

Hmm az çok anladım aslında meseleyi. Detaylı anlatımınız adına çok çok teşekkür ederim. Bir de rica etsem şu konuyu da tam açığa kavuşturabilir misiniz? Matematiğim de iyi, ama daha da ilerleteceğim. Ya şimdi tam olarak şunu anlamadım, (dediğim gibi biraz bu konuda bilgisizim) bu konuda Tarih Bölümü'ne gitmem gerekli üniversite'de? Çünkü Tarih Bölümü'nü kazanmak için Sözel'in gerektirdiği Felsefe Grubu Derslerini'de (Mantık, Sosyoloji, Psikoloji gibi) yapmam gerekecek. Yani Eşit Ağırlık'tan değil de Sözel'den girmem gerekecek. Yoksa ben mi yanlış biliyorum? Çünkü siz Eşit Ağırlıktan da kazanabileceğimi belirttiniz. Ama ben daha bugün bir hocaya sorduğumda (ki tam kesin cevap da alamadım) bana Tarih için Sözel'e geçmem gerektiğini ve Akademisyenlik için de Edebiyat Faküktesi'ne gitmem gerektiğini ve ikisinin de Sözel olduğunu, Matematiği 11, 12'de bırakıp Sözel derslere tek çalışmam gerektiğini belirtti. Yani özetle Eşit Ağırlık'tan değil de Sözel'den kazanabileceğimi belirtti.

Kısacası, tam olarak şunu anlamadım: Tarih Akademisyenliği için hangi Bölümü kazanmalıyım? (Yani Tarih Öğretmenliğini mi, Edebiyat Fakültesini mi gibi) Ve ayrıca da Eşit Ağırlık mesleklerinde değil de Sözel mesleklerinde Tarih Bölümü varken nasıl Eşit Ağırlık'tan (Felsefe Grubu Dersleri'ne girmeden) kazanabilirim o bölümü veya Akademisyenlik için hangi bölüm gerekiyorsa?

Çok teşekkürler şimdiden.
İlgi alanınız eğitim bilimleri değil de Tarih ise Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü okumanız gerekir fakat yaşınız genç olduğundan önermiyorum. Zira yaşınız ilerledikçe fikirleriniz "kesinlikle" değişecek. Benim Tarih aşkıyla, Coğrafya aşkıyla yanıp tutuşan kaç tane arkadaşım söve söve bitirdiler bölümlerini. Biri akademisyen olmaya çalıştı, olamadı özel bir okulda Coğrafya hocası. Diğeri seramik ustası oldu akademisyenden fazla para kazanıyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı