Akademisyen olmak

Makaleler
44
Merhaba,
  • Akademisyen olmak zor mu?
  • Torpille giren çok mu?
  • PC mühendisliğini sayarsak akademisyenin öğrenciden fazla bilgi bildiğini biliyorum. İkisi de bir şirkete başvursa hangisi kabul edilir?
  • Ayrıca olacak ama: Sadece video izleyerek gelişirim diyen kişiler. ODTÜ'ye harcayacağım parayı gider; Udemy'den bakarım diyenler var. Bu nasıl bir şey?
Arkadaşla beraber irdelemeye çalıştık. Sizlerin fikrinizi de almak istedik.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akademisyen değilim ama yüksek lisans yapıyorum, jeoloji mühendisiyim. Akademisyen arkadaşlarım var ve ilk iki soruna evet diyebilirim.
Akademisyen olduktan sonra akademik alanda yapılan çalışmalar, makaleler, tezler ve araştırmalar kişinin özgeçmişi için oldukça öne çıkan artılar olacaktır. O yüzden öğrencilik sürecini boş geçmemek ve bol bol çalışıp gelişmek çok önemli.
Sadece video izleyerek bir yerlere gelinir mi? Evet gelinir. Ama ODTÜ seviyesinde bir okulu geçecek kadar yükselmek mümkün mü? Objektif olarak bakarsak kulağa çok gülünç geliyor. ODTÜ'ye harcanacak parayı, başka bir yerde 'eğitim alarak' harcamaya devam ederseniz ODTÜ seviyesine yaklaşabilirsiniz.

Akademisyen değilim ama yüksek lisans yapıyorum, jeoloji mühendisiyim. Akademisyen arkadaşlarım var ve ilk iki soruna evet diyebilirim.
Akademisyen olduktan sonra akademik alanda yapılan çalışmalar, makaleler, tezler ve araştırmalar kişinin özgeçmişi için oldukça öne çıkan artılar olacaktır. O yüzden öğrencilik sürecini boş geçmemek ve bol bol çalışıp gelişmek çok önemli.
Sadece video izleyerek bir yerlere gelinir mi? Evet gelinir. Ama ODTÜ seviyesinde bir okulu geçecek kadar yükselmek mümkün mü? Objektif olarak bakarsak kulağa çok gülünç geliyor. ODTÜ'ye harcanacak parayı, başka bir yerde 'eğitim alarak' harcamaya devam ederseniz ODTÜ seviyesine yaklaşabilirsiniz.

Benim araştırdığım biri vardı. Profesördü hatta.

• Lisans: İTÜ
  • Yüksek Lisans: Boğaziçi Üniversitesi
  • Doktora: İTÜ
Bayağı bi' araştırdım. Tez, makale gibi şeyler var. Daha da Amerika ile bağlantısı var.

Hocanın oğlu ile tanıştım. :D Babasının 50 yaşında olduğunu söyledi. Tabi oğlu da Bilkent Üniversite'ne gidiyor. Para var çare var.

Böyle bir hoca iyi olur mu ki?

Akademisyen değilim ama yüksek lisans yapıyorum, jeoloji mühendisiyim.
Birkaç sebepten dolayı üniversite okuyamadım. Ben PC programcılığı istiyorum. Sadece TYT'den 250 civarı puan istiyor. Bakalım ne olacak...

Son düzenleme:
Benim araştırdığım biri vardı. Profesördü hatta.

• Lisans: İTÜ
  • Yüksek Lisans: Boğaziçi Üniversitesi
  • Doktora: İTÜ
Bayağı bi' araştırdım. Tez, makale gibi şeyler var. Daha da Amerika ile bağlantısı var.

Hocanın oğlu ile tanıştım. :D Babasının 50 yaşında olduğunu söyledi. Tabi oğlu da Bilkent Üniversite'ne gidiyor. Para var çare var.

Böyle bir hoca iyi olur mu ki?
Eğitim önemli ama para da burada bir diğer önemli faktör maalesef. Amaç, iyi eğitim alıp bir yerlere kendi emeğinle gelebilmek. Yoksa parası olan zaten bir şekilde bir yerlere geliyor, buna engel olmanın imkanı yok. Böyle bir hoca iyi olur mu ki? sorusunu pek anladığımı söyleyemem, gecenin ilerleyen saatinden olsa gerek algım biraz kapalı sanırım 😀 ama eğitim açısından soruyorsan, Türkiye'nin sayılı üniversitelerinde lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamlamış birinin kalifiye ve iyi bir hoca olmasını ben beklerim açıkcası. İnsanlık açısından soruyorsan orada işin içine karakter giriyor. Okunulan okullar kişinin karakterini değil bilgi seviyesini geliştirebiliyor.

Birkaç sebepten dolayı üniversite okuyamadım. Ben PC programcılığı istiyorum. Sadece TYT'den 250 civarı puan istiyor. Bakalım ne olacak...
Ülkemizde üniversite, çoğu kişi için askerden / aileden kaçmak ve işsiz kalmama amacıyla tercih edilen bir kurum olduğu için, artan üniversite sayısının verilen eğitimin kalitesini olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum. Eğer güzel bir üniversitede bu bölümü okuyabilir ve kendini geliştirme kısmında ise azimli olursan güzel şeyler olmaması için bir sebep kalmıyor. Umarım hakkında en iyisi olur..

Yeni konular

Geri
Yukarı