Nasıl bir lise seçilmeli?

summ

Decapat
Anadolu lisesi mi seçmeliyim yoksa meslek lisesi mi seçmeliyim cidden çok kararsız kaldım çevrem Anadolu okursan işte üniversite okumadan işsiz kalırsın meslek okursan daha iyi bazıları meslek okuma onun yerine Anadolu oku matematiğini hep güzel tut iyi bir üniversite kazan falan diyorlar matematiği hiç sevmiyorum ne yapacağım cidden çok karasızım.

Anadolu lisesi mi seçmeliyim yoksa meslek lisesi mi seçmeliyim cidden çok kararsız kaldım çevrem Anadolu okursan işte üniversite okumadan işsiz kalırsın meslek okursan daha iyi bazıları meslek okuma onun yerine Anadolu oku matematiğini hep güzel tut iyi bir üniversite kazan falan diyorlar matematiği hiç sevmiyorum ne yapacağım cidden çok karasızım.
Eğer LGS puanınız kötüyse meslek lisesi daha mantıklı

Yüzdelik diliminiz nedir?

Eğer LGS puanınız kötüyse meslek lisesi daha mantıklı
O biraz da kişiye bağlı aslında. Hemen meslek hayatına atılmak istiyorsan meslek lisesi, üniversiteden sonra 3000 lira maaşla çalışayım diyorsan Anadolu. Şu an meslek lisesi seçmek daha mantıklı gelse bile benim size tavsiyem Anadolu Lisesi seçmenizdir çünkü dilerseniz anadolu lisesinden meslek lisesine nakil yapabilirsiniz ama tersi çok zor hatta imkansız. Dediğim gibi baktınız Anadolu'da olmadı, meslek lisesine nakil aldırırsınız.

Şahsen ben de bu sene LGS'ye girip 346,7 aldım. 91 obp ile alan bir liseyi en başa yazdım.

Hocam babam öğretmen benim benim yüzdelik dilimin 45 civarında idi 305 puan civarı almıştım okumaya niyetiniz gerçekten var mı asıl önemli soru o gerçekten okuyacak mısınız burada kendinizi kandırmayın çünkü eğer iyi bir yer okumazsanız gidip BİM A101 gibi yerlerde çalışırısınız genel olarak eğer iyi bir yer okursanızda zaten bir şeyler olur
Meslek lisesi seçerseniz elinizde mesleğiniz olur gidip BİM'e vs... Çalışmazsınız en kötü ör demir doğramacı mı oldun gider bir iş yeri açarsın kendi işinin patronu olursun gidip her ay 3000TL'ye çalışacağına kendi işinde kimsenin emri altında kalmadan kimseye hesap vermeden yeri gelir 3000TL'ye 1 günde kazanırsın yeri gelir bir ayda sadece 3000TL kazanırsın iyi bir yer okuyamazsan bile mesleğin varsa ilk başlarda asgeri ücret + sigorta olur mesela meslek okudun başka yerde çalıştın zamanla usta olursun BİM'de 10 sene sonrada 3000 TL alacaksan orada 4 5 sene sonra 3000 değil de 5000 alırsın.

O biraz da kişiye bağlı aslında. Hemen meslek hayatına atılmak istiyorsan meslek lisesi, üniversiteden sonra 3000 lira maaşla çalışayım diyorsan Anadolu. Şu an meslek lisesi seçmek daha mantıklı gelse bile benim size tavsiyem Anadolu lisesi seçmenizdir çünkü dilerseniz Anadolu lisesinden meslek lisesine nakil yapabilirsiniz ama tersi çok zor hatta imkansız. Dediğim gibi baktınız Anadolu'da olmadı, meslek lisesine nakil aldırırsınız.

Şahsen ben de bu sene LGS'ye girip 346,7 aldım. 91 OBP ile alan bir liseyi en başa yazdım.

Yani nakil aldırma gibi bir şansım var mı Anadolu lisesine gidersem.

Yani nakil aldırma gibi bir şansım var mı Anadolu lisesine gidersem.
10. sınıfta bölüm seçene kadar nakil olabilirsin. Meslek lisesi okuyup 1 sene mezuna kalabilirsin. Ama unutma meslekte günde 9/10 derse giriyorsun. Anadoluda sabit 8 diye hatırlıyorum. Mümkün olan en kısa yoldan liseyi bitirmeye bak. Son sene açığa geçenleri çok gördüm. Sadece sınava odaklanıyorlar. Bende öyle yaptım bu arada. Meslek okuyan arkadaşlar üniversiteye gitmese dahi meslek bölümlerinde bilgili oluyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı