Nasıl CMD yazılır?

Magnezyum

Picopat
Daha fazla  
Ben kendi CMD'mi yazmak istiyorum aynı CMD gibi olacak ama Arch terminaline benzeteceğim. Nasıl yapılır bilgim var ama mesela orada kullananın ekran kartı yazacak onu program nasıl algılayacak? Ya da sıfırdan yapmak yerine CMD'yi modlayabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arayüz yazıp, CMD komutlarını arayüzden aldığın komutlarla çıktı olarak verebilirsin. Eklemek istediğin ekstra bir komut varsa onu da kendin kodlarsın. Arayüz için Electron.js kullanılabilir, terminal için de bir kütüphane vardı, adını hemen bulup konuyu editleyeceğim.

Edit: xterm

Modlaman için işletim sistemini modlaman lazım. Arch terminali dediğin standart terminal gibi mi?
Terminal yazman için kernel yazman lazım diye biliyorum fakat imkansız gibi bir şey tek kişi olarak. 10 20 kişi arı gibi çalışığp 10 yılda yapıyor bir çekirdeği.
Linux terminali düşün, o kadar repo, kaynak, komut vs. ile, çok zor olurdu yazmak.

Arayüz yazıp, CMD komutlarını arayüzden aldığın komutlarla çıktı olarak verebilirsin. Eklemek istediğin ekstra bir komut varsa onu da kendin kodlarsın. Arayüz için Electron.js kullanılabilir, terminal için de bir kütüphane vardı, adını hemen bulup konuyu editleyeceğim.
Python veya C# kullanamaz mıyım?

Python veya C# kullanamaz mıyım?
Kullanırsın ama Python ile istediğin terminal görüntüsüne nasıl ulaşacaksın bilmiyorum. Hani renk, font falan değiştirirsin ama yapacakların sınırlıdır bence. Web programlama dillerinin altyapısıyla tasarıma hakim olursun.

1642535487020.png

Şimdilik yarım kalmış kod editörü projemin terminali böyle gözüküyordu. Üzerinde hiç oynama yapmadım daha.

Ben kendi CMD'mi yazmak istiyorum aynı CMD gibi olacak ama Arch terminaline benzeteceğim. Nasıl yapılır bilgim var ama mesela orada kullananın ekran kartı yazacak onu program nasıl algılayacak? Ya da sıfırdan yapmak yerine CMD'yi modlayabilir miyim?
Demek istediğin terminal emülatörü yazmak mı yoksa shell yazmak mı? Eğer terminal emülatörü yazacaksan C# ve WinForms ile güzel bir şeyler yapabilirsin. Eğer shell yazacaksan çalıştırılabilirlerin olduğu bir klasör ya da konumları olması lazım. Ekran kartı, işlemci vb. donanımların özellikleri için System.Management kütüphanesinin sağladıklarını kullan. Bana kalırsa bunların yerine PowerShell için tema ve başlangıç betiği oluştur. İstediklerinin hepsini daha kısa ve kolay bir yolla yaparsın.

Linux tabanlı yeni bir terminal yazarsın. 0'dan cmd gibi bir hayalin olmasın. Kendi komutlarını yazarsın, çıktısı orjinal cmd komutu olarak benimsenir vs. gibi bir şey olur. Programlara türkçe yama yapmaya benzetebilirsin, hemen hemen aynı mantık.

Geri
Yukarı