Nasıl hızlı ezber yapılır?

İnth

Centipat
Daha fazla  
Yarın Türkçeden konuşma sınavı var ve her insan gibi stresliyim ama gerekenden çok daha fazla stresliyim. Niye bilmiyorum. Konuşma sınavından ülkemizden bir yeri tanıtacağım ama tanıtacağım yeri ezberlemekte zorluk çekiyorum. İnternetten ezber yapma konusunu çok araştırdım ama fayda etmedi. Aramızdan çok iyi ezber yapan biri, bana bu kadar iyi ezber yapmanın taktiğini verebilirse çok sevinirim.

Ezberle olacak iş değil. Cümleleri ezberlerseniz sorun yaşarsınız. İyice konuya hakim olup öğreneceksiniz ve ezberden konuşmayacaksınız. Defalarca kez konuşmayı düşündüğünüz metni okuyun. Sonra sesinizi kaydedip onu en az beş kez dinleyin. Sonra kendi kendinize en az üç beş kez anlatmaya çalışın. Sonra zaten yapabildiğinizi göreceksiniz.

Ezberle olacak iş değil. Cümleleri ezberlerseniz sorun yaşarsınız. İyice konuya hakim olup öğreneceksiniz ve ezberden konuşmayacaksınız. Defalarca kez konuşmayı düşündüğünüz metni okuyun. Sonra sesinizi kaydedip onu en az beş kez dinleyin. Sonra kendi kendinize en az üç beş kez anlatmaya çalışın. Sonra zaten yapabildiğinizi göreceksiniz.
Kesinlikle öyle, ayrıca ezber işini son ana bırakmamak lazım bence.

Yarın Türkçeden konuşma sınavı var ve her insan gibi stresliyim ama gerekenden çok daha fazla stresliyim. Niye bilmiyorum. Konuşma sınavından ülkemizden bir yeri tanıtacağım ama tanıtacağım yeri ezberlemekte zorluk çekiyorum. İnternetten ezber yapma konusunu çok araştırdım ama fayda etmedi. Aramızdan çok iyi ezber yapan biri, bana bu kadar iyi ezber yapmanın taktiğini verebilirse çok sevinirim.

Konuşma sınavlarına ezberle girmeyin konuyu anlayın kafanızda anlatıcakları sıralayın sonra ailenizden birine sınavdaymış gibi anlatın stres yapmadan yaparsınız zaten zor değil

Bizim konuşma sınavlarını, hocamız 5 dk öncesinden konuyu veriyor ve çıkıp anlatıyoruz. Hiçbir şey ezberlemene gerek yok. Girişte şehri tanıt şu bölgede, şu ile meşhur vs vs. Ortalarda senin gezdiğin veya gördüğün yapıları, yemekleri anlat. En sonda da kendi görüşlerini anlatırsın o şehirle ilgili. Kasmaya gerek yok.

Yarın türkçeden konuşma sınavı var ve her insan gibi stresliyim ama gerekenden çok daha fazla stresliyim. Niye bilmiyorum. Konuşma sınavından ülkemizden bir yeri tanıtacağım ama tanıtacağım yeri ezberlemekte zorluk çekiyorum. İnternetten ezber yapma konusunu çok araştırdım ama fayda etmedi. Aramızdan çok iyi ezber yapan biri, bana bu kadar iyi ezber yapmanın taktiğini verebilirse çok sevinirim.

Ezberlemeyeceksin yani ezberlesen bile anlatır gibi ezberleyeceksin.

Geri
Yukarı