Nasıl hızlıca Rusça öğrenilir?

Yinebenxd

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
8 gb ram
windows 10x64
1050TI nvidia 4 gb ekranm kartı
inter core i3 7100 3.90 4 çekirdek
Meslek
Öğrenci
Merhaba Technopatlılar. Ben Ege, 13 yaşındayım ve Rusça öğrenmem gerek. 3-4 aya kadar Allah nasip ederse Rusya'ya gideceğiz. Malumunuz biz türküz orada Türkçe çalışmıyor. Az çok bir şeyler biliyorum (babam 15 sene Rusya'ya çalışmış şoför olarak).param var ama o kadar değil, 100 200 TL.

Bana ne önerirsiniz? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba technopatlılar. Ben ege, 13 yaşındayım ve Rusça öğrenmem gerek. 3-4 aya kadar Allah nasip ederse Rusya'ya gideceğiz. Malumunuz biz türküz orada Türkçe çalışmıyor. Az çok bir şeyler biliyorum (babam 15 sene Rusya'ya çalışmış şoför olarak).param var ama o kadar değil, 100 200 TL.

Bana ne önerirsiniz? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

100 200 TL'yi belirtmeniz iyi olmuş ona göre öneri yaparız.

Ana dil gibi öğrenmen imkansız. Ama zaten gerek de yok. İngilizceniz varsa iletişim kurabilirsiniz. Zaten oradayken de kendiliğinden değişir. Sen gidene kadar basit tanışmalar, alfabe falan hallet. Duolingo en iyi seçenek gibi duruyor.

3-4 ay gibi bir sürede anca temel soru cevap kalıplarını öğrenebilirsiniz. Turistik olarak gidip gelecekseniz çok az iş görebilir.

Rusya'ya taşınıyorsanız bence kısa sürede temel yapmaya çalışmak, sonradan geliştirmeye çalşmak daha mantıklı. Kiril alfabesini öğrenemeye çalışmak mantıklı olur. Harflere genel olarak çalıştıktan sonra YouTube'dan Rusça videoları Rusça alt yazı ile açıp söylenen ile yazıyı kafanızda eşleştirmeye çalışın. Pratik için güzel olur. Farklı bir alfabe olsa da büyük oranda yazıldığı gibi okunuyor. 3-4 ayda rahat akıcılık sağlanır diye düşünüyorum.

Harflere Duolingo ile çalışmak mantıklı olabilir fakat bunun ötesinde Duolingo'ya vakit harcamayın. Rusça alt yazılı / Türkçe-Rusça çift alt yazılı video ile çalışmak daha verimli olur. İlla destek olarak bir uygulama kullanmak isterseniz Busuu daha iyi bir müfredata sahip. Fakat bence uygulama yerine bulursanız basit bir dil bilgisi kaynağı daha etkili olur. Zaten hiçbiri ile dil bilgisini etkili bir şekilde öğrenmek mümkün değil. Okuma dinleme yaparken takıldığınız yerlerde referans olarak kullanabileceğiz bir kaynak olması yeterli. Cümle cümle gramer kurallarına bakmak için ChatGPT'ye de sormayı deneyebilirsiniz.

Alfabe sorununu çözdükten sonra gramere çok temel olarak bakıp sık kullanılan kelimeleri öğrendikten sonra yine YouTube'dan Language Reactor gibi eklentiler ile video izlemeye çalışarak pratik yapılabilir. Rusça grameri çekimleri zor diye biliyorum. Oturup kitaptan öğrenmek çok zor. Anca bol bol dinleme yaparak alışkanlık kazanılabilir. Biraz alıştıktan sonra yine kısa kısa internetten dil bilgisi kaynaklarına bakıp "hee demek ki bu şunun çekimiymiş" şeklinde çalışmak daha mantıklı. Oturup fiil çekimi ezberlemek hiçbir dilde işe yaramıyor, dinleme okuma ağırlıklı çalışıp denk geldikçe kısa kısa dil bilgisi bakmak daha etkili oluyor.

Çekimler ne kadar zor olursa olsun anlamayı asıl zorlaştıran şey her dilde kelime bilgisi oluyor. Kelime bilgisini geliştirmek önemli. Bu da yine dili bol kullanarak oluyor. İlk aşamada da en etkili yol dinleme olduğu için bence yine basit YouTube videolarını çift alt yazı şeklinde bahsettiğim eklentiler ile çalışmak en mantıklı yöntem.

Bu yöntemin sıkıntılı kısmı başlangıç aşamasında zorlaması çünkü hiçbir şey bilmeden başlayınca her kelimeye tek tek bakmak gerekecek. Rusça kolay videolar bulursanız onlarla başlamak mantıklı olabilir.comprehensible Russian, Easy Russian vs. diye aratarak bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim dostlar.

Geri
Yukarı