Çözüldü Nasıl oyun yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Arkadaşlar ben oyun yapmak istiyorum öncelikle YouTube'den bir sürü oyun yapma videoları izledim. Fakat hiçbiri benim yapmak istedğim türden oyun değildi şimdi ben mario oyunu yapsam kimse oynamaz bu yüzden strateji oyunu yapmak istiyorum fakat nasıl yapacağımı bir türlü bilemiyorum. Başkan simulatörü vs. gibi strateji oyunu yapmak istiyorum. Nasıl yapabileceğim hakkında bilginiz varsa söylerseniz sevinirim.

Çözüm
Bir iki günde olacak iş değil bilgin olsun, eğer gerçekten ciddi bir iş ortaya çıkarmak istiyorsan mesai harcaman gerekli.
Orta derecede İngilizce bilmen gerekiyor öncelikle. Bilmiyorsan o açığını kapatmanı tavsiye ederim.
Başlangıç olarak kaynak çeşitliliğinin de fazla olması açısından Unity kullanmanı tavsiye ederim.
İlk olarak 2B platform oyunları yaparak başlayabilirsin, mantığını daha kolay kavramış olursun böylelikle. Tabii oyunda olacak bir çok öge var.
Müzikler
2B tasarımlar
Arayüz tasarımı
Karakter, düşman ve level tasarımları

2B platform oyunları için biraz seslendirmeye hakim olmak gerekli, biraz da Photoshop, GIMP, Krita benzeri programları kullanabilmen senin yararına olur.
Tabii ilk bu işe girerken üst düzey bir Photoshop bilgisine veya müzikler için üst düzey prgoramları bilmene gerek yok. "Opengameart", "itch.io" ve Unity'nin kendi Asset Store'u üzerinden çeşitli tasarımlara sahip olabilirsin. Aynı şekilde müzikler için de "incompetech" gibi sitelerden yararlanabilirsin.

YouTube'dan birkaç tane oynatma listesi paylaşacağım, bunları izleyerek oyun yapmayı "öğrenmeye" başlayabilirsin. Öyle bir günde yapabileceğin bir iş olmadığını tekrardan hatırlatayım.

Bunların yanında takip etmeni önerdiğim farklı kanallar olacak, onları da yazayım.

Goodgis
Vimlark
MortMort
Jonas Tryoller
Fat Dino
Brackeys
Blackthornprod
Dani
Chris' Tutorials
Grant Abitt
Game Maker's Toolkit
GameDevHQ
witnn ile Unity
Thomas Brush

Bunların arasında sadece Unity ile ilgili bilgiler yok, günün birinde yapacağın 3B oyun için Blender vb. programlara da hakim olman gerekiyor, o yüzden çok mesai harcaman gereken bir konu diyorum.
Biraz konuya hakim olduktan sonra Gamejamlere katılabilirsin. Gamejam'in ne olduğunu bilmiyorsan şu videoyu izleyebilirsin.
Gamejam yarışmalarına katılma amacın da oyun yapma maceranda neler öğrendiğini görmek, henüz öğrenmediğin şeyler hakkında kendini geliştirmek olmalı. Bütün bunlardan sonra kendi simülatör oyununu yaparsan çok daha verimli bir sonuç elde edersin.

Sormak istediğin bir şey varsa da cevaplayabilirim.
Bir iki günde olacak iş değil bilgin olsun, eğer gerçekten ciddi bir iş ortaya çıkarmak istiyorsan mesai harcaman gerekli.
Orta derecede İngilizce bilmen gerekiyor öncelikle. Bilmiyorsan o açığını kapatmanı tavsiye ederim.
Başlangıç olarak kaynak çeşitliliğinin de fazla olması açısından Unity kullanmanı tavsiye ederim.
İlk olarak 2B platform oyunları yaparak başlayabilirsin, mantığını daha kolay kavramış olursun böylelikle. Tabii oyunda olacak bir çok öge var.
Müzikler
2B tasarımlar
Arayüz tasarımı
Karakter, düşman ve level tasarımları

2B platform oyunları için biraz seslendirmeye hakim olmak gerekli, biraz da Photoshop, GIMP, Krita benzeri programları kullanabilmen senin yararına olur.
Tabii ilk bu işe girerken üst düzey bir Photoshop bilgisine veya müzikler için üst düzey prgoramları bilmene gerek yok. "Opengameart", "itch.io" ve Unity'nin kendi Asset Store'u üzerinden çeşitli tasarımlara sahip olabilirsin. Aynı şekilde müzikler için de "incompetech" gibi sitelerden yararlanabilirsin.

YouTube'dan birkaç tane oynatma listesi paylaşacağım, bunları izleyerek oyun yapmayı "öğrenmeye" başlayabilirsin. Öyle bir günde yapabileceğin bir iş olmadığını tekrardan hatırlatayım.

Bunların yanında takip etmeni önerdiğim farklı kanallar olacak, onları da yazayım.

Goodgis
Vimlark
MortMort
Jonas Tryoller
Fat Dino
Brackeys
Blackthornprod
Dani
Chris' Tutorials
Grant Abitt
Game Maker's Toolkit
GameDevHQ
witnn ile Unity
Thomas Brush

Bunların arasında sadece Unity ile ilgili bilgiler yok, günün birinde yapacağın 3B oyun için Blender vb. programlara da hakim olman gerekiyor, o yüzden çok mesai harcaman gereken bir konu diyorum.
Biraz konuya hakim olduktan sonra Gamejamlere katılabilirsin. Gamejam'in ne olduğunu bilmiyorsan şu videoyu izleyebilirsin.
Gamejam yarışmalarına katılma amacın da oyun yapma maceranda neler öğrendiğini görmek, henüz öğrenmediğin şeyler hakkında kendini geliştirmek olmalı. Bütün bunlardan sonra kendi simülatör oyununu yaparsan çok daha verimli bir sonuç elde edersin.

Son düzenleme:
Çözüm
İlk olarak 2B platform oyunları yaparak başlayabilirsin, mantığını daha kolay kavramış olursun böylelikle. Tabii oyunda olacak birçok öge var.
Müzikler.
2B tasarımlar.
Arayüz tasarımı.
Karakter, düşman ve level tasarımları.

2B platform oyunları için biraz seslendirmeye hakim olmak gerekli, biraz da Photoshop, GIMP, krita benzeri programları kullanabilmen senin yararına olur.
Tabii ilk bu işe girerken üst düzey bir Photoshop bilgisine veya müzikler için üst düzey prgoramları bilmene gerek yok. "opengameart", "itch. IO" ve Unity'nin kendi asset Store'u üzerinden çeşitli tasarımlara sahip olabilirsin. Aynı şekilde müzikler için de "incompetech" gibi sitelerden yararlanabilirsin.

YouTube'dan birkaç tane oynatma listesi paylaşacağım, bunları izleyerek oyun yapmayı "öğrenmeye" başlayabilirsin. Öyle bir günde yapabileceğin bir iş olmadığını tekrar hatırlatayım.

Goodgis.
Vimlark.
Mortmort.
Jonas tryoller.
Fat dino.
Brackeys.
Blackthornprod.
Dani.
Chris' tutorials.
Grant abitt.
Game maker's toolkit.
Gamedevhq.
Witnn ile Unity.
Thomas brush.

Biraz konuya hakim olduktan sonra gamejamlere katılabilirsin. Gamejam'in ne olduğunu bilmiyorsan şu videoyu izleyebilirsin.
Gamejam yarışmalarına katılma amacın da oyun yapma maceranda neler öğrendiğini görmek, henüz öğrenmediğin şeyler hakkında kendini geliştirmek olmalı. Bütün bunlardan sonra kendi Simulator oyununu yaparsan çok daha verimli bir sonuç elde edersin.

Öncelikle emek verip uzun uzun yazmışsın çok teşekkürler. Ben oyun yapmanın 1-2 günde olacak iş olmadığını biliyorum fakat nereden başlamam gerektiğini neleri yapmam gerektiğini bilmiyordum siz bana öğrettiniz bir kısmını. Game jam in ne olduğunu biliyorum öğrendikten sonra katılmayı çok isterim. 3D oyun yapma meselesini de iyice öğrendikten sonra yapacağım. Fakat Bir sorum olacak bu da tasarımları hangi programla yapabilirim? Ve eğer vaktin olursa beraber bir şeylere girişebiliriz.

Bir sorum olacak sana bu da tasarımları hangi programla yapabilirim?
Dediğim gibi, önce 2B tasarımlardan başlaman gerekiyor. Karakter tasarımlarını Photoshop, GIMP ve Krita kullanarak yapabilirsin.
3B tasarımalar içinse Blender vazgeçilmez.
Bir video daha atayım, aşağıdaki yorumlara da bak muhakkak. Ama ilk aşamada Unity ve C# bilmen yeterli, bu programlarda kendini geliştirmek biraz daha sonrasına kalıyor.
Kullanabileceğin ücretsiz programlardan burada bahsedilmiş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediğim gibi, önce 2B tasarımlardan başlaman gerekiyor. Karakter tasarımlarını Photoshop, GIMP ve krita kullanarak yapabilirsin.
3B tasarımalar içinse Blender vazgeçilmez.
Bir video daha atayım, aşağıdaki yorumlara da bak muhakkak. Ama ilk aşamada Unity ve C# bilmen yeterli, bu programlarda kendini geliştirmek biraz daha sonrasına kalıyor.
Kullanabileceğin ücretsiz programlardan burada bahsedilmiş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler.

Rica ederim. Tekrardan hatırlatayım, önce Unity'de kendini geliştirmeye bak, bu programları kullanmayı zamanla öğreneceksin emin ol.
Bir de, Unity'de belli bir seviyeye geldikten sonra ekip bulabilirsen ekip bulmanı tavsiye ederim. Tek başına biraz zor oluyor çünkü. Biri modelleri yapar, biri kodla uğraşır, biri müzikleri yapar şeklinde düşünebilirsin. İlerleme kaydettikçe buraya yaz, iletişimde kalmamız açısından güzel olur.

Rica ederim. Tekrar hatırlatayım, önce Unity'de kendini geliştirmeye bak, bu programları kullanmayı zamanla öğreneceksin emin ol.
Bir de, Unity'de belli bir seviyeye geldikten sonra ekip bulabilirsen ekip bulmanı tavsiye ederim. Tek başına biraz zor oluyor çünkü. Biri modelleri yapar, biri kodla uğraşır, biri müzikleri yapar şeklinde düşünebilirsin. İlerleme kaydettikçe buraya yaz, iletişimde kalmamız açısından güzel olur.

Ekip bulmayı hep istedim ama bulamıyorum ya mecburen daha çok uğraşıp tek başıma yapacağım bayağıdır uğraşıyorum ekip için normalde ekiple başlıycaktım direk ama gelmiyorlar artık kendim yapacağım. Bir gelişme olduğu zaman buraya yazarım iletişimde kalırız.

Geri
Yukarı