Nasıl polis olunur?

Bulunduğun alana göre değişir narkotik veya asayiş falan olursan dışarıda arka sokakları canlı yaşarsın. Özel harekat olmak istersen arka sokakları geçer gidersin. :D

Arka sokakları izleyerek polis mi olunur? Asayiş emniyette en pis iş... Fahişesi, sarhoşu, hırsızı, iti, kopuğu vb. bunlarla uğraşılmaz. 2500 TL çok büyük bir para değil, hele ki polislikte...

Lise 2 sınıftayım ve bilişim bölümü okuyorum. Bilişimi seviyorum ancak hayatım bir koltuk üzerinde kod yazarak geçsin istemiyorum.
Küçüklüğümden beri polis olmak istiyordum. Boyum yeterince uzun.

Ne zaman, hangi sınava girmen gerekir ? Sınavı kazanma olasılığım düşük mü yoksa kolay bir sınav mı ?
Eğer kazanırsam nasıl bir eğitim alacağım ileride. Ve mesleğe hangi rütbe ile başlayacağım.

Sıradan bir polis yerine amir veya baş komiser gibi bir rütbem olsun isterim. Ne yapmam gerek.

Sizce kötü bir meslek mi ?

Polis olduktan sonra karşına gelene biber gazı sıkabilecek misin? Önemli bence, mesela ben sıkamam. Hatta haksız yere sıkan polisi görürsem kafa göz dalarım. Bence bunları da dikkate almalısın :D

- - - Güncellendi - - -

Doğru dedin. Benim asıl sorum şu :

Polislik nasıl bir meslek. Ben, mahallede kavga çıkınca arabaları ile gelip herkesi ayıran, gününün tamamı aksiyon sahneleri ile geçen kişiler olarak biliyorum.
Gidip dosya, çay getir götür işlerini rütbem ne olu ise olsun yapmam zaten.

Arka sokaklarda en gerçekçi sahne sorgu sahneleri. Diğerleri faso fiso. Ama işin ucunda uyuşturucuya bulaşıp mafyaya karışmak da var. Tehlikeli iş, psikolojik olarak da öyle. Gene de sen bilirsin. Benim tanıdığım kambur bilgisayarcı yok. Bak Recep abiye, bak Ali abiye. Çakı gibi adamlar. Eski toprak :D

Polis olucaksın da hangi polis? Yunusu var,asayişi var.. Bir sürü bölümü var. Mesela 28 yaşından sonra yunus polislikten başka bir bölüme yolluyorlar. En zor sınavı olan polislikte yunus polis zaten. Ayrıca arka sokaklar gerçek olabilir mi? 1 Günde 5 çete yakalıyorlar. Normalde 2 yıl teknik takip falan yapılıyor. Polis olursan masa başı işte alabilirsin. Yani sana verebilirler. Parası iyi ama diziler gibi bir iş değil. ;)

Ya en büyü hayalim Rıza Baba olmaktı :D Profil resmimin sebebi bu zaten.
Ortaokulda puanım yetmediği için üst rütbeden başlayamadım polisliğe.

Peki kendimi yanımdakilerden nasıl ayırabilirim ? Normal bir şirkette şu programı yap demelerini istemiyorum bana. Daha üst seviyeye nasıl yükselirim ?

Yunus polisler çok karizma oluyorlar :) Bilişimle ilgileniyorsan hemde polislik düşünüyorsan bilişim şubeyi düşünebilirsin. Maaşları hakkında bilgim yok. Meslek seçiminde kazanılan para önemlidir. Fakat düşüncen sadece para olmasın.

Düşüncem para olsa profosyonel hırsız olurdum inan ki :D Ama en azından 2-3 milyarı almalıyım diye düşünüyorum.
Benim annem ev hanımı, bir işe girse 1,5 milyardan aşağı almıyor. Ben o kadar okumuşum yani. Bu iş için çalışmışım, çabalamışım, kalifiye elemanım :D

Ben toplumun içerisinde olmak istiyorum. Odamın köşesine çekilip program yazmak değil :D
Bu arada Yunus'lar zaten aşmış kendilerimi, harbiden çok havalılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı