Nasıl sıfırdan yazılıma başlanır?

Şimdi okuyorsanız size söyleyebileceğim ve önereceğim tek şey şu olur. Sıkıntı konu açmanız değil herkes yardımcı olur fakat okumadan, araştırma yapmadan konu açmanız. Aynı konudan binlerce olduğu için bir arkadaşımız bu konuya rehber yapmıştı. Rehberi okuyup da belli bir dil ve yön belirleyip konu açmış olsaydınız inanın adınıza ben daha çok sevinmiş olurdum. Gel gelelim size verebileceğim tavsiye şu olur. Yazılım, Programlama vsvs yüzde 98'i araştırmadır ve devamlı yeni içerikler ve Framework'ler, diller vsvs takip etmeniz gereklidir. Siz kolaya kaçan birisiniz ve bu forumda böyle bir rehbere bakmamıssınız bunu acil düzeltiniz. Geriye kalan yüzde 1 belirlediğiniz yönde bir dil seçmek ve algoritma çalışmak. Ben siz ve diğerlerinden bunu bekliyordum. Şu yöne gideceğim hangi dil ile şu yönde giderim. İnanın bunu kimse sormuyor. Çünkü Rehber'e bakmak araştırmak daha zor veya araştırmadığı için görmemiş. Düşünün sizinle aynı işe Technopat'ta başlayan bir kişi bu rehberi biliyor ve şu dil öğrenmek istiyorum diyor. Siz de aynı işe başvurmussunuz ve araştırmadan bana öğretin diye gelmişsiniz. Siz işe kimi alırsınız? Ne yapmak istediğini bileni mi yoksa bilmeyeni mi? Son kalan yüzde 1 seçmiş olduğunuz yöndeki dil ve yapıda kendinizi geliştirin olacak. Şimdiden kolay gelsin ama ilk 98'i düzeltmezseniz işiniz çok zor.
Çok güzel bir dille uyarmışsınız.
Diğer konularda insanlar sinirleniyor falan ama çok kırıcı oluyorlar.

Çok güzel bir dille uyarmışsınız.
Diğer konularda insanlar sinirleniyor falan ama çok kırıcı oluyorlar.
Yok o kırılma kısımlarını iş yerinde çok yaşamasınlar diye burada uyarıyorlar.Kaba bir dil evet kötü olmaması lazım fakat nazikçe uyarılma kaçınılmaz çünkü ortada tavsiye verebileceğiniz bir şey yok.Herkes aynı şey ile size geliyor.Hocam ben 24 saat Pc başındayım yazılım öğrenebilir miyim.Tamam da ben senin öğrenme kapasiteni ölçemem ki kimse ölçemez.Ama sen bana dersin hocam ben web tasarımcısı olmak istiyorum.Derim hemen HTML,CSS ve Js ögren.Bunlar bitincede Backend kısmına da az çok aşina olmak istiyor isen bir dil öğren(Pyhton,Php,C#) kendini geliştir.Sorun sadece yazılımda değil her iş için böyle.Tamam ben sana yön göstereyim de sen ne istiyorsun nereye gitmek istiyorsun bunu bilemeyiz bunu bize başta sen söylemelisin.

Net değildi okuduklarım mesela bak ayırım yapmışsın ama diğer konularda birisi Python ile başla demişsin altta başka birisi o dilden birşey olmaz Java öğren demiş başka birisi C++ en iyisi onla başla demiş gibi. Senin gibi ayrım yapan olmamış teşekkürler cevabın için. İngilizcem orta seviyede var ve geliştirmeye çalışıyorum kendimi.

Teşekkürler cevap için izliyorum videoyu

Okuyorum şimdi
"O dilden bir şey olmaz" diyen kişi muhtemelen cahil, Her alana uygun bir dil var.

Arkadaşlar merhaba. Bugün karar verdim yazılım öğrenmek istiyorum. Yani bunu iş olarak yapmak istiyorum. Gıda mühendisliği bitirdim ama bu iş bana uygun değil. Bilgisayarla uğraşmayı daha çok seviyorum. 23 yıldır bilgisayar başındayım neredeyse günümün tamamı bilgisayar başında geçiyor. Meraklıyım çabuk öğrenirim. Yazılım öğrenip hayatımı yazılım üzerinden kazanmayı planlıyorum ama nereden başlamalıyım? Hiçbir fikrim yok. Sıfırdan neler gerekli hangi programlar hangi diller ile başlamalıyım? İnternette herkes bir şey yazmış ve net bir şey denmemiş. Sizde yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Visual Studio ve VS Code programları. Java ile başlayabilirsiniz. Tabii alana göre değişir.

Arkadaşlar merhaba. Bugün karar verdim yazılım öğrenmek istiyorum. Yani bunu iş olarak yapmak istiyorum. Gıda mühendisliği bitirdim ama bu iş bana uygun değil. Bilgisayarla uğraşmayı daha çok seviyorum. 23 yıldır bilgisayar başındayım neredeyse günümün tamamı bilgisayar başında geçiyor. Meraklıyım çabuk öğrenirim. Yazılım öğrenip hayatımı yazılım üzerinden kazanmayı planlıyorum ama nereden başlamalıyım? Hiçbir fikrim yok. Sıfırdan neler gerekli hangi programlar hangi diller ile başlamalıyım? İnternette herkes bir şey yazmış ve net bir şey denmemiş. Sizde yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.
İnternette araştırın, herkes proje yap diye söyler. Bende bunun arkasındayım. Bir alan ve proje seçin kendinize. Diyinki ben hesap makinası yazıcam. Yada diyinki ben internet sitesi tasarlıyacağım. İnternette udemyde BTK akademide her yerde cok güzel kurslar var. Tüm yazılımcılar, acaba bu projeyi yapabilir miyim, diyip başlıyor kariyerine.

Bilgisayarla ugrasmayi sevmek, basinda cokca vakit gecirmek ile yazilimcilik arasinda cok fark var bence once bunlari arastirin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bilgisayarla uğraşmayı sevmiyorsan zaten mühendis olamazsın bir insan bilgisayar sevmiyorsa nasıl yazılım öğrensin? :D

Bilgisayarla uğraşmayı sevmiyorsan zaten mühendis olamazsın bir insan bilgisayar sevmiyorsa nasıl yazılım öğrensin? :D

Bilgisayarla uğraşmayı sevmiyorsan demedim ki zaten. Her bilgisayarla uğraşmayı seven, bilgisayardan anlayan yazılımı yaparım sanmasın demişim aksine. Tekrar okuyunuz. Bilgisayar başında oturmayı sevmeyen birisi zaten yazılımı da sevemez doğal olarak bunu belirtmeye ek olarak gerek yok.

Bilgisayarla uğraşmayı sevmiyorsan demedim ki zaten. Her bilgisayarla uğraşmayı seven, bilgisayardan anlayan yazılımı yaparım sanmasın demişim aksine. Tekrar okuyunuz. Bilgisayar başında oturmayı sevmeyen birisi zaten yazılımı da sevemez doğal olarak bunu belirtmeye ek olarak gerek yok.
Okuma yazma bu yüzden önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı