Nasıl tiyatrocu olunur?

Arkadaşlar tiyatroculuğa acayip ilgim var. Önceleri tiyatrocu veya benzeri bir meslek sahibi olmayı düşünmedim ancak arkadaşlarım bana çok iyi doğaçlama, tepki konuşma tarzı olduğumu söylüyor. Tiyatrocu olmam için hangi bölümü okumalıyım neler yapmalıyım? İnternette çok karışık bilgiler var. Yardımcı olur musunuz?

Bölüm okumanız zorunlu değil. Yaşadığınız ildeki tiyatro kulüplerine girebilirsiniz. Burada bir süre eğitim aldıktan sonra ufak tefek rollerle başlayabilirsiniz. Yani hemen öyle sayfalarca repliği olan bir rol beklemeyin.

Arkadaşlar tiyatroculuğa acayip ilgim var. Önceleri tiyatrocu veya benzeri bir meslek sahibi olmayı düşünmedim ancak arkadaşlarım bana çok iyi doğaçlama, tepki konuşma tarzı olduğumu söylüyor. Tiyatrocu olmam için hangi bölümü okumalıyım neler yapmalıyım? İnternette çok karışık bilgiler var. Yardımcı olur musunuz?
Uzun zaman olmuş ama yine de belki yardımım dokunur diye yazmak istedim. Üniversitede konservatuar da tiyatro bölümü okuyabilirsiniz. Bu bölüme yetenek sınavı ile giriliyor. Duyduğum kadarıyla en meşhur olanları İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nin konservatuar tiyatro bölümleri. Bilmiyorum belki de başka yerde yoktur. Ondan meşhurdur. Bu konuları öğrenmek için YouTube'da programlar izleyebilirsiniz. Loş Sohbet, İbrahim Selim ile Bu Gece, Mekanın Sahibine Geldik ve KAFA TV YouTube kanalının serisi olan Zafer Algöz Anlatıyor'u izleyebilirsiniz. Belki bu konular hakkında bir şeyler öğrenebilirsiniz. Sadece tiyatro yaparak maddi anlamda geçinmekte zorlanabilirsiniz. Televizyon, sinema ve dijital platformlarda ki işlerde de yer alabilirsiniz. Bir ajansa kayıt olup oradan iş gelmesini bekleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı