Nasıl topraklanılabilir?

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Merhaba arkadaşlar. Bulunduğum odada, yan yana 3 priz var ve bunların birisi çalışıyor. Çalışmasının sebebi de, babamın yeni bir priz takması. Ama, dizüstü bilgisayarımı bu prize takarken, sanki elektrik çarpıyormuş gibi hissediyorum. Hatta bazen çarpıyor. Sormak istediğim birkaç soru var. Öncelikle;

1) Prizlerde topraklamayı bağlamak gerekiyor diye biliyorum. Babam, topraklamayı taktığı prize bağlayamadı mı? Bu yüzden mi ara sıra elektrikleniyorum? -her zaman değil, nadir- Yoksa eliyle direkt prizi değiştirmek sorun olmaz mı?
2) Elektriklendiğimi düşündüğümde, nasıl topraklanabilirim? Evde annemin ve benim çiçeğim var. Ben de toprağa elime sürüyorum ama saksı toprağı bunu topraklayabilecek kadar yeter mi?
3) Topraklamak için; prizlerin iki topraklama ucuna da parmaklarımı değdiriyorum. Sizce bu işe yarıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

O topraklama ile saksıdaki toprak aynı şey değil. Sizin binanızın, elektrik üretilen santralin, trafonuzun ve onun işletme topraklamasının, yani kısacası bu konuda her şeyin yerküre ile irtibata ihtiyacı var. Evde yalıtılmış halde duran toprak bir işe yaramaz. Teknik sebebini daha detaylı anlatabilirim ama karmaşık gelecektir size.

Son düzenleme:
2) Elektriklendiğimi düşündüğümde, nasıl topraklanabilirim? Evde annemin ve benim çiçeğim var. Ben de toprağa elime sürüyorum ama saksı toprağı bunu topraklayabilecek kadar yeter mi?
Bunun yerine duvara ellerini ve ayaklarını sürtsen daha iyi olur. Çok daha büyük yüzey ancak boya engelleyebilir belki.

Bununla amacını tam anlayamadım. Kendi üzerinden mi topraklama yapmaya çalışıyorsun?
Yok hocam. Demek istediğim; şu anki teknolojik ürünlerin topraklanması, prizlerin üst ve altındaki o demire -plastik belki de- parmaklarımı değdiriyorum. Deliklere değil. Yani, beni de topraklar mı diye düşünüyordum. Ama topraklama yapmıyormuşum herhalde. :)

Yok hocam. Demek istediğim; şu anki teknolojik ürünlerin topraklanması, prizlerin üst ve altındaki o demire -plastik belki de- parmaklarımı değdiriyorum. Deliklere değil. Yani, beni de topraklar mı diye düşünüyordum. Ama topraklama yapmıyormuşum herhalde. :)
Evet topraklamıyorsunuz. Ayrıca riskli de olabilir. Prizi bağlarken, topraklamanın pinleri faz kablolarına değmiş olabilir ya da değebilir bir şekilde.

Babanız topraklama kablosunu takmayı unutmuş olabilir. Açıp kontrol edin, sarı-yeşil bir kablo olmalı. Bunları yaparken sigortaları indirin ve prizi parmaklamayın. :D
Hocam, yanıtınız için çok teşekkür ederim. Lâkin, ben prizi parmaklamıyorum. :) Çok yanlış anlaşılma oldu bu konuda. Düzeltmeye çalışıyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı