Nasıl yazılım öğrenilir?

aga daha 8. sınıfım
Tam yaşındasın, LGS bitir hemen başla. Ben Japonya'da okudum, ilkokul 6, ortaokul 3 yıldı. Yani burada LGS 9. sınıfta var o yüzden ben 8. sınıf iken LGS gibi bir derdim olmadığı için 8. sınıfken Python öğrenmiştim ve hala daha devam ediyorum. C# gibi diller ile başlama, onlar zor gelebilir. Senin yaşındakilere önerilen dil Python'dır çünkü diğer dillerin aksine, kafa karıştırıcı değildir. İngilizce seviyeniz B1 civarı ise hiç zorlanmadan bu dili çözebilirsiniz. Ama Python'ı özellikle oyun geliştirmek için çok önermem, uygulama da yapmak istediğiniz uygulama türüne bağlı bir şekilde değişir. Kesinlikle imkansız demiyorum, yine yapabilirsiniz ama biraz zor ve hayalinizdeki gibi detaylı ve güzel yapabileceğinizi sanmıyorum.

Sonuç olarak, LGS sonrası yazılıma Python ile başlayın, İngilizceniz de iyi olduğu için w3schools ve freecodecamp gibi sitelerden istediğiniz her türlü bilgiyi bulup öğrenebilirsiniz. Önce import ve print() gibi temel komutları öğrenin, daha sonra değişkenleri, ondan sonrada while ve for döngülerini ve if ifadelerini vs. öğrenerek Python'ın temelini öğrenin. Temelini öğrendikten sonra Python kütüphanelerinden ilginizi çekeni öğrenmeye çalışın. Bir ucundan tutup başlayınca her şey git gide daha da açık ve net hale geliyor, daha anlaşılır oluyor. Eğer öğrenirken takıldığınız yerler olursa burada konu açın, size yardımcı olup öğretiriz.

Tam yaşındasın, LGS bitir hemen başla. Ben Japonya'da okudum, ilkokul 6, ortaokul 3 yıldı. Yani burada LGS 9. sınıfta var o yüzden ben 8. sınıf iken LGS gibi bir derdim olmadığı için 8. sınıfken Python öğrenmiştim ve hala daha devam ediyorum. C# gibi diller ile başlama, onlar zor gelebilir. Senin yaşındakilere önerilen dil Python'dır çünkü diğer dillerin aksine, kafa karıştırıcı değildir. İngilizce seviyeniz B1 civarı ise hiç zorlanmadan bu dili çözebilirsiniz. Ama Python'ı özellikle oyun geliştirmek için çok önermem, uygulama da yapmak istediğiniz uygulama türüne bağlı bir şekilde değişir. Kesinlikle imkansız demiyorum, yine yapabilirsiniz ama biraz zor ve hayalinizdeki gibi detaylı ve güzel yapabileceğinizi sanmıyorum.

Sonuç olarak, LGS sonrası yazılıma Python ile başlayın, ingilizceniz de iyi olduğu için W3schools ve freecodecamp gibi sitelerden istediğiniz her türlü bilgiyi bulup öğrenebilirsiniz. Önce import ve print() gibi temel komutları öğrenin, daha sonra değişkenleri, ondan sonra da while ve for döngülerini ve if ifadelerini vs. öğrenerek Python'ın temelini öğrenin. Temelini öğrendikten sonra Python kütüphanelerinden ilginizi çekeni öğrenmeye çalışın. Bir ucundan tutup başlayınca her şey gitgide daha da açık ve net hale geliyor, daha anlaşılır oluyor. Eğer öğrenirken takıldığınız yerler olursa burada konu açın, size yardımcı olup öğretiriz.

Çok sağ olun sizin dediğiniz gibi LGS bitsin hemen başlarım :)

Sonuç olarak, LGS sonrası yazılıma Python ile başlayın, İngilizceniz de iyi olduğu için w3schools ve freecodecamp gibi sitelerden istediğiniz her türlü bilgiyi bulup öğrenebilirsiniz. Önce import ve print() gibi temel komutları öğrenin, daha sonra değişkenleri, ondan sonrada while ve for döngülerini ve if ifadelerini vs. öğrenerek Python'ın temelini öğrenin. Temelini öğrendikten sonra Python kütüphanelerinden ilginizi çekeni öğrenmeye çalışın. Bir ucundan tutup başlayınca her şey git gide daha da açık ve net hale geliyor, daha anlaşılır oluyor. Eğer öğrenirken takıldığınız yerler olursa burada konu açın, size yardımcı olup öğretiriz.
Python kolay bir dil değil. Gelişmiş kodlama ilkeleriyle alakalı mevzulara girdiği zaman oldukça zor bir hal alıyor.

C# yazılıma başlamak ve ilerlemek için en az Python kadar kolaydır.

Ayrıca bu işe şu dili, bu dili öğrenerek başlanmaz. Hele ki 8.sınıf biri için konusuyoruz; matematik birikimi fazla değil, algoritma kurma ve problem çözme yeteneği fazla gelişmiş değil. İyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız matematik çalışın, bu size hem soyut kavramları öğretir hem problem çözme becerinizi geliştirir.

Şu aşamada yazılıma fazla ağırlık vermek yerine iyi bir lise kazanmaya bakın. Lisede de bu yazılım işlerine çok fazla kafa yormayın. Ben böyle bir hata yaptım pişmanım, ilgi alanım değişti ve şimdi tıp okuyorum. Yazılıma harcadığım vakti derse ayırsam Cerrahpaşa'da tıp okurdum.

Dil öğrenmek yazılımın %2'si falandır.

Çok haklı bir cümle.

Dil öğrendim. Artık Instagram, Microsoft Teams gibi bir uygulama yazabilirim. (!) Dil öğrendim artık complex image processing algoritmalari olusturabilirim. (!)
Bu çıkarımı senin ve @bitwise 'ın sayesinde yaptım değerli dostum. Yazılım mühendisliği konusunda verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Seni ve @bitwise 'ı cidden bu forumda severek takip ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı