Nays kart yurt dışı harcamalarında fazla para çekiyor

Scanlite

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
3070 - 5900HX - 32GB
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba herkese, iyi sosyaller;
Bir süredir gözlemlediğim üzere Nays kart ile yapılan yurt dışı harcamalarında, ödemenilmesi gereken tutarın üzerinde karttan para tahsis ediliyor.
Örnek olması açısından birkaç siparişimi aşağıya bırakıyorum.

alanwake2.jpeg

netflix.jpeg

steam.jpeg

WhatsApp Image 2023-05-27 at 11.26.24 AM.jpeg

Bu durumu müşteri hizmetleriyle görüştüm. Kimisi, fazla çekilen tutarın 9 gün sonra iade edileceğini; kimisi ise iadenin söz konusu olmadığını belirtti.

1685176783637.png

1685176810631.png

Yurt dışı harcamaları için aldıklarını iddia ettikleri %5 ve %1'lik "fazla" meblağnın eklenmiş hali dahi, çektikleri tutarın yarısı kadar ediyor veya etmiyor. Zaten, müşteri hizmetlerinin kendi içinde çakışmaları da aynı bir ironi.

Daha önce bu durumu fark eden oldu mu diye internette bakındım lakin hiçbir sonuç alamadım.

Uzun bir süredir yurt dışı alışverişlerimde cashback fırsatı nedeniyle Nays'ı kullanırdım ama ne yazık ki her siparişimde fazla para çektiğini daha yeni fark ettim.

Aynı durumla karşılaşanınız var mıdır? Çözüm bulabildiniz mi?

Dosya Ekleri

• 1685176697587.png
    1685176697587.png
    315,7 KB · Görüntüleme: 15
  • 1685176748312.png
    1685176748312.png
    363,5 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Bende PS Store üzerinden 197.67 TL'ye bir oyun aldım. Karttan 219.53 TL çekilmiş yeni fark ettim.

Şimdi bir şey daha fark ettim. Oyunu alırken Nays hesabıma banka hesabımdan toplam 200 TL yüklemiştim. Yani oyunu alırken hesapta 200 TL vardı. Nasıl oluyorsa 219 TL çekmişler.

Son düzenleme:
Şimdi bir şey daha fark ettim. Oyunu alırken Nays hesabıma banka hesabımdan toplam 200 TL yüklemiştim. Yani oyunu alırken hesapta 200 TL vardı. Nasıl oluyorsa 219 TL çekmişler.

Bunu belirtmeniz çok iyi oldu çünkü şüphendiğim bir şeydi. Ben de zaman zaman, Nays'a sadece harcayacağım kadar para aktarıp sipariş verdiğimi hatırlıyorum. Bu nedenle üstü bir meblağ çekmeleri pek mümkün değildi.

Hiç birebir test etme şansım olmadı lakin acaba hesaptan doğru miktarda para çekilip, çekilen tutar mı yanlış gösteriliyor?

Kur farkından dolayı yüzdesel bir ekstra bloke konması durumu, veyahut bloke sonrası çekim sırasında kur farkı yansıtıldığı olmuştu bana yurtdışındayken. Size satın alım sonrası bu gördüğünüz farklar iade edildi mi? TRY faturanız var sonuçta.

Kur farkından dolayı yüzdesel bir ekstra bloke konması durumu, veyahut bloke sonrası çekim sırasında kur farkı yansıtıldığı olmuştu bana yurtdışındayken. Size satın alım sonrası bu gördüğünüz farklar iade edildi mi? TRY faturanız var sonuçta.

Yatan iadeler "Hediye Para" başlığı altında yattığından ve hangi siparişin hediye parası olduğu belli olmadığından dolayı, emin olmak biraz güç. Eğer yattıysa da arada kaynamış olma olasılığı bir hayli yüksek.

Çünkü örnek veriyorum: 70 TL'lik bir siparişin hediye parasının iki payda yatırıldığını da gördüm. 40 TL'lik siparişinize 8 TL hediye para kazandınız diye sms geliyor lakin ben 40 TL'lik hiçbir sipariş vermemişim oluyorum. Oysa birkaç gün sonra 30 TL'lik siparişin hediye parasını şeklinde bir sms daha alıyorum. O zaman jeton düşüyor.

Bu nedenle takiplerini gerçekleştirmek çok zor.

Yatan iadeler "Hediye Para" başlığı altında yattığından ve hangi siparişin hediye parası olduğu belli olmadığından dolayı, emin olmak biraz güç. Eğer yattıysa da arada kaynamış olma olasılığı bir hayli yüksek.

Çünkü örnek veriyorum: 70 TL'lik bir siparişin hediye parasının iki payda yatırıldığını da gördüm. 40 TL'lik siparişinize 8 TL hediye para kazandınız diye sms geliyor lakin ben 40 TL'lik hiçbir sipariş vermemişim oluyorum. Oysa birkaç gün sonra 30 TL'lik siparişin hediye parasını şeklinde bir sms daha alıyorum. O zaman jeton düşüyor.

Çok garip, try faturalı ürüne kur hesabı yapmanın hiçbir mantıklı açıklaması yok.

Çok garip, try faturalı ürüne kur hesabı yapmanın hiçbir mantıklı açıklaması yok.

Katılıyorum. Kendilerine bunu anlatamadım maalesef. Diyorum, Epic Games TRY üzerinden satış gerçekleştiriyor başka bir para birimi değil, nedir bu %5 ve %1 kur marjı muhabbeti; aynı mesajlarını kopyala yapıştır yapıyorlar dalga geçer gibi.

Yatan iadeler "hediye para" başlığı altında yattığından ve hangi siparişin hediye parası olduğu belli olmadığından dolayı, emin olmak biraz güç. Eğer yattıysa da arada kaynamış olma olasılığı bir hayli yüksek.

Çünkü örnek veriyorum: 70 TL'lik bir siparişin hediye parasının iki payda yatırıldığını da gördüm. 40 TL'lik siparişinize 8 TL hediye para kazandınız diye SMS geliyor lakin ben 40 TL'lik hiçbir sipariş vermemişim oluyorum. Oysa birkaç gün sonra 30 TL'lik siparişin hediye parasını şeklinde bir SMS daha alıyorum. O zaman jeton düşüyor.

Hocam 2 gün önce aldığım oyunun bu sabah hediye parası yattı. Fazladan çekilen tutara göre yatıyor hediye para. Yani 197 TL'ye alacağım oyundan 220 TL çektiler. 220 TL'ye göre hediye para yattı.

Hiç birebir test etme şansım olmadı lakin acaba hesaptan doğru miktarda para çekilip, çekilen tutar mı yanlış gösteriliyor?
Öylede olabilir hocam.

Son düzenleme:
Bunu belirtmeniz çok iyi oldu çünkü şüphendiğim bir şeydi. Ben de zaman zaman, Nays'a sadece harcayacağım kadar para aktarıp sipariş verdiğimi hatırlıyorum. Bu nedenle üstü bir meblağ çekmeleri pek mümkün değildi.

Merhaba Hocam,

Bu sorun 1 Mayıs'ta da başıma geldi. Endişelenmeyin fazla para almıyor sizden. Şöyle bir problem var;

1 Mayıs'ta hesabıma Netflix'in 97,99TL ödemesi için 100 TL aktardım.
Benden doğru tutarı çekti. Ancak Nays uygulaması üzerinde 100 TL'den fazla tutar (örneğin 110 TL) çekildiği gözüküyordu. Ki bu mümkün değil, çünkü bakiyemde o kadar para yok. Bu doğrultuda hediye olarak %50'sini yani 55 TL hediye para yattı. Normalde 48,99 TL iade etmesi gerekiyordu.

Sorunu İletişim Formu | Türkiye İş Bankası A.Ş. adresinden bildirmemi istediler. Ancak bu ayki harcamada da fazladan ödeme yapılmış. Tekrar müşteri hizmetlerine bildireceğim.

@HCI @kcg sizin de bilginiz olsun.

Merhaba Hocam,

Bu sorun 1 Mayıs'ta da başıma geldi. Endişelenmeyin fazla para almıyor sizden. Şöyle bir problem var;

1 Mayıs'ta hesabıma Netflix'in 97,99TL ödemesi için 100 TL aktardım.
Benden doğru tutarı çekti. Ancak Nays uygulaması üzerinde 100 TL'den fazla tutar (örneğin 110 TL) çekildiği gözüküyordu. Ki bu mümkün değil, çünkü bakiyemde o kadar para yok. Bu doğrultuda hediye olarak %50'sini yani 55 TL hediye para yattı. Normalde 48,99 TL iade etmesi gerekiyordu.

Sorunu İletişim Formu | Türkiye İş Bankası A.Ş. adresinden bildirmemi istediler. Ancak bu ayki harcamada da fazladan ödeme yapılmış. Tekrar müşteri hizmetlerine bildireceğim.

@HCI @kcg sizin de bilginiz olsun.

Bilgilendirdiğiniz iyi oldu hocam, işin akıbetini öğrenmiş olduk. Teşekkürler 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı