Nazi'ler Kışı bekleyip saldırsaydı?

Nazi'ler kışı bekleyip saldırsaydı?

• Kızıl Meydan'da SS Marşı

Oy: 23 24,5%
  • Sovyet'lere toparlanmaları için zaman vermek

Oy: 14 14,9%
  • Captain America gelir ve olağanüstü kalkanı ile alman ordusunu dağıtır

Oy: 57 60,6%

• Oy verenlerin toplamı
    94
SSCB yine ezer geçerdi büyük ihtimal, arkasında sürekli takviye veren bi' Amerika olduğu için. Nagazaki yerine Berlin'e atarlardı atom bombasını büyük ihtimal zaten Almanya için hazırlanmıştı.

Atom bombası ile yine kaybederlerdi. Bu arada SSCB'in T-34 tankları Almanların Tiger tanklarından kat ve kat daha hızlı üretilip cepheye gönderiliyordu. İmha edilen Tiger tanklarının yarısı bozulduğu için düşman eline geçmesin diye imha edilmiş.

Ciddiye aldıysan üzüldüm ve o seçenek ile kastettiğimi anlamadın herhalde. ''US of A''
İroniden anlamayan nesle aşina değilim. Gerçi bu nesil ancak sonuna (!) koyduğumuzda anlıyor. 😁 Kara mizah yapıyorum. Yanlış anladıysan kusra bakma. Sana laf yapmıyorum yani. 🙃

Son düzenleme:
Sscb yine ezer geçerdi büyük ihtimal, arkasında sürekli takviye veren bi' Amerika olduğu için. Nagazaki yerine Berlin'e atarlardı atom bombasını büyük ihtimal zaten Almanya için hazırlanmıştı.

Almanlar çerez gibi Rus ordusunu yiyor, 1 alman 5 Rus alıyor, ama ne yapsın adamlar, öldür öldür bitmiyor, sürekli cepheye adam gönderiyor stalin, 27 milyon Rus kaybına karşılık aynı anda amerikan-sovyet-İngiliz 3V1 cephesine karşı sovyetlere 1 milyona yakın adam kaybettiler sadece. Stalin savaş sonrası aman yiğitliğimize zeval gelmesin diye savaş sonrası kayıpları 7 milyon olarak açıklıyor, ama sonradan malum ortaya çıkıyor.

9.jpg

İroniden anlamayan nesle aşina değilim. Gerçi bu nesil ancak sonuna (!) Koyduğumuzda anlıyor. 😁 Kara mizah yapıyorum. Yanlış anladıysan kusra bakma sana laf yapmıyorum yani. 🙃

Anladım 🙂

Son düzenleyen: Moderatör:
Atom bombasını Almanlara karşı kullanamazlardı, çünkü Almanlarda da bu tarz araştırmalar mevcuttu, Heisenberg bile halen Almanya'daydı. Kimse bu riski göze alamazdı. Zaten çoğunlukla kitle imhaya yönelik silah kullanılmadı. Fakat Almanların yenilmesinin sebebi sadece kış değildi. Hitler zaten yenileceğinin farkına 1943'te varır, çünkü bu süreden sonra Almanya lojistik sıkıntısı çekmeye başlamış, petroller cidden yetmemeye başlamıştı. Kış bu işi biraz daha hızlandırdı. Asıl sorun tabii ki batıda zaten hava kötüyken doğuya da cephe açmaktı, fakat Kızıllar da Ribbentrop'u sürekli sıkıştırıyordu, Molotov Almanların sözünü dinlemiyordu. Churchill de Hitler'le barışı istemiyordu. Romanya ve Polonya petrol yatakları riske girebilirdi. Elbette sonrasında doğuda da daha başarılı olunabilirdi, fakat bu yine kaçınılmaz yenilgiyi getirirdi, ama Almanya için daha yumuşak koşullarda olurdu.

Atom bombasını Almanlara karşı kullanamazlardı, çünkü Almanlarda da bu tarz araştırmalar mevcuttu, Heisenberg bile halen Almanya'daydı. Kimse bu riski göze alamazdı. Zaten çoğunlukla kitle imhaya yönelik silah kullanılmadı. Fakat Almanların yenilmesinin sebebi sadece kış değildi. Hitler zaten yenileceğinin farkına 1943'te varır, çünkü bu süreden sonra Almanya lojistik sıkıntısı çekmeye başlamış, petroller cidden yetmemeye başlamıştı. Kış bu işi biraz daha hızlandırdı. Asıl sorun tabii ki batıda zaten hava kötüyken doğuya da cephe açmaktı, fakat Kızıllar da Ribbentrop'u sürekli sıkıştırıyordu, Molotov Almanların sözünü dinlemiyordu. Churchill de Hitler'le barışı istemiyordu. Romanya ve Polonya petrol yatakları riske girebilirdi. Elbette sonrasında doğuda da daha başarılı olunabilirdi, fakat bu yine kaçınılmaz yenilgiyi getirirdi, ama Almanya için daha yumuşak koşullarda olurdu.
Almanlarda atom bombası için ağır su üretiyorlardı. Ama hitler bu proje fazla dikkatini çekmedi ve bırakmak da istemedi ama atom bombasına bütçe ayırdı. Almanları ağır su üretme faliyetleri öğrenildi ve tesisi bombalıdae tekrar tamir ettiler. En son bir yolcu gemisine ağır suları koydular. Siviller olduğu için vurmazlar yada sivillerle taşımayı kamuflaj olarak kullandılar ama işe yaramadı. Hatırladığım kadarıla ağır su taşıyan o gemiyi ingiliz denizaltısı batırmıştı.

Almanların kaybetmesinin en büyük nedenini Adolf Hitler'in aceleci ve savaş stratejisinden anlamayan yönetimi olarak düşünüyorum ben. Cephenin idaresini ve Ruslara karşı savaşı Heinz Guderian'a bıraksaydı Almanlar kazanmıştı. Hitlerin en büyük hatası generallerini dinlememesi ve Avrupa'nın tamamının kontrolünü aldığında egolu bir adam olmuştur. Ona göre Havanın soğuk olması tankların donması önemli değil, hemen işi bitirmelidir. Onlarca komutan, General Hitler'e yalvardı saldırmayalım, baharı bekleyelim, askerlerin üniforması yazlık falan, Hitler dinlemedi. Hitler'in tek hatası Rus cephesinde değil, Afrika cepheside var. Ah.. Erwin Rommel... Çok büyük bir Komutandı kendisi. Hitler'e anlatamadı derdini. çok az adamla kaç kişilik ingiliz kuvvetlerini bozguna uğratmış Mısır'a kadar kovalamış bir adam. Taktikleri kitap olmuştur. Amerikan kuvvetleri Afrikaya çıkartma yaparken, Erwin Rommel Tobruk Libya'da kalıp savunma yapma düşüncesindeydi ve biraz takviye kuvvet istiyordu. Hem takviye kuvvet gelmedi, ordu erzak sıkıntısı çekmeye başladı, sayıları azaldı, üstüne Hitler Mısır'a saldırmasını emretti Rommel'e. Rommel Amerikan kuvvetleri ile İngiliz kuvvetleri arasında sıkışacağını söylediysede nafile. İstifa etmiştir bu olaydan sonra. 3. en büyük hatası Amerika'ya savaş açmasıdır. Buda başka bir egosunun örneğidir. daha Rusları bitirmeden Amerika'ya savaş açmak, yeni bir cephe açmak, nasıl bir mantıktır anlamıyorum.

Yani bu sorunun cevabı bariz bir şekilde Yüzbaşı Rogers'ın gelip kalkan, cesaret, sabır ve bir şişe ile Alman ordusunu dağıtmasıdır. (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı