Nazilli Belediyesi şaşırttı: Çete Ayşe

telefonunugoster

Centipat
Daha fazla  
@just chillin @Aurora1

İşte bizlerinde Alaş devleti gibi tarihten silinip gitmeyişinin basitçe nedeni, dağlarımızdaki binlerce on binlerce yüz bini bulan EFE kızan zeybeklerden silahlı milis ordular sayesindedir.

Aşağıdaki konuda, Maksat yeni bir fikir inşa etmekse bize Mustafa Kemal lazım mottosundan ilerlemiştik.
1685929370953.png

Bu fikrin etkisi nedir ne biçim bir fikirdir bu? Yörük Ali'den değinmiştik hani Milis Miralay Efelerin Efesi aydın taburları umum kumandanı.

Hani Halk meclisinden çıkan kararla, Aydın'ı geri alma emri verilmişti hani? Geri alınmıştı Aydın hat mücadelesi veriliyordu?

İşte bu öyle bir fikirdi ki? Bu süreçte kocasından kalan küpeleri satıp mavzer alanda dağa çıkan Ayşe Çete Ayşe EFE olmuştur iyi mi?

Yörük Ali'nin neferlerinden, Efeler meclisi Çete Ayşe Efe.

Sayısız efeyi sayamazsınız öyle kolay kolay, denizde kum Ege'de Efe kaynıyor dağlar? İşte Yörük Ali'ye Efelerin efesi denmesinin nedeni?

Yörük Ali Efe'nin düze inip halk meclisinin ordusu olması neticesinde, Daha nice efeler sayısız efeler de meclislere dahil olmuş o meclisler de tabi Ankara'daki ana mecliste temsilen suretiyle artık, organize örgütlü ordular taburlar şeklinde mücadele verilmiştir, İkinci meclise kadar.

Bir Tek Çete Ayşe mi sizce? Hayır elbet.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1685928506885.png

-Benim buradan geçeceğimi nereden bildiniz pusuya yatacaklarını?
Nami bilinmez nice fedailer sizi korumakla görevlendirildiler, biz malumatı onlardan aldık: Kara Fatma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
İzmir'de lise ve ortaokul müsamerelerinde bile çok daha kapsamlı ve doğrudan gençliğe bu tür içerikler sunuluyor. Dahası gençlik bizzat içerikte aktif rol alıyor.
Ege'de zaten yurttaş efelerin silahlı mücadelesini yüceltmiş bir anlayışa sahip. Ancak Afyon, Denizli ve Uşak'da bu anlayış yobazlık karşısında güç kaybetmiş durumda. Denizli yeniden köklerine dönüyor gibi ama İç Ege'de diğer bölgeler için aynı şeyleri söyleyemiyorum.

Ege'de zaten yurttaş efelerin silahlı mücadelesini yüceltmiş bir anlayışa sahip.
Hocam bunu duyduğuma sevindim. Çünkü tüm Türkiyede aynı propaganda yapılıyor sanıyordum. Ben İç Anadolu'dayım burda okudum. Burda yurttaş efelerin silahlı mücadelesi öyle mühim bir mesele olarak gösterilmiyor. Kuvay-ı milliye tabiri içi doldurularak anlatılmıyor. Yalnız lisedeki tarih hocam tam Atatürkçü bir kadındı. Bana kattıkları çok oldu kültürüyle hakkını yemeyeyim. Gerçi o da buralı değildi yanlış hatırlamıyorsam Balıkesir ya da Denizli idi.

@izmirkartali İşte bu şekilde analiz bilmek lazım, işte @just chillin Özbek basmacılar Enver İttihat mallığı neticesinde yıkılan ALAŞ devleti ile aynı dönemdeki Türkiye cumhuriyeti'nin yıkılmamayışının nedenini sana artık tartışmasız olarak gösterdim değil mi?

Yani özetle Osmanlı zulmünden soykırımından Türkler dağa çıktı, ondan sonra da dağdan indi, Hem de sağlam indi ağır dağından Argımak Attar diyorlardı Kıpçak elinde Ahır'da işte o Attar, O atlar da işte Dağdan sel gibi inip anadolu'yu kurtarmakla meşguldü.

Sonuç olarak cumhuriyet ile barışıldı ve Türkler en azından insan yerine konmaya başlandı.

Gerçi durum değişiyor ama bakalım geriye döneceğiz herhalde REAYA falan.

1685961599340.png

Argımak Attar Asil atlar nereye gittiniz? O sırada Atlar ? Ahır dağından iniyoruz kardeş. Bakınız Beşinci süvari kolordu birliği Efeler Yunan ordusunun bozguna uğratılması.

Yani Büyük Taarruz da Efelerin eseridir.

İzmir'de lise ve ortaokul müsamerelerinde bile çok daha kapsamlı ve doğrudan gençliğe bu tür içerikler sunuluyor. Dahası gençlik bizzat içerikte aktif rol alıyor.
Ege'de zaten yurttaş efelerin silahlı mücadelesini yüceltmiş bir anlayışa sahip. Ancak Afyon, Denizli ve Uşak'da bu anlayış yobazlık karşısında güç kaybetmiş durumda. Denizli yeniden köklerine dönüyor gibi ama İç Ege'de diğer bölgeler için aynı şeyleri söyleyemiyorum.

Hocam bunu duyduğuma sevindim. Çünkü tüm Türkiyede aynı propaganda yapılıyor sanıyordum. Ben İç Anadolu'dayım burda okudum. Burda yurttaş efelerin silahlı mücadelesi öyle mühim bir mesele olarak gösterilmiyor. Kuvay-ı milliye tabiri içi doldurularak anlatılmıyor. Yalnız lisedeki tarih hocam tam Atatürkçü bir kadındı. Bana kattıkları çok oldu kültürüyle hakkını yemeyeyim. Gerçi o da buralı değildi yanlış hatırlamıyorsam Balıkesir ya da Denizli idi.

İç Anadolu'da Kuvay-ı Milliye hakkında Osmanlı yönetiminin "gâvur" fetvası hâlâ kabul görmüş durumda.
Dönemin Anadolu bakışını Yakup Kadri'nin romanlarında çok net görebilirsiniz.
Balıkesir tarafında silahlı mücadele daha yoğun destek gördü ama o dönem Çerkez'lere yapılan haksızlıklar biraz hayalkırıklığı yaratmış durumda. Yine de Çerkez halkı daha ilerici bakışıyla Cumhuriyet'e sahip çıkıyor.

@just chillin

Kuvay-i Milliye umum kumandanlarından Çerkez Ethem'de efeydi , Lakin çok saptırdı sapıttı hatta Yunan ordusuna da teslim oldu.

Sapıtanlar yok muydu elbette vardı, Bir çok Efe var tabi gene hatta umum kumandanlardan şimdi ismini unuttum sapıtıp haraç kesiyordu her yerden aynı zamanda efeler arasında da çekişme savaş vardı.

Tabi Eşkiyalar var çeteler var, Efeler var Efe ile Eşkiya arasındaki farklar falan filan.

@izmirkartali sence tüm bunları anlatabilmek için ne kadar zaman gerekir?

İşte gençlerimizin durumu.

İç Anadolu'da Kuvay-ı Milliye hakkında Osmanlı yönetiminin "gâvur" fetvası hâlâ kabul görmüş durumda.
Dönemin Anadolu bakışını Yakup Kadri'nin romanlarında çok net görebilirsiniz.
Balıkesir tarafında silahlı mücadele daha yoğun destek gördü ama o dönem Çerkez'lere yapılan haksızlıklar biraz hayalkırıklığı yaratmış durumda. Yine de Çerkez halkı daha ilerici bakışıyla Cumhuriyet'e sahip çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı