Ne olacak bu DGS'nin hali?

Kinesit

Picopat
Başlığa bakınca aklınıza Fenerbahçe geldi sanırım, neyse konuya geçelim :D

Arkadaşlar, maalesef 1 yılım çok kötü geçti ve daha TYT'de en baş konulardayım. Konuların hiçbirisinde önceden temelim yok, bu yüzden birazcık yavaş ilerliyorum. Yaşım 22 bu arada.

Her neyse, durumumdan bahsettiğime göre gelelim ana meseleye. Zaten anlamışsınızdır, ya mezun ya da DGS tayfayım.

Aile baskısı ve evde istenmeme nedeniyle (birçoğunuz yaşıyordur eminim), bu sene TYT'den 40-50 net arası yapıp 2 yıllık bölüm tercih etmek ve hem bölümü adam gibi okuyup hem DGS hazırlanıp mühendisliğe geçme planlarım var. Maalesef mezuna kalamayacağım gibi duruyor.

Şöyle DGS sıralamalarına ve kontenjanlarına bir bakayım dedim, fakat iyi bir manzara karşılamadı açıkçası. Çünkü orta-iyi sayılabilecek üniversiteler çoğunlukla ilk 3000 içerisinden alıyor ve kontenjanları bir elin parmakları kadar.

Tabii ben İngilizce hazırlık alabilirsem 3 yıl sonra (2026) mezun olacağım, almasam 2 yılda (2025) mezun olacağım. Yani her türlü, bu kontenjanlar daha da azalacak ve sıralamalar ilk 1000'e kadar yükselecek. Siz ne önerirsiniz, fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca mezuna kalma ihtimalim olsa bile opb(65) kırılacak çünkü askerliği tecil etmek için açıktan tercih yapmam gerekecek.

Son düzenleme:
Endişelerini anlıyorum. Ama şunu unutma ki, herkesin öğrenme hızı farklıdır ve yavaş ilerlemek doğal bir şeydir. Yaşın da sana engel olacak bir şey değil. Planlarının iyi olduğunu düşünüyorum ve eminim ki sabırla çalışırsan, hedeflerine ulaşabilirsin.

DGS kontenjanları seni umutsuzluğa bırakmasın. Üniversitelerin kontenjanları zamanla değişebilir ve farklı bölümlerde açılan yeni kontenjanlar olabilir.

Kendine güven ve hedeflerine ulaşmak için planlarını iyi yap. Sabırlı ol ve yolculuğun zor olabileceğini kabul et. Unutma, her şey mümkün.

Endişelerini anlıyorum. Ama şunu unutma ki, herkesin öğrenme hızı farklıdır ve yavaş ilerlemek doğal bir şeydir. Yaşın da sana engel olacak bir şey değil. Planlarının iyi olduğunu düşünüyorum ve eminim ki sabırla çalışırsan, hedeflerine ulaşabilirsin.

DGS kontenjanları seni umutsuzluğa bırakmasın. Üniversitelerin kontenjanları zamanla değişebilir ve farklı bölümlerde açılan yeni kontenjanlar olabilir.

Kendine güven ve hedeflerine ulaşmak için planlarını iyi yap. Sabırlı ol ve yolculuğun zor olabileceğini kabul et. Unutma, her şey mümkün.

Çok haklısınız hocam. Mezuna kalma şansım %1 bile olsa onu değerlendireceğim hiç kalamıyorsam da gider adam gibi bölümüm okur iyi bir ortalama ile mezun olup DGS girerim. Başka çarem yok.

Geri
Yukarı