Ne olacak bu ekonominin hali ?

Rononcy

Hectopat
Makaleler
1
Sizce paramızı dolar yapıp bekletmek mi mantıklı ? Zarar eder miyiz ? Paramız değer kazanır mı ? Azıcık tartışalım dostlar.

''Ekonomihh iyi evladım, 911'a aratmağ bana.''

Şakayı geçersek, dolar yapıp bekletmek mantıklı. Zarar etmezsin. TL'nin değerlenmesi için alımı azaltıp üretime girişmen lazım. Patates, soğanı bile nereden alıyoruz, sen düşün. Yakın süreçte olmayacak şeyler bunlar da.

DkPCfwQXoAIsmRT.jpg

Bugün Berat Albayrak konuştu. Yarın Dolar yükselir. Berat Albayrak ne zaman konuşacak diye çok dikkatli bir şekilde takip edin. Adam konuştuğu gibi Dolar yükselmeye başlıyor.

Dolar falan düşmez. Düşecek diyen kendisini kandırır. Berat Albayrak'ın konuşmasını dinledim. Evet dinlerken çok zorlandım ama başardım. Adamın hiçbir şey bildiği yok. Gerçekten hiç umut vermiyor. Boş boş konuşuyor. Bu adam nereden geldi, niye geldi, ne biliyor da geldi anlam veremiyorum. Adam gerçekten boş biri.

Ekonomi kötü yani bunu herkes biliyor artık. Ekonomiyi düzene sokacak bir plan bile yok. Bakıyorsun gelecekte ne olacak diye, gelecek bomboş.

Fabrikalarımızı şirketlerimizi yurt dışına sattığımız ve kendi tarımımızı ve üretimimizi yapmadığımız sürece bırak doları hiç bir şey düzelmez . Şuan aklına gelen en büyüğünden ufağına kadar türk gözüken şirketlerin yabancı ortakları var . Dolar çok düşükken kendimize yetebilen 7 ülkeden birisiydik eğer kendimize yetemezsek ne yabancı yatırımcı çekersin ülkene nede maaşın sana yeter. Bir şeyi almadan önce ben bunu almak için kaç saat çalışıyorum diye düşünüp kendimizi başka ülkelerle kıyaslarsak durumumuz iyi diyenlerin yalan söylediğini görürsün.

Diyanete para basılıp eğitimden bütçe kesilip her şey satılmaya devam edilirse dolar düşmez. Düştüğünü anca rüyamızda görürüz.

InSight uzay aracının maliyeti 4,70 milyar TL. Zamanında Diyanet'e ayrılıp da -nasıl becerildiyse- hemen harcanan bütçe ise 7,7 milyar TL.

Seçimlerin tartışmaları hâlâ devam ediyor. Daha birisi diyecek çiftçiye yatırım mazot 1 lira sen onu ekeceksin biçeceksin. Tabi bu dediğime mani olmazlarsa. Özet olarak bu fiyatlar 2020'ye kadar devam edecek. Ülkede üreticiye değer verildiği zaman ülke rahatlayacaktır. Şu an alabildiğinize bakın. İndirime gireceğinde alırım diye düşünmeyin.

Geri
Yukarı