Ne Olacak Türkiye'nin Hali?

Sİzce ne olucak?

• Oy verenlerin toplamı
    216

Keduket

Decipat
Makaleler
1
Merhaba,
2018 Eylül'den itibaren bilgisayar hasreti içindeyim (aslında bazıları için kısa bir süre ama). Bilgisayarım HP Pavilion G6
Normalde hala bilgisayarım var ama 2012 çıkmış ne kadar o dönemlerin "belki" iyi bilgisayarlarından ama şu an resmen bir külüstür.
Zaten 2018 Eylül'e kadar bilgisayar ile işim olmadı. Ancak aklıma nasıl oyun yapabilirim? Sorusu geldiğinde ve aramaya başladığımda Unity keşfedip indirdim.
tabii ki bilenler vardır Unity 3D iyi bir sistem gerektiren program. ben de bu yüzden hem oyun oynayabileceğim hem de oyun yapabileceğim ( render vs. ) bilgisayarım olmasını istedim.
O zamana kadar CPU'nun ne olduğunu bilmeyen ben her şeyi araştırmaya koyuldum.
Ama sınav yılı olduğu için pek de uğraşamadım ancak montajın nasıl yapılacağını, bir işlemcinin hangi mantıkla çalıştığını kavrayabildim.
Çoğu şeyi anladıktan sonra sistem toplama bilgisi de edinmek istedim ve Donanım Arşivi, PC Hocası, Donanım Haber, Technopat gibi YouTube kanallarını takibe aldım.
Sistemlerin fiyatlarını duyduğumda şaşırmadım değil. Tamam ben de biliyorum parçaların yurt dışından geldiğini, bizim onları Dolar ile aldığımızı, bir şey üretmeyip sürekli tükettiğimizi ama bu kadar da vergi ödeneceğini tahmin etmemiştim.
Hayalim (Unity 3D ile oyun yapmak) anında bir çöküş yaşadı. Ama hala ümidimi kesmedim ve yerli işlemci var mı diye baktım.
Sizce?
tabii ki yoktu! (Çakıl'ı saymıyorum çünkü daha yeni ve bilgisayar için kullanılacağını sanmıyorum. )
Artık bu konuda bir konu açmamın vakti geldiğini anladım.
Benden Türkiye'de çooook kişi var. Zamanında bilgisayar alıp üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala kullanan.
Ve saçma bir hayal olduğunu bile bile bilgisayar toplamak isteyen.
Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.
Bir farkındalık yapıp bu konu üzerinde tartışmalıyız.
Çünkü çoğu Türkiye Vatandaşı bile bile görmezdenlikten geliyor.
Bence artık bu içinde bulunduğumuz karmaşıklığın bir "KRİZ" olduğunu anlayalım. Ve ona göre davranalım.
Birbirimizle tartışalım ama bıçaklamayalım.
Birbirimizle küselim ama gerektiğinde barışmayı unutmayalım.
Konu nasıl buraya geldi anlamadım.
Sonuç olarak hiçbirimiz hayallerimizden vazgeçmeyelim. Çünkü biz bunu anladık ki vazgeçtikçe daha çok batıyoruz.
Artık hayallerimizden vazgeçmeyelim ve vazgeçtirmeyelim.
Ben hala oyun yapmak istiyorum ve bu yüzden para biriktirmek zorundayım.
Biriktirmem sonucunda İnşallah Seneye bu günlerde 4000TL'm olacak.
Tabii o gün sakız 10 lira olmaz ise?
Yazım çok anlamlı oldu bence ama biraz karmaşık oldu.
Umarım ne demek istediğim anlarsınız.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türk halkı olarak ümidimizi yitirmeyelim, aynı Kurtuluş Savaşı gibi düşünün. O zamanlar da dedelerimiz, ninelerimiz topraklarımız düşman eline gidecek diye ümitsizliğe kapılmışlar fakat sonradan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bütün halk birlik olup düşmanı topraklardan kovmuşlar. Hükümetler gelip geçicidir, asıl kalıcı olan Vatanımızdır, Türkiye’dir.

Umut her şeydir. En baştan umut kaybedilirse zaten en baştan kaybetmeyi kabullenmek gibi olur. İnsanlar yavaş/yavaş uyanıyorlar. Elbette akıllı değiller. 2008/09’dan beri ekonomi çöküşte. İnsanlar o kadar “her şeye şükürler olsun/onlar ne derse doğrudur” diye diye bu hale getirdiler ülkeyi. Onlar ise bundan faydalandılar. Medyanın da her haberde bilerek başka konuları alması veya “ülke gelişiyor” demesi de ayrı bir şey. Ama sorgulamak bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum... Ama TR’ye bakınca galiba çok zor bir şey ki onca sene S’sine bile ihtiyaç duymamışlar. Yeni yeni duyuyorlar.

Gelecek yapay zekadadır. Ben demiyorum Rusya devlet başkanı Vladimir Putin diyor. Bu teknolojiye ulaşan ilk ülkelerden biri olabilirsek konuşacak konu sayısı, ekonomi ile sınırlı kalmaz diye düşünüyorum.
Daha adam akıllı araba yapamıyoruz yapay zeka ne. 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı