Ne Zaman Web Sitesi Tasarlayabilirim?

Linuxer

Femtopat
Arkadaşlar freecodecamp.org sitesinden (eğer yanlış yazdıysam lütfen düzeltin.) Web sitesi tasarlamayla ilgili alıştırmaları bitirmeye çalışıyorum. Responsive Web Design olarak geçiyor, daha sonra JavaScript vb. de var. Sizce bu alıştırmaları bitirirsem nasıl bir seviyeye gelirim? Daha sonra ne yapmam gerekir? Ne zaman ve nasıl para kazanabilirim bundan? Şimdiden cevaplar için teşekkürler...

Alıştırmaları yaparken bir işlevi olmasa da basit kodlar yazman gerek. Bootstrap indirerek responsive tasarıma başlayabilirsin. Başka kütüphaneler de tercih edilebilir ama Bootstrap yeterince kolay.

Alıştırmaları yaparken bir işlevi olmasa da basit kodlar yazman gerek. Bootstrap indirerek responsive tasarıma başlayabilirsin. Başka kütüphaneler de tercih edilebilir ama Bootstrap yeterince kolay.
Kendi kendime alıştırma yapmam gerektiğini söylüyorsunuz galiba. Bir de bu kütüphane olayını anlatır mısınız? Herkes web geliştirmede bundan bahsediyor fakat benim pek bilgim yok.

Kendi kendime alıştırma yapmam gerektiğini söylüyorsunuz galiba. Bir de bu kütüphane olayını anlatır mısınız? Herkes web geliştirmede bundan bahsediyor fakat benim pek bilgim yok.
Neredeyse tüm programlama dillerinde kütüphaneler vardır. Çoğunlukla kütüphaneler kullanıcılar tarafından yapılır ve o programlama dilinin gücünün yetmediği şeyleri yapmayı sağlamaktadır. HTML bir programlama dili olmasa da örneğin Bootstrap kodları kullanarak siteni responsive yapabilirsin. Responsive olmadan 1920x1080 bir bilgisayarda yaptığını ve incelediğini farz edelim. Telefonda veya farklı ekran boyutlarında yazılar birbirine girecek, karman çorman görünecektir. Bu yüzden sitelerin responsive geliştirilmesi gerek.

Bootstrap buradan basitçe kurulabilir: Bootstrap

En basitinden şöyle örnek vereyim.
Bir dilde bir objeyi gizlemek için 10 satır kod yazılması gerekiyor diyelim. Kütüphaneleri yapan insanlar bu 10 satır kodu önceden yazıp Kullanıcı hide(); Yazdığında benim önceden tanımladığım 10 satırlık kod çalışsın diyor ve bütün kütüphanelerin mantığı bunun üzerine kuruluyor. Bir sorun varsa yardım edebilirim çok olmasa da az bir şey biliyorum instagram umut_alper_aslan_

En basitinden şöyle örnek vereyim.
Bir dilde bir objeyi gizlemek için 10 satır kod yazılması gerekiyor diyelim. Kütüphaneleri yapan insanlar bu 10 satır kodu önceden yazıp Kullanıcı hide(); Yazdığında benim önceden tanımladığım 10 satırlık kod çalışsın diyor ve bütün kütüphanelerin mantığı bunun üzerine kuruluyor. Bir sorun varsa yardım edebilirim çok olmasa da az bir şey biliyorum instagram umut_alper_aslan_
Yani anladığıma göre kütüphaneler tasarım yaparken işimizi çok daha fazla kolaylaştırıyor. Peki kütüphaneleri de bu kodları öğrenir gibi öğrenmem gerekecek mi?

Merhaba, bu sorunun cevabını bir tek siz verebilirsiniz. Ne zaman site yapabilir hale geleceğiniz eğitimden ve süreden ayrı olarak sizin azminize ve ne kadar uygulamalı olarak eğitime devam ettiğinize bağlıdır.

Bu işten para kazanmak ise çok başka bir durumdur. Kimi daha çok başlarda olmasına rağmen wp üzerinden tema oluşturup satarak para kazanabilir kimi yıllarını verir birkaç Framework öğrenir baştan aşağı kendi yaptığı ürünleri satar. Yani kısaca burada da her şey size ve sizin hedeflerinize kalmış demektir.

Yani anladığıma göre kütüphaneler tasarım yaparken işimizi çok daha fazla kolaylaştırıyor. Peki kütüphaneleri de bu kodları öğrenir gibi öğrenmem gerekecek mi?

Evet hepsine tekrardan mesai harcamak ve çalışmak gerekecektir ama bu süreç JS kadar zor HTML kadar da kolay olmayacak bir süreçtir.

Web sitesi tasarımı ile kodlamak başka şeyler. Hayal gücüne güveniyorsan Adobe XD gibi ortamlarda hemen web sitesi tasarlamaya başlayabilirsin ama söyleyeyim sadece tasarımda TR için ekmek yok.

Udemy'de sadık turan web eğitimi var oradan kademeli bir şekilde ilerle. Hepsini tek tek öğretiyor.
HTML ve CSS için web odasını tercih edebilirsin bolca örnek yapıyor.

Ne zaman sorusu yerine nasıl sorusunu kendinize sormalısınız. Ne zaman web sitesi tasarlayabilirim? sorusu şahsen oldukça yanlış bir sorudur. Açıklamak gerekirse; öğrenme ve uygulama süresi tamamen size bağlıdır, istikrarınıza bağlı olarak bu süre değişiklik gösterir. Tam anlamıyla sıfırdan profesyonel bir tasarım yapmak istiyorsanız daha çok yolunuz var. Bakın burada profesyonellikten kastığım hazır CSS ve diğer materyalleri kullanmadan, her bir kütüphaneyi her bir stil dosyasını virgülüne, noktasına kadar yazmaktır. Ülkemizde, genellikle kendisine profesyonel web tasarımı yaptığını iddia eden kişi veya şirketler maalesef ki hazır şablonlar kullanarak çalışma yapıyor ve bunun adına profesyonellik diyorlar. Bir işte profesyonel olmak istiyorsanız baştan sona eksiksiz yapabilmeniz, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmanız gerekmektedir diye düşünüyor ve savunuyorum. Bu demek olmuyor ki tasarımda profesyonel olan bir kişi hazır şablon kullanamaz, tabii ki kullanır fakat benim sitemim burada yeterli bilgi ve tecrübesi olmadan sadece hazır şablonları alıp kullanan ve kendisine profesyonel diyen kişilere...

Geri
Yukarı