Neden Apple ürünleri sürekli zamlanırken Samsung ürünlerinde fiyat yavaş artıyor?

Baş-ül Adam

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Yaklaşık 8 ay önce Buds2 Pro aldım. Ben aldığımda 2700TL falandı. Şu an 2800TL olmuş. Ve bu ürünün yurtdışı fiyatı 230 dolar. Yaklaşık 6K TL yapıyor yani. Buna rağmen bu ürüne zam gelmiyor.

Airpods Pro 2 de 240 dolar civarında. Ama ona gerçek fiyatı yansıtılıyor. Sürekli de zam geliyor. Bu durum ilginç geliyor. Stok mu bitmiyor anlamadım. Yani alıcı olarak işimize geliyor tabii. Ama neden yani?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 8 ay önce Buds 2 Pro aldım. Ben aldığımda 2700TL falandı. Şu an 2800TL olmuş. Ve bu ürünün yurt dışı fiyatı 230 dolar. Yaklaşık 6K TL yapıyor yani. Buna rağmen bu ürüne zam gelmiyor.

AirPods Pro 2 de 240 dolar civarında. Ama ona gerçek fiyatı yansıtılıyor. Sürekli de zam geliyor. Bu durum ilginç geliyor. Stok mu bitmiyor anlamadım. Yani alıcı olarak işimize geliyor tabii. Ama neden yani?

Talep meselesi bence. iPhone Samsung'dan daha çok rağbet görüyor.

Apple Amerikan markası ve vergilendirmesi biraz daha farklı. Samsung hem bölgesel fiyatlandırma yapıyor hem de vergi durumu daha iyi.

Bunu dememin sebebi eğer fiyatlar eşit olursa ülkemizde çoğu kişi iPhone (Apple) tercih eder. Diğer yandan Samsung'un yaptığı kral hareketi de kötüleyecek değilim. Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum.
Ciddi oranda yine samsung da seçilir.
Aynı fiyata daha iyi telefon alabidiğim için yine samsung alırım.

Ciddi oranda yine samsung da seçilir.
Aynı fiyata daha iyi telefon alabidiğim için yine samsung alırım.
Ben bizim halkımızdaki iPhone (Apple) = kalite, zenginlik algısı kırılacağını düşünmüyorum. Aynı fiyatta olsa kesin Apple ürünlerini tercih ederler.
2. cümlenin gerçekleşmesinin sebebi Samsung'un karından feragat edip Türkiye pazarında ucuza satmasıyla ilgili. Yani cidden saygıyı hak ediyorlar.

Geri
Yukarı