Neden Apple'ın fanboyluğunu yapıyorlar?

Apple gibi markaların neden fanboyluklarini yapıyorlar? Sanki babalarının veya arkadaşlarının markası. Nedir bu fanboyluk?

Parası var ya egosunu tatmin etmek için. Apple alan zengin olduğunu göstermek amacıyla alıyor bence çünkü diğer markaların çok daha üstün özellikli cihazları çıktı ve aynı fiyatlardaki Apple cihazları geçiyorlar. Pek bir sebep göremiyorum Apple almak için. Aynı şeyi ASUS içinde yapıyorlar. Adam gözünü kapatmış paran varsa ASUS al Apple al diyor. Saçma şeyler.

Parası var ya egosunu tatmin etmek için. Apple alan zengin olduğunu göstermek amacıyla alıyor bence çünkü diğer markaların çok daha üstün özellikli cihazları çıktı ve aynı fiyatlardaki Apple cihazları geçiyorlar. Pek bir sebep göremiyorum Apple almak için. Aynı şeyi ASUS içinde yapıyorlar. Adam gözünü kapatmış paran varsa ASUS al Apple al diyor. Saçma şeyler.
Şahsen bana soracak olursanız IPhone'umu, arabamın anahtarını, cüzdanımı masaya koyayım da havalı görüneyim diyen kişilerin tamamı kişilik kompleksi yaşıyordur bu ülkemizde gerçekten fazlasıyla var. Kişi kendini değersiz hissettiğinden değerli görünebilmek için yapıyor bunları bugüne kadar hiçbir zaman tutup telefonumu masaya koymamışımdır, böyle bir ortamda bulunmamışımdır basit insan olmayın.

Hocam ASUS ya da başka bir marka ne olursa olsun Android olduğu sürece ömrü belli. 2-3 sene sonra güncelleme almayı bırakıyor. iPhone 5S 2 sene öncesine kadar güncelleme aldı. Ben şahsen bir telefon alırken ömrünü önemserim ve iPhone neredeyse ömrü 2'ye katlıyor. Sadece pahalı diye alanlar da vardır ama şahsen ben IPhone'u hem bu sebepten hem de her sene en iyi işlemciye sahip telefonları çıkardıkları için üstün görüyorum. Türkiye'de fiyat farkına belki değmez ama yurt dışında aralarındaki fark bile değil. O yüzden iPhone oralarda çok daha mantıklı bir tercih.

İphonenin telefonlarının neredeyse tümü teknoloji harikası(?) ama Türkiyede gereksiz pahalı. Tamam telefonları güzel ama Samsung,LG,Sony,Huwaei gibi markalar pek ala her işi görüyor. Bu sebeple Türkiyedeki İphone kullanıcıları sadece egolarını tatmin etmek için kullanıyorlar. Bu gerçekle yüzleşmemek için de koyu fanboyluk yapıyorlar. Aynı fanboyluğun bi laciverti Xiaomi kullanıcıları için de geçerli.

Kullanıcı memnuniyeti. Sosyal'de bile hala 5S kullananlar var. 2013 yılında çıkan bir telefon iPhone 5S. 2013'te çıkan Android'leri görebilen var mı? :D Uygun zamanda ben de yeniden iPhone'a döneceğim kesinlikle.

IPhone'nin telefonlarının neredeyse tümü teknoloji harikası(?) ama Türkiye'de gereksiz pahalı. Tamam telefonları güzel ama Samsung, LG, Sony, Huawei gibi markalar pek ala her işi görüyor. Bu sebeple Türkiye'deki iPhone kullanıcıları sadece egolarını tatmin etmek için kullanıyorlar. Bu gerçekle yüzleşmemek için de koyu fanboyluk yapıyorlar. Aynı fanboyluğun bir laciverti Xiaomi kullanıcıları için de geçerli.

Adamlar vergiyi çıkardığın fiyatta ABD'nin vergisiz fiyatından uygun fiyata telefon satıyor ülkede ama vergi böyle olduğu sürece yapacak hiçbir şey yok.

O da bir stratejiydi bence AirPods'u tanıttıkları nesilde çıkardılar kulaklık girişini ama buna ek olarak su geçirmezlik gelmişti o nesilde ne zaman bir şey kaybetse kullanıcı kullanıcının daha fazla talep ettiği bir şey vererek ilerledi hep Apple.
Örneğin 2 gün sonra lightning portunu kaldırıp magsafe ile uyumlu çalışan gelişmiş airdrop tanıtsa adamlar Airdrop'un 3 katı hızlı dese herkes yaşasın yeni airdrop diyecektir.

Anlamadığım bir konu daha neden Samsung kendi telefon-tablet ürünleri için bir işletim sistemi yapmadığı. Huawei yaptı mesela Harmony OS diye.

Hocam ASUS ya da başka bir marka ne olursa olsun Android olduğu sürece ömrü belli. 2-3 sene sonra güncelleme almayı bırakıyor. iPhone 5S 2 sene öncesine kadar güncelleme aldı. Ben şahsen bir telefon alırken ömrünü önemserim ve iPhone neredeyse ömrü 2'ye katlıyor. Sadece pahalı diye alanlar da vardır ama şahsen ben IPhone'u hem bu sebepten hem de her sene en iyi işlemciye sahip telefonları çıkardıkları için üstün görüyorum. Türkiye'de fiyat farkına belki değmez ama yurt dışında aralarındaki fark bile değil. O yüzden iPhone oralarda çok daha mantıklı bir tercih.

Evet ben bizim ülke için diyorum. Apple alınca havalı olduğunu sanan sağa sola gösternler var. Ancak 2-3 yıl sonra güncelleme almayan cihazların ömrü uzun olabiliyor bence hemen bozulmuyorlar. Bir de şimdi en ucuz güncel Apple telefon 4500-5000TL. Bu fiyata Samsung gibi markaların çok daha iyi cihazları var.

Yeni konular

Geri
Yukarı