Neden Bazı Ekran Kartlarının 1080p Çözünürlükte Kullanılması Önerilmiyor?

orhn.tk

Centipat
Merhaba. Ben bazı ekran kartlarının neden 1080p çözünürlükte kullanılamadığının sebebini öğrenmek istiyorum. Örneğin GTX 1080 Ti ilk çıktığında 4K/60FPS olarak duyuruldu ve 1080P monitöre sahip oyunculara fazla geleceğinden bahsedildi. ( Güçlü bir işlemciyle neden bu kart 1080P için uygun olmaz? ) Benim merak ettiğim konu normal bir işlemciyle ve ekran kartı ile (mesela i5 6400 ve GTX 1660) ekran kartının tavsiye ettiği çözünürlüğü kullanırsak (mesela 1080P tavsiye edilen karta 1080P monitör) oyunlarda GPU kullanımı %99 olur mu? Yani kötü bir işlemci bile olsa ( taş devrinden kalma değil tabii ki) ekran kartının tavsiye ettiği çözünürlüğe ait monitör ile kullanırsak GPU kullanımı yükselir mi ve işlemciden kaynaklı varolan darboğaz ortadan kalkar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çünkü ölü yatırım olmuş olur. Neden kullanmayacağınız bir şeye para veresiniz ki? 1080p için aynı veya yakın performansı alabileceğiniz kartlar da mevcut. Bakkala spor arabayla gitmek gibi bir şey.

Merhaba. Ben bazı ekran kartlarının neden 1080p çözünürlükte kullanılamadığının sebebini öğrenmek istiyorum. Örneğin GTX 1080 Ti ilk çıktığında 4K/60FPS olarak duyuruldu ve 1080P monitöre sahip oyunculara fazla geleceğinden bahsedildi. ( Güçlü bir işlemciyle neden bu kart 1080P için uygun olmaz? ) Benim merak ettiğim konu normal bir işlemciyle ve ekran kartı ile (mesela i5 6400 ve GTX 1660) ekran kartının tavsiye ettiği çözünürlüğü kullanırsak (mesela 1080P tavsiye edilen karta 1080P monitör) oyunlarda GPU kullanımı %99 olur mu? Yani kötü bir işlemci bile olsa ( taş devrinden kalma değil tabii ki) ekran kartının tavsiye ettiği çözünürlüğe ait monitör ile kullanırsak GPU kullanımı yükselir mi ve işlemciden kaynaklı varolan darboğaz ortadan kalkar mı?
Düşük çözünürlükte ekran kartı nın kullanımı azalıyor ve yük işlemciye biniyor.

Çok güçsüz kart ile iyi performans alınmaz. Güçlü kart ile yüksek çözünürlük daha mantıklı olur. Belli bir FPS değerinden sonra farkı hissetmek mümkün olmuyor.

Hayır sorumu tam olarak anlamamışsınız. GTX 1080 ile 1080pde yapılan bechmark testi 1660 ile aynı fps değerlerine sahip çıkıyor.( Her iki sistemin de aynı güçlü işlemciyle yapıldığını internetten izledim.) O halde o kartı 1080pde besleyebilecek bir işlemci yok.

Hayır sorumu tam olarak anlamamışsınız. GTX 1080 ile 1080pde yapılan bechmark testi 1660 ile aynı fps değerlerine sahip çıkıyor.( Her iki sistemin de aynı güçlü işlemciyle yapıldığını internetten izledim.) O halde o kartı 1080pde besleyebilecek bir işlemci yok.
Orada bir hata vardır iyi işlemciyle ikisi aynı performans vermemeli. 2080 Tİ alıp 9900K işlemci ile kullanan yayıncılar çok var. İsteyen kullanır biz daha çok para israfı olacağını düşünüyoruz o kadar para verip 1080P kullanmak hafif kalıyor. Ferrari alıp son hızda gidememek gibi.

Ondan ziyade zaten GPU kendinin %100 ünü vermesi çok zor ancak ultra nın da ultra sı bir ayar olacak ki 1080p de tam performans versin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı