Neden çoğu bilgisayar oyunu Windows'a çıkıyor?

Benim merak ettiğim konu bar neden macOS ve Linux'a oyun çıkmıyorken neden sadece Windows'a oyun çıkıyor? Mac'te Minecraft, FIFA ve GTA 5 oynanabilir mi?

Merhaba,

Windows işletim sistemleri genelde oyunlar için daha iyi ve optimize edilmiştir. macOS bilgisayarlar oyun için uygun olmamakla beraber iş hayatı ve kişisel kullanım için yapılmıştır. Linux ise yazılım için uygundur. Fakat Windows hepsine uygundur. Ancak bu demek değilki Mac güçsüz. Elbette daha güçlü versiyonları var. Ama dediğim gibi, Windows oyunlar için optimize edilmiş durumda.

İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux kullanan insan sayısı az. Kullanan insanda genelde oyun oynamıyor. Oyunu bir işletim sistemine çıkarmak fazladan masraf demek. Linux kullanan insan oyun oynamak istiyorsa Valorant tarzı Wine ile kullanılamayan ve linuxa resmi olarak çıkmamış oyunları Dual boot tarzı işlemlerle Windows üzerinden oynamak zorunda.

Dünya'daki bilgisayar sayısının yarısından fazlası Windows kullandığı için.

Linus Torvalds amca dengesiz hareketler yapıyor. O yüzden Linux'dan soğudum.

Benim merak ettiğim konu bar neden macOS ve Linux'a oyun çıkmıyorken neden sadece Windows'a oyun çıkıyor? Mac'te Minecraft, FIFA ve GTA 5 oynanabilir mi?
Şu anda en çok kullanılan İS Windows. Minecraft zaten Mac'te oynanabiliyor. Onun dışında diğer oyunları Wine ile çalıştırmayı deneyebilirsin. Linux, BSD ve MacOS'a yüklenebiliyor.

Aslinda son zamanlarda multi platform oyun yapmak gercekten cok cok daha rahat.

Ancak oyun gelistiricilerinin su anda diger platformlara gelistirme yapmamasinin bir sebebi gereksiz kaynak tuketimi oluyor.

Bir soylentiye gore multi platform yayinlanmis bir oyunun bug reportlarinin 80%'ini gnu/linux tabanli isletim sistemi kullananlarken raporlarken, oyunun toplam kitlesini ayni platform sadece 5%'ini olusturuyor.

Yani demek istedigim, gelistirme esnasinda kaynak tuketmese bile, multi platform yayinlamak cok fazla gelistirici kaynagi tuketiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı