Neden Çoğu Kişi Intel Fanı?

FurkanAltun

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Arkadaşlar sizce bunun sebebi ne? Başka forumlarda görüyorum arkadaşlarım falan konuşuyor diyorlar bir sistem dizeceğim içine i7 8700K, RTX 2080 2K'da ohh 200 FPS falan tabii ki çoğu bilgisiz. Sizce bunun sebebi AMD'nin FX serisini çıkarması mıydı? Sosyalde de görüyoruz bunları. Örneğin konu açıyor i7 8086K'lı sistem ve 2K'da kullanacağını belirtiyor. Bu Intel fanboyluluğunu kırmak için AMD zaten Ryzen gibi kaliteli bir seri yaptı ama hala var. Diğer ülkelerde ne kadar var bilmiyorum. Sizce sosyalde veya diğer yerlerde bu İntel fanboyluğunu kırmak için ne yapılmalı? Sınıftakilere Ryzen 7 2700X veiİ7 8086K'nın 4K performansını gösteriyorum ama yine de vazgeçmiyorlar :D

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD fiyat olarak Intel'le eşit olsaydı genede AMD tercih ederdim diyen kaç kişi çıkar? Bu başlık altında ben seçerdim ve sebebi şu diye açıklar mısınız?

Hadi bakalım bir araştırma başlığı olsun bu.

AMD fiyat olarak Intel'le eşit olsaydı genede AMD tercih ederdim diyen kaç kişi çıkar? Bu başlık altında ben seçerdim ve sebebi şu diye açıklar mısınız?

Intel, AMD ile aynı fiyatta olsaydı yine de 4K veya 2K için Ryzen 7 2700X tercih ederdim. 1080P olsa i7 8700K, i7 9700K falan tercih edilebilir. Bir de şöyle bir durum var. İ7 7700K'da sözde Ryzen 7 2700X'e rakipti ama Ryzen 5 2600X ile kapışır ancak. Threadslerin farkını en kısa zamanda göreceğiz. Şükürler olsun ki 9. nesil İ7'de 6 veya 4 değil 8 çekirdek kullanıldı.

Adam belki Intel sistem kullanıyor ve memnundur. Bence bu yaklaşım asıl AMD fanlığı oluyor biraz:) Ayrıca AMD'nin geçmişi baya kötü. Hala önyargılı insanlar var. Ayrıca mesela burada yani sosyalde Intel'den çok AMD tavsiyesi var. Bütçe kolaylığından dolayı. Adam Intel sistem kuracağım yazıyor konu başında hala Ryzen al diye adamı baskılıyorlar:) İstemiyor bazıları işte bu kadar basit. Hatta tartışma çıkıyor bu yüzden konularda. Intel isteyen Intel, AMD isteyen AMD kullansın bu kadar basit aslında. Bastırmanın manası ne yani bir tarikat mı var böyle:) Kim ne isterse onu kullansın.

Bir dönem AMD'nin piyasaya sürdüğü saçma sapan ürünler insanları Intel fanı yaptı. Ben de Ryzen serisi piyasaya çıkana kadar kesinlikle AMD karşıtı bir kişiydim. Şu bir gerçek ki Intel i7 ülkemizde bir statü sembolü. Bunu bizzat deneyimledim. Doktora yaparken hocalarımdan bir tanesi bir görüntüleme sistemi için bilgisayar siparişi geçti. Atom işlemci bile yeter o sistemi çalıştırmak için. Sadece uygulamayı açıyorsunuz ve 720p fotoğraf çekip kaydediyor. O iş için i7 6. nesil (o zaman o vardı) bir bilgisayar aldırdı. Keza kendisi bilgisayarında sadece ofis yazılımı kullanır. 44 çekirdekli workstation aldırdı kendine projeden...
Aynı mesele benim arkadaşlarımın çoğunda da var. Adam bilgisayar alacak ama hep Intel bakıyor.

Olay tamamen günceli araştırmamak bence. Kırılamayan tabular meselesi. Halen Intel'in tek çekirdek performansı ile Knight online kıyaslaması yapıyorlar. Keza anlamıyorlar ki neredeyse tüm uygulamalar artık çoklu çekirdek kullanımına geçti. Bunu da fiyat/performans olarak şu anda en iyi AMD veriyor.

Ben tercih ederim, ettim de. 2700X’i alırken fiyatı 2200, 8700K’da 2300₺ idi. Tabi ben 1800₺’ye aldım :D Sebebi ise daha uzun ömürlü ve benzer fiyata fazladan 2 çekirdek / 4 threads aldım. Ayrıca 12nm olması da cabası. Intel 14nm’de gezsin dursun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı