Neden ekran kartı stokları yok?

Makaleler
1
Aklıma takıldı da. Bu foruma katıldığım günden beri ekran kartı stokları yok. Ekran kartı üreticileri mining dalgasına hazırlıksız mı yakalandılar? Yoksa hazırlıklıydılar ama yetiştiremıyorlar mı? Bir ekran kartı üretmek bu kadar zor olamaz her halde. Madencilik dalgasıda bitecek gibi değil. Bu döngü sonsuza kadar sürücek mi?

Aklıma takıldı da. Bu foruma katıldığım günden beri ekran kartı stokları yok. Ekran kartı üreticileri mining dalgasına hazırlıksız mı yakalandılar? Yoksa hazırlıklıydılar ama yetiştiremıyorlar mı? Bir ekran kartı üretmek bu kadar zor olamaz her halde. Madencilik dalgasıda bitecek gibi değil. Bu döngü sonsuza kadar sürücek mi?
İşlerin bu raddeye geleceğini üreticiler bilmeliydi. Üretim kapasitesi artırılarak belki az da olsa bu sorun çözülebilirdi.
Çip krizi var üretim az Tayvan'da su kıtlığı oldugu için kart üretilemiyor bu yüzden.
Su kıtlığına geçici olarak kamyonla çözüm bulmuşlar. Kulağa gülünç geliyor ama. 😂

İşlerin bu raddeye geleceğini üreticiler bilmeliydi. Üretim kapasitesi artırılarak belki az da olsa bu sorun çözülebilirdi.

Su kıtlığına geçici olarak kamyonla çözüm bulmuşlar. Kulağa gülünç geliyor ama. 😂

Öyle çözülüyorsa ne güzel :D

Sadece ekran kartı değil hocam, konsol üretiminde de sıkıntı yaşanılıyor. Ülkemizde birşeyin fiyatı arttı mı düşmüyor. Stoklara gelse de ciddi zamlarla gelir.

Sanırım corona çok etkiledi. Çiplerin ve ekran kartlarının üretildiği fabrikalar corona'dan dolayı kapandığı için böyle bir problem var diye biliyorum. Bir de yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi kuraklık muhabbeti var.

Mining yuzunden. Aslinda varlar ve stoga girdigi anda tukeniyorlar. Soyle ornek vereyim hazir PC ekran kartiyla beraber 14 bin lira fakat icindeki ekran kartini ayri almaya kalksan 14 bin lira veya daha fazla. Kisacasi kitlik falan yok sadece miningciler somuruyor. Aslinda teknoloji siteleri abarttigi icin sana kitlik varmis gibi hissiyat veriyor. Soyle ornek vereyim Madem kriz var o zaman Nvidia sitesinde satis fiyati 4200 lira olan GPU neden 14 bin lira ve ayni ekran karti hazir PC'de 13 bin lira? Bu mantiga gore o PC satis fiyati 25 bin lira olmasi lazim.

Yeni konular

Geri
Yukarı