Neden herkes birbirine kazık atmaya çalışıyor?

Tokiler

Decipat
Makaleler
1
Arkadaşlar neden Türkiye'de herkes birbirine kazık atmaya çalışıyor? Koskoca MediaMarkt, Teknosa, Vatan gibi firmalar bile yasalar olmasa millete kazık atacaklar. Bunun sebebi ne? Kimse kimseye dürüst olmuyor? Ben Türkiye'de cezası olmasa müşteriye kazık atmayacak insan, şirket tanımıyorum. Tabi tüm satıcıların hakkını yemeyelim dürüstler de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Serbest piyasa çok şeyi etkiliyor. Hükümetin de işine gelecek olan bazı yasalar gelmeli. 1500 TL'ye RX580 koyarken ücret alınacak, belirli süre içerisinde satamıyorsa da tekrar ücret ödeyecek. Eğer satabilirse alıcı ödeyecek. RX580 gibi kartları, ederi etmeyen arabaları balon fiyatlara koymazlar, böylece çoğu insan ikinci el alışverişe geçince de bence normal fiyatlarda düşüş olabilir.

Çünkü o kazık attıkları ürünleri alıcılar alıyor. Fiyatları protesto edip 1 ay bir şey almasak mesela adam paşa paşa indirecek fiyatı. Şu an Ryzen 5 1600 1000 lira oldu, komedi gerçekten.

Aç gözlülük, dolar artıyor diye tavuk dürümün fiyatını arttıranlar var tamam hadi et falan zar zurt artarda bir günde 2 lira arttırmak nedir biz önceden kaşar tosta 1.5 falan veriyorduk şimdi 4 lira.

Bu işlerde 4 çeşit insan vardır. Bu 4 çeşit insanı 2 gruba ayıralım: Müşteri (Alıcı), Mağaza elemanı (Satıcı)
Müşteri tipleri: Uyanık daha doğrusu gündemi takip eden, bilgi sahibi kimseler. Enayi daha doğrusu eski kafa, hiç bilmeyen, bilenlerin okumuş profesyonel insan olduğunu sanan kimseler.

Satıcı tipleri: Uyanık ve kurnaz tip. (Bunun daha doğrusu yok ne okuduysanız o!) Kurnaz tipler ya açgözlüdür ya da geçimini sağlamak için ihtiyacı olan maddi geliri kısa sürede arttırmak isterler. Diğer satıcı tipi ise dürüst, halden anlayan, enayi avına çıkmayan, neyse o diyen tiplerdir.

Gelelim bu kişilerin eşleştirilmesine:
  • Uyanık satıcı ile cahil kesim: Satıcı ne derse o. Uyanık satıcı bu tarz insanların kokusunu 150m öteden alırlar. Satıcı bir uydurmaya başlar, o kelimeler arasında alıcının paraları dökülür. Sonuçta 5 liralık mal sana 50 liraya gelir. Alan memnun satan memnun bana ne değil mi? (!)
  • Uyanık satıcı ile bilinçli müşteri: İşte burada satıcı ter dökmeye ve emek almaya başlar. Alıcı kişi hazırlıklıdır ve nasıl davranması gerektiğini iyi bilir. Satıcı da mal değil anlıyor işte. Ona göre gardını alıyor. Satıcı genellikle alıcının bilmediği konulardan bildiği konuları yıkmaya çalışır. Kaleyi içten fetheder. Sonuç olarak genellikle eli boş dönülür. Ya da mümkün ise ciddi pazarlık yapılır, tartışılır ve kavga edilir.
  • Dürüst satıcı ile cahil kesim: Müşteri satıcıyı tanımadığı için cahil kesimde satıcı farkı yoktur. O yüzden farkında olmadan olması gereken kadar öder ve ayrılır.
  • Dürüst satıcı ile bilinçli müşteri: Müşteri satıcıyı tanıdıktan sonra rahatlar ve doğal davranır. Alacağını almadan önce de 10dk'lık bir muhabbet döner özellikle esnaf kesimde.

Yazdıklarıma kimse alınmasın. Gördüklerimi yazdım. Ben bir zaman cahil bir zaman bilinçli kesim oldum. 2. elden malımı satarken olması gereken fiyatta sattım. Uyanıklık yapmadım.

Satıcı değişmez ama siz bilinçlenerek satıcıları zorla değiştirebilirsiniz. Unutmayın insan ettiğini bulur. Bunu bu hale getiren de insan, düzeltecek olan da -umarım-...

Yeni konular

Geri
Yukarı