Neden iOS?

Sıfır iPhone 7' yi 10 saniye kullanmam yeterli oldu. Android bu kadar kasmıyor ana menüde. Teşekkürler ama daha az güvenlikli Android yeter de artar. Devlet sırrı saklamıyoruz ya :).
Aşırı gereksiz pahalılığı, aynı özelliklere daha ucuz android modelleri olması, tasarımın hep aynı yuvarlatılmış olması, kameranın hep köşelere bağımlı olması, iPhone 4' ün sadece Wi-Fi özelliği açıkken ana ekranda cayır cayır ısınması, sadece düz ve dokunmatik diye 600 küsür TL' ye müşteriye ittirilen o "Magic Mouse", sadece portre modu ekleyip fiyatı uçurulan o telefon modeli, sanırım bunlar da cabası... Apple firmasının tek sevdiğim yanı şu olabilir "Jobs" filmi. Bütünüyle hayatı doğru şekilde aktarılmış mı bilmem ama film güzeldi.

Son düzenleme:
Şu fiyat olayını kenara koyabilir miyiz? Ülkemiz koşullarında android telefonlar da ateş pahası.
Normalde , yanılmıyorsam yurt dışında da apple ürünleri görece daha pahalı oluyor.
Ancak apple bu boru değil; her ne kadar Jobs hakkı rahmetine kavuşunca ‘Think Different’ mottosundan ‘Think Same’ dönselerde, pek çok yeniliğin öncüsü bir firmaya böyle ithamlar yapmak üzücü. Adamlar yenilikleriyle batmaz denilen Nokia’yı bitirdi yahu. Ayrıca Jobs 5.5 ınchden büyük telefonlara karşıydı yanlışım yoksa. Hatta 4s ekranı yeter diyordu, işte öldü her şey bitti.
Not: Androide geçmeyi düşünüyorum, yeni telefon alırsam. Apple fanboyu değilim.
Birde pragmatist olun lütfen. Hiç bir şirket sizin veya ailenizin değil. Ne işinize yarıyorsa ona yönelin. Ölümüne savunup durmayın firmaları yazılımları.

CVE veritabanında “android” araması yapınca 5000 (küsür) “ios” araması yapınca 2500 tane açık çıkıyor. Uç bir örnek ama fikir verecektir.
Evet, acilan kayitlar isletim sistemiyle degil ama uygulamayla ilgili de olsa agirlikli olarak, marketlerindeki uygulama sayisi birbirine bu kadar yakinken guvenlik acigi arasinda 1/2 fark olmasi isletim sistemine belki mal edilebilir. Aslinda bunun sebebi uygulama filtresinin kotu olmasi Google tarafinda, Apple insanlara code review yaptiriyor hee versiyonda. Google da bu yok, AI kontrol ediyor. Ben ikisine de ayni anda publish ediyorum, Google bir kac saat icinde yayinliyor. Yine de sadece bilindik app lerin kuruldugu Android vs IOS cihaz arasinda guvenlik performansini kiyaslamaya yeterli degil bu bilgi.

Dediklerime ek olarak; Android çoğunlukla Google’a bağımlı değil mi? Huawei’ye olan desteğini keseceğini söylediğinde yer yerinden oynadı.
Yani “İOS çok despot, Andoid özgür” klişesi bir nevi yıkılmadı mı?

Dediklerime ek olarak; Android çoğunlukla Google’a bağımlı değil mi? Huawei’ye olan desteğini keseceğini söylediğinde yer yerinden oynadı.
Yani “İOS çok despot, Andoid özgür” klişesi bir nevi yıkılmadı mı?

O despotluk, firmanin zorbaligi degil, kullanicinin yazilim uzerindeki ozgurlugu ile ilintili. Bana gore parasini verdigim bir bilgisayarin dosya sisteminde cirit atamamak ( kolay ve legal bir sekilde ) ozgurluge aykiri bir sey. Windows'un "Kusura bakma C diskine bakamazsin" demesi gibi.

5 senelik bir telefon olan iPhone 6'yı kullanmaktayım. Halen bana yetmeyen bir özelliği yok. Bozulana kadar da kullanacağım fakat en basitinden, Instagram'da 20 dakika dolaştığımda telefon bildiğiniz alev alıyor. (LTE açık, Wi-Fi kapalı, Bluetooth kapalı, başka bir uygulama açık değil, parlaklık %25.) Eski iOS sürümlerinde böyle bir şey yoktu.

Yeni telefon alırsam eğer Samsung alırım. iOS tarafında çok büyük yenilikler yapılmıyor bence uzun zamandır. Bildirimleri toplamak yenilik mi oluyor? Telefonlar da ayrı bir konu zaten. Kamera 2 MP artıyor, Apple buna yenilik diyor. Çentik olayını da hiç beğenmedim ben, hangi markada olursa olsun.

Ayrıca, depolama alanını istediğimiz gibi kullanamamak bence çok saçma bir şey. Eğer bu güvenlik ise, ben güvensiz telefon kullanmak istiyorum o zaman. Mesela telefonumun hafızası 512 GB olsun. Yanımda herhangi bir depolama aracı yok ve benim kopyalamam gereken 200 GB'lık bir veri var. Ben bunu telefonumun alanına aktaramıyorsam, 512 GB'lık telefonun ne espirisi kalıyor? Marketteki bütün oyunları mı yükleyeceğim? Android tarafında bunu yapabilirim. Bu bir güvenlik ihlali değil. Zaten Android sizin root'a (kök dosyaları, "/") erişiminize doğal yollarda izin vermiyor. Root'a erişim demek, Android telefonunuza istediğiniz şeyi yaptırabilmek demek.

Fanboy değilim. Eskiden Samsung kullanırdım, iOS'un menü tasarımını ve stabilliğini beğendiğimden iPhone'a geçmiştim. Ama işler değişiyor gibi gözüküyor. Android çok gelişti.

iPhone cihazlara ahize için konular açılmış. Daha az önce okudum merak ettim kronik bir sorun mu yoksa cihaz eskidikten sonra ortaya çıkan bir şey mi? Kronik gibi bir şeyse şansa kaldık alırsak :D
Konu sahibinin sorularının bu kadar umursanmadığı başka bir konu var mı acaba? 😴 Sorunuza cevap bulabildiniz mi hocam? Çevremde hiç karşılaşmadım böyle bir sorun yaşayan birine. iOS sürümü kaynaklı bir sorun olabilir belki, güncellemelerle düzeltilmiştir.

Konu sahibinin sorularının bu kadar umursanmadığı başka bir konu var mı acaba? [emoji42] Sorunuza cevap bulabildiniz mi hocam? Çevremde hiç karşılaşmadım böyle bir sorun yaşayan birine. iOS sürümü kaynaklı bir sorun olabilir belki, güncellemelerle düzeltilmiştir.
Açıkçası bulamadım değil bulmadım. Hazır buraya yazmışken cevabı çıkar ortaya diye düşünmüştüm [emoji28] Yazılımsaldır belki dediğiniz gibi.

Stabil, kullanıcı dostu arayüz, optimize, ekosistem, Apple'ın verdiği güven ve kalite, performans vs.

Benim sorum ise şu; neden iOS varken Android? Şimdi fiyattan girip iPhone 11'in ekranından çıkmayın da... Benim için; iOS > Android.

Yaklaşık 9 yıldır Android kullanıcısıyım. Hiç iOS kullanmadım ve şu sıralar iOS çok ilgimi çekiyor. Hatta yeni telefon olarak iPhone almayı düşünüyorum(şu an telefonum Samsung S7). Açıkçası Android'den biraz sıkıldım.

Sorum başlıkta açıkça belli, neden iOS?

Alınır mı? Alınmaz mı?

Sizce iyi-kötü yanları neler Android'e göre?

İyi yanları sadelik, sosyal medya avantajı. Kötü yanları popüler uygulamalar paralı ve uygulama sürümleri Android'e göre geride.(örneğin: Instagram Android'de en az Android 9 isterken iOS da iOS 14 istiyor.)

Yeni konular

Geri
Yukarı