Neden okulda telefon yasak?

Bizim okulda son 5 dakika kala telefonlar geldiğinde bazı arkadaşlar Felsefe hocamızın fotoğrafını izinsiz çekip Instagram üzerinde hikaye olarak atmışlardı. Yasaklanmış olması gayet doğru bir karar.

İnsanların neler yaptığı, yapabileceği hiç belli olmaz. Önceden önlemini almak gerek.
O gibi kişilerin suçunu biz de çekiyoruz maalesef hocam.
Bizimki de toplanıyor. Öyle güvenliksiz bir yerde ki telefonlar, sadece kilidi olmayan bir dolapta. Bugün hiçbir hocanın haberi olmadan telefonumu aldım. Telefonlarımızın çalınma tehlikesi var ama yapacak birşey yok.
Aynen bizim de okulun telefonları öyle bir dolapta.

Derste telefonla oynayacağımızı diyen de kim hocam? Teneffüs + öğle arası + boş dersler bu zamanlar da çok sıkılıyoruz. Bir de telefonumuz yanımızda olsa fena mı olur?

Dostum benim ortaokula gittiğim dönemde okula telefon sokmak bile yasaktı ki biz yine de götürüyorduk telefon yakalatıp dönem sonuna kadar geri alamayanlar olduğu halde, az çok o sıralardan bizde geçtik, ergenlik döneminde hele ki insan kuralları delmeyi sever. Telefona ister istemez bakıyorsun dikkatin oraya gidiyor, ancak öğlen arasında ve tenefüste haklısın, aralarda verilmeli.

Dostum benim ortaokula gittiğim dönemde okula telefon sokmak bile yasaktı, az çok o sıralardan bizde geçtik. Telefona ister istemez bakıyorsun dikkatin oraya gidiyor, ancak öğlen arasında ve tenefüste haklısın, aralarda verilmeli.
Hocam gerçekten ders dışında bakmam. Ama boş ders falan olunca birde bazı hocalar da konu bitti diyip ders anlatmıyorlar canım çok sıkılıyor okulda.

Sınıfa ders dinlemek için mi telefonla oynamak için mi gidiyoruz hocam? Cevabı burada yatıyor, üniversitelerde serbestmiş gibi dursa da çok katı disipline sahip hocalarda bunu uyguluyorlar.
Aynen öyle üniversitede birkaç derste hocalar telefonları topluyordu. Vermeyipte olurda birinin telefonun çaldığını veya titrediğini duysun o çocuk dersten geçmeyi unutsun yani. Birinde başka bölümden birisi sınıfta telefonunu sıranın altında unutmuş. Artık kaç gündür ordaysa vize sınavında hoca kontrol ede ede geliyordu, telefonu buldu. Arkadaşa sınıftan çık sınavın iptal oldu dedi, ne yaptıysak telefonun onun olmadığına ikna ettiremedik. En sonunda madem senin değil, o zaman oturduğun yerin sağını solunu kontrol etseydin. Hata yine senin dedi. Çocuk 3 sene uğraştı o dersten geçebilmek için.

Her okulun sistemi farklı bizim okulda telefon ceplerde kalıyor ama arkadaşımın okulunda toplanıyor. Bencede toplanması mantıksız.

Bence neredeyse 2 dönem idare etmişsiniz, geriye kalan 2 haftada da telefonsuz yapabilirsiniz. Boş geçen derslerde hocalarınızdan rica edin akıllı tahtadan film vb. bir şeyler açın. Ayrıca bence olması gereken yasak olması. Bazı kişiler telefonu doğru amaçlarla kullanmıyorlar okul içerisinde. Mesela teneffüslerde kamerasını açan çok kişiye çattım. Bu tür durumlar yaşanabiliyor. Amaç aile ile iletişim ise tuşlu telefon götürülebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı