Neden pahalı bilgisayarlar topluyorsunuz?

Başlık şuna benziyor; "şahin'in de 4 tekeri var her yere gidiyor Mercedes'e ne gerek var".

Herkesin amacı farklı, şahsi fikrim artık oyunların orta ve Ultra kalitesinde eskisi gibi fark olmuyor, giriş seviyesi kartların ömürleri ortalama 2-3 yıl olduğu için genelde ileriye dönük sistem toplamak daha mantlıklı geliyor.

Açıkçası ben de anlamıyorum. Arkadaşlar elbette ultrada oynamak isteyebilir saygım sonsuz ancak component alırken harcanan paradan ziyade harcanan enerji de düşünülmeli. Ben açıkçası bilgisayar alırken işlemcinin en güçlüsünü almaya çalışırım. Alırken de (Intel için konuşuyorum) her serinin tüm parçalarını karşılaştırıyorum ve ortalama bir Türk insanı olarak max i3 veya i5 alabilecek kapasitede olduğumuz için diğerlerine pek bakmıyorum. i3 ve i5 işlemcilerde 10. Nesil ve 13. Nesile kadar ahım şahım bir fark göremedim o yüzden uygun fiyatlı olan 10. Nesilde bıraktım 14 gelince fark varsa onu alırım diye. Ekran kartı alırken de özellikle sadece pci slotu olan ekstra pin girişi olmayan model bakarım. Mesela şu an rx6400 kullanıyorum ve çoğu oyunu ultrada kalanları mediumda ve bahsettiğiniz bir iki ağır oyunu low da 1080p rahat oynatıyor ve 40w altı elektrik yaktigi için fatura da yaklaşık 2 bazen 3 kat az geliyor.

Amaç 1080p de kafa dağıtmak için ya da çok oynanan 10-20 yıllık oyunları oynamak içinse 50bin liraya gerek yok.

Lakin ben 27" 1440p ya da 32" 2160p yeni oyunlar oynayacağım diyorsan 50k normale dönüyor. Elbette daha makul sistem ayarlanabilir ama demek istediğimi anladın. Kullanım amacına göre ve cebine göre değişir.

Normal, yüksek ve ultra ayar arasındaki görüntü farkı verdiğin paraya kıyasla çok az ama bu imkan ve kişisel tercih meselesi.

Yılda 3-4 tane PC'yi zorlayan oyun çıkıyor, geri kalanları ise ortalama bir PC'de iyi çalışacak oyunlar. O 3-4 oyunu da orta grafiklerde oynarsınız. Buna rağmen neden çok pahalı PC'ler topluyorsunuz?

Kişiden kişiye degişir ben al sat yapıyorum çifte kasa kullanıyorum oyun için farklı gündelik işlerim için farklı Xiaomi vs Samsung kullanıcıları gibi örnek vermek gerekirse bazı insanlar ultrada bir kere oynayınca geri o ayarı kısmazlar sonra takıntı halıne vs gelir.

Yılda 3-4 tane PC'yi zorlayan oyun çıkıyor, geri kalanları ise ortalama bir PC'de iyi çalışacak oyunlar. O 3-4 oyunu da orta grafiklerde oynarsınız. Buna rağmen neden çok pahalı PC'ler topluyorsunuz?

Neden alınmasın? 1 insan bugün alır belki 1 sene sonra tekrar alabilecek güçte olmayabilir almışken gelecekteki 1-3sene ileriye gore bir harcama yaparak sistem topluyor. Kullanım amaçları değişir. Kimisi render kimisi oyun veya harici işler gereği kullanır.

Gelecekte hayal ettiğim işte ustalaşmak için. Unreal Engine için herhalde GT930 kullanmayacağım.

Geri
Yukarı