Neden rüyaların üzerine çok gidilmiyor?

MScofield

Hectopat
Makaleler
7
Selamlar, bir sorum olacaktı. Neden bilim insanları rüyaların üzerine fazla gitmiyor? Rüya dediğimiz şey çok değişik bir şey değil mi? Gözünü kapatıyorsun, bir anda bir şeyler görüp, onları yaşıyorsun. Şahsen ben rüyaların değişik bir hikayesi olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rüyaların bilimsel sebepleri zaten biliniyor. Rüyaların ne olup, olmadıklarını biliyoruz zaten. Daha fazla üzerine gidilmesine gerek yok, zaten yeteri kadar gidiyoruz.

Hayır sadece varsayımda bulunuluyor. Rüya görme eyleminin amacı olarak beynin kendini farklı deneyimlere hazırlaması olduğu düşünülüyor. Ancak kesin olarak neden rüya gördüğümüz henüz bilinmiyor.

Hayır sadece varsayımda bulunuluyor. Rüya görme eyleminin amacı olarak beynin kendini farklı deneyimlere hazırlaması olduğu düşünülüyor. Ancak kesin olarak neden rüya gördüğümüz henüz bilinmiyor.
Aslında dediğiniz daha çok rüyanın işleviyle alakalı. Bilim adamları rüyaların işlevinin ne olduğunu tam olarak anlayamadıklarını söylüyorlar zaten. Bunun kendi açıklamalarına göre sebebi uyumanın amacını ve REM uykusunun işlevini "tam" olarak bilemedikleri için olduklarını söylüyorlar fakat şöyle bir gerçek var ki çoğu bilim adamı rüyanın herhangi bir işlevi olmadığını kabul ediyor. Rüyaların oluşmasındaki ana sebebin insanın duygularının olduğunu biliyoruz, benim gördüğüm kadarıyla burada asıl tartışması dönen şey bunun nasıl bir işlevi olduğu. Zaten sizin mesajınıza bakınca da siz de rüyanın amacı/işlevi ile alakalı bir cümle kurmuşsunuz.

Her neyse, yazdığım mesajda "Rüyaların bilimsel sebepleri zaten biliniyor. Rüyaların ne olup, olmadıklarını biliyoruz zaten." yazmam pek doğru olmamış, haklısınız. Bunu yazmamdaki amaç aslında konu sahibinin mesajına direkt olarak yönelik olmasıydı, konu sahibi sanki rüya hakkında hiçbir bilgimiz yok gibi yazmış. Ben aslında rüyaların ne olduğunu hali hazırda bildiğimizi, bilim dünyasının rüyayı es geçmediğini anlatmaya çalışmıştım. Mesajım genele vurulduğunda kesin bir yargı içerdiğinden farklı şekillerde yorumlanabilir.

Geri
Yukarı