Neden sigara içiyorsunuz?

Benim de bir yaşama amacım yok. Birçok dalda kırıldı tutunmaya çalıştığım hatta muhtemelen senin de böyle olmuştur. Ama benim inandığım bir şey var hayat gerçekten sürprizlerle dolu. Belki bundan bir hafta sonra seni hayata bağlayacak bir insanla tanışacaksın veya seni hayata bağlayan bir iş imkanı oluşacak.

Zaten çalışıyorum param var ve durumum iyi, sadece amaçsızca ve boşa yaşıyormuşum gibi geliyor.

Param var içiyorum. Fakirleyince sarma tütüne geçiyorum 3-5 gün. Paralanınca marlboro devam. Sigara çok ciddi bir bağımlılıktır ve nadir durumlar dışında " yha parana yazık, ciğerlerine yazık yha. Hadi bırak" diyerek bırakılması zordur. Buradaki asıl mesele bunun sigara olması değil, bağımlılığın ne olduğunu anlamak. Sigaraya gelene kadar dünyada milyonlarca ekran bağımlısı, yemek ve dopamin bağımlısı insan var. Ortalama sağlıklı bir bireyin, dopamin seviyesi 1 ise bağımlıların yapay yollardan 3'e ulaşır. Uzun süre bu seviyelerde kaldıktan sonra tekrar sağlıklı bir birey seviyelerine aniden indirilmesi, bağımlı kişi için felaket gibi bir durum. Bir gün bunu göze alabilecek durumum olursa bırakırım hemen. O güne kadar bazı şeyleri sigarayla bastırmaya devam.

Bağımlılık yapıyor. Nikotin ile vücudun kolay dopamine erişiyor. Uzun süre içmediğin zaman vücudun talep ediyor sigarayı. Karşı koyamıyorsun kolay kolay. Özellikle küçük bir bahanen varsa bırakmaya bile çalışmazsın.

Geri
Yukarı