İnsanlar neden sigara içiyor?

Yazınızı okuduktan sonra biraz araştırma yaptım ve paylaştığım gönderideki yazıya denk geldim bence sebebini güzel bir dille anlatıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20230830_195437.jpg
    IMG_20230830_195437.jpg
    110,5 KB · Görüntüleme: 28
Ben camel sigaralarındaki tütün tadını sevdiğim için içiyordum. Sonra bırakasım geldi bıraktım. Sorunuza gelecek olursak, insanlar Türkiye gibi bir ülkede fazla yaşamak istemedikleri için "bu ülkede uzun yaşasam ne olur" kafasıyla kullanıyorlar sigarayı. Ama coğrafya kader değildir. Doğduğun yeri seçemezsin ama öleceğin yeri seçebilirsin.

Sigaraya olan ön yargınız psikolojik bir sorundur.
Asansörde kokan çakma ucuz parfüm kokusundan rahatsız oluyorum.
Parfüm sıkma mı diyelim ? Toplu yaşam işte herkes idare ediyor.

Sorunun cevabını unuttum: sigara içmesini sevdiğim için içiyorum.

Hiçbir faydası, tadı ve lezzeti olmayan, sağlığa çok fazla zararı olan sigarayı insanlar neden içiyor?

Nikotin dopamin salgılanmasını sağlar. Sigara içince vücuda dışarıdan nikotin (yani dolayısıyla dopamin) girdiği için mutlu olunur. Sigara düzenli olarak içilmeye devam edilince de vücut sürekli dışarıdan dopamin girdiği için dopamin üretmeyi bırakır, bu yüzden sigara içilmeyince mutsuz olunur ve vücut yapay mutluluğu (sigarayı) arar. O yüzden en iyisi başlamamak.

Bağımlılık gençler. Nasıl obzelerin yemek yemeye bağımlı olduğu, insanların bilgisayara, telefona bağımlı olduğu gibi onlarda sigaraya bağımlı.

Kullanım esnasında çok zevk veriyor ve bağımlılık yapıyor. Başlamamak ya da kontrollü içmek gerekiyor. Dozunu kendin ayarlayarak içimesi daha zor ama.

Günümüzde zararları gayet iyi bilinen bir zıkkımı kim neden kullanır? Yasaklanmayan son uyuşturucu sanırım, içindeki içerikleri internette yazsan kolayca bulursun. Dert dersiniz ama örneğin çevremdeki kişilerin derdi tasası yok...

Ergenlik hevesimle başlamıştım. Lisede kızlar falan okulun arkasında içiyordu diye.

Sigara içenler genelde kıskanılır ve değişik cümleler ile aşağılanmaya çalışılır zıkkım vs.
Kıskançlık hasedinden çekememezlik kin öfke vs bunlar sigaradan çok daha tehlikeli.

Son düzenleme:
Şu ana kadar ağzıma sürmedim sürmem de arkadaş çevremde içenler var fakat bana içmiyor sonuçta kendi ciğeri kendi nefesi kim ne kullanıyorsa kullansın umurumda değil ben kendi sağlığıma bakarım.

Geri
Yukarı