Epic Games Neden Steam'den daha ucuz?

zıbab ivjj

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, gördüğümde çok şaşırdım. Sorum şu:
Detroit: Become Human oyunu Epic Games'te 140 TL, Steam'da ise 32 dolar.

Buna benzer çok fazla fiyat farkı olan oyun var. Epic Games, Steam'a göre neden bu kadar ucuza satıyor?
Şu an 14 Mart indirimlerini bekliyorum Steam'de. Ek olarak son sorum şu:
Epic Games sonradan bu fiyatları günceller mi?
Veya güncellerse ne zaman günceller?

Bu oyunları almak istiyorum ama şu an elimde para yok. Diğer aya kadar fiyatlar güncellenir mi?
Yoksa uzun süre fiyatlar bu şekilde sabit kalır mı?

Arkadaşlar, gördüğümde çok şaşırdım. Sorum şu:
Detroit: Become Human oyunu Epic Games'te 140 TL, Steam'da ise 32 dolar.

Buna benzer çok fazla fiyat farkı olan oyun var. Epic Games, Steam'a göre neden bu kadar ucuza satıyor?
Şu an 14 Mart indirimlerini bekliyorum Steam'de. Ek olarak son sorum şu:
Epic Games sonradan bu fiyatları günceller mi?
Veya güncellerse ne zaman günceller?

Bu oyunları almak istiyorum ama şu an elimde para yok. Diğer aya kadar fiyatlar güncellenir mi?
Yoksa uzun süre fiyatlar bu şekilde sabit kalır mı?
@Mertqed neden güldün hocam?

Steam dolara geçmeden önce çok daha ucuzdu bu yüzden de herkes bölgesini Türkiye'ye çevirip fırsatçılık yaptılar ucuza aldılar. Dünyanın bir milyoncusu olduk yani bundan sonra da Steam direkt dolar kurunu yapıştırınca fiyatlar çok pis arttı.
Hocam onu biliyorum zaten. Sadece merak ettiğim epic games bu fiyatları günceller mi? Çoğu oyunda örneğin rdr2 ve spiderman oyununda 500 600 tl fiyat farkı var. Bu fiyatlar daha sonradan güncellenir mi?

Steam dolara geçmeden önce de bu fiyat farkı birçok oyunda vardı zaten. Steam satışlardan %30 kesinti yapıyorken Epic Games'in %12 kesinti yapması bu fiyat farkının nedenlerinden birisi bence. En son EA dolara geçiş yaptı sanırım şu anda PC'de TL desteği olan Epic Games, Microsoft store/xbox ve Ubisoft kaldı. Fiyatları Epic Games değil satıcılar güncellediği için kimin ne zaman neyin fiyatını değiştireceğini kestirmek zor. Asıl soru kalan bu firmalarda TL desteğini keser mi olmalı bence. Ha ben keseceklerini düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Steam dolara geçmeden önce de bu fiyat farkı birçok oyunda vardı zaten. Steam satışlardan %30 kesinti yapıyorken Epic Games'in %12 kesinti yapması bu fiyat farkının nedenlerinden birisi bence.
Turk lirasının değersiz olmasını kabullenmeyip bu tarz bahaneler uydurmanın bir manası yok. Eğer ek kesintiden kaynaklı Steam'de pahalıya satıyorsa neden dolar veya Euro gibi değerli para birimlerinde oyunu daha pahalıya satmak varken Türk lirası gibi değersiz bir para biriminde oyunu pahalıya satsın? Veya neden Playstation ve Xbox'ta böyle bir şey olmuyor? Sonuçta onlar da %30 kesiyor.

@zıbab ivjj Steam TL desteğini kesince bu fark oluştu. Yakın zamanda Türk lirası desteklenmesine rağmen Epic'te de fiyatlar artar. Hatta şimdiden Steam'de 15 dolara sattığı oyunu Epic'te de 450-500TL'den vermeye başladı firmalar. Doların 5-10TL'ye eşit olduğu dönemden kalma oyunların fiyatlarına bakınca Epic ucuz kalıyor çünkü TL değer kaybetmesine rağmen firma elle değiştirmediğinde Epic'teki o fiyat hiç güncellenmiyor ve eski ekonomiye göre bir fiyatta kalıyor.
Birkaç ay sonra Epic'in de dolara gecme ihtimali yüksek.

Türk lirasının değersiz olmasını kabullenmeyip bu tarz bahaneler uydurmanın bir manası yok. Eğer ek kesintiden kaynaklı Steam'de pahalıya satıyorsa neden dolar veya euro gibi değerli para birimlerinde oyunu daha pahalıya satmak varken Türk lirası gibi değersiz bir para biriminde oyunu pahalıya satsın? Veya neden PlayStation ve Xbox'ta böyle bir şey olmuyor? Sonuçta onlar da %30 kesiyor.
Türk lirasının değersiz olmasını kabullenmiş birisiyim ben bir bahane uydurduğum yok. Tek nedeni budur demedim nedenlerinden birisi bence dedim. Birçok nedeni olabilir Steam'e kıyasla Epic Games'te pek kullanıcı olmamasından kaynaklı fiyatların düşük tutulması gibi bir nedeni de olabilir bilemiyorum. Belki Epic Games'in bu yönde bir desteği vardır. Ubisoft bile R6S'yi Steam'de 110-120 liraya satıyorken Epic'te 40 liraya satıyordu niye orasını bilemem sadece tahmin yürütüyorum.

Fiyatlar konusunda kimse bir garanti veremez ancak Epic uzun yıllardır Steam'e göre daha uygun fiyatlı satış yapıyor. Online hizmetler olsun, platformun kullanıcı sayısı olsun, güvenilirliği olsun millet yine de Steam'i tercih ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı