Epic Games Neden Steam'den daha ucuz?

Fiyatlar konusunda kimse bir garanti veremez ancak Epic uzun yıllardır Steam'e göre daha uygun fiyatlı satış yapıyor. Online hizmetler olsun, platformun kullanıcı sayısı olsun, güvenilirliği olsun millet yine de Steam'i tercih ediyor.
Çünkü arayüzü çok kötü. Başka sebepler de var ama bence ilki o.

Arkadaşlar, gördüğümde çok şaşırdım. Sorum şu:
Detroit: Become Human oyunu Epic Games'te 140 TL, Steam'da ise 32 dolar.

Buna benzer çok fazla fiyat farkı olan oyun var. Epic Games, Steam'a göre neden bu kadar ucuza satıyor?
Şu an 14 Mart indirimlerini bekliyorum Steam'de. Ek olarak son sorum şu:
Epic Games sonradan bu fiyatları günceller mi?
Veya güncellerse ne zaman günceller?

Bu oyunları almak istiyorum ama şu an elimde para yok. Diğer aya kadar fiyatlar güncellenir mi?
Yoksa uzun süre fiyatlar bu şekilde sabit kalır mı?

Steam kazık yeri. Epic'te fiyat zamlansa bile Steam'den ucuz olur. Diğer aya ben öyle 150-200lira zam geleceğini sanmam zaten Epic Steam kadar pahalıyada satmaz.

Merak etmeyin Epic Games Türkiye satışları arttıkça fiyat zamları gelmeye başlıyor. Epic Games'in ucuz olmasının sebebi platform üzerinden oyun satılmamasıydı. Evet belki kur değişikliği yapmazlar ama bu gidişle dolar öncesi Steam gibi olacaklar. Yapımcılar oyunlarının belli bir oranda satış üzerinde artışı olduğunu fark ettiklerinde fiyat düzenlemesi yapmaya başlayacaklardır.

Evet hocam fiyatlar güncelleniyor hatta ben yanlışlık olmasın ama talos princible 2 oyununu alıcaktım ve fiyatı 100 lira falandı yarın almak için bilgisayara oturdum bir baktım oyun 600 lira olmuş sonra ağlaya ağlaya bilgisayardan kalktım meğerse şirketler epic tarafında da yavaş yavaş fiyatları güncellemeye başlamış, ucuz olma sebebi steam bizi dolara bağladı ama çoğu şirket epic gamesi unuttuğundan dolayı fiyatlar hâla eskisi olarak kaldı mesela hades oyununun normal versiyonu 40 liradan 300 liraya falan çıkartıldı ama müzikli olan versiyonu hâla 50 liraydı yani müzikli halini güncellemeyi bile unutmuşlardı. (söylediğim fiyatlardan tam emin değilim yani yanlışlık olmasın ama örnek olarak söyledim)

Epic Games'de TR ibanı olmadan Türkiye fiyatı üzerinden alışveriş yapamıyorsun. Yanlız Steam öyle değildi. Steam'dan yurt dışı hesaplarda Türkiye fiyatı üzerinden alışveriş yapabiliyordu. Buda global bir sorundu. Epic games gibi bu sorunu ödeme yöntemlerini güçlendirmek yerine Mena diye bir şey çıkarıp komple dolar kuruna geçtiler.

Şimdi Epic dolara geçer mi meselesine gelirsek bence çokta umurunda olmaz. Türkiye global'de Epic'in satışlarını zaten baltalamıyor. Türkiye'de de ne satarsa Epic için kardır. Hatta hissedarlarına kullanıcı miktarını fazla göstererek Borsa'da değerleme yaparken şirket için ektra yatırım almasına yardımcı bile olur. Bedava oyun stretijiside bu nedenle önemli. Bedava oyun verip kullanıcı sayısını arttırmak isteyen Epic, Türkiye'de ucuza oyun satıp organik kullanıcı toplamak tamda istediği bir şey.

Peki Epic bize ne zaman kazık atar ? Onuda şöyle söyleyiyim birgün Epic arayüzü güncellenir, topluluklar ve yorumlar açılır, serverler arttırılırsa bilin ki Türkiye için ucuz oyun dönemi bitmiştir. Şirket olmak istediği seviyeye varmıştır. O saaten sonra karlılık güdecektir. Steam'ın epicden daha iyi olduğu bir gerçek ancak Epic'de steam kadar iyi olsaydı biz oyun satın alamazdık.

Alacağım oyuna zam gelir mi derseniz bu stüdyo ile alakalı bir şey. Eğer stüdyo isterse kendi fiyatında değişiklik yapabilir. Nitekim Şubat ayında bir çok oyun ciddi bir şekilde zam yedi. Bu yüzden kimse alacağı oyunun fiyatının sabit kalacağını düşünmemeli. Yüksek bütçeli AAA oyunlar zaten pahalı olduğu ve 30 veya 60 dolarla çıktığı için bunları almaya gerek yoktur. Onların fiyarları globalde'de aynı. Ancak globalden ucuz kalmış klasikleri toplamak iyi bir yatırım olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı