Neden Windows 7 mükemmeldi?

Mr. Tunç

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
3 GB
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG 320 GB
Ekran kartı
ATI Readon HD 4350
Anakart
ECS G31T-M7
İşlemci
İntel Core 2 Duo e7300 2.66GHz
İşte karşınızda Windows 7 neden mükemmeldi?

Öncelikle Windows 7'den öncesine bakalım:
Windows 7'den önce 2000 senesinden beri geliştirilen Vista vardı. Vista mükemmel olacakken Microsoft'un her şeyi optimize etmeden eklemesi, eski nesil donanımların yanında çok fazla sistem gereksinimi olan Vista'dan nefret edilmişti ve haklıydılar.
Bazı gazeteciler "Windows Vista çağının ötesinde bir işletim sistemi." diyordu ve onlarda haklıydılar çünkü şu an bile Vista hala çöpe atılmadı kendisinin Windows 11'de bile kalıntılarını bulabilirsiniz veya şu anki Windows kurulum ekranı (Windows 11'in son Canary sürümünde kurulum ekranını güncellediler) Vista'dan kalma.

Windows 7 geliştirilme süreci buna da bakalım:
Windows 7'nin ilk sürümlerine bakacak olursanız yani Windows 7 build 6496-6936 sürümleri arasında aynı Vista gibi olduğunu görürsünüz. Öncelikle Microsoft değişik bir şekilde kendi bildiğini okumak yerine kullanıcıların dediğini yaptı. Öncelikle bütün gereksiz özellikleri (mesela DreamScene özelliği yani hareketli masaüstü arkaplanı) çok fazla RAM ve CPU yediği için kaldırdılar ve kullanıcıların sevdiği özellikleri bıraktılar (mesela Media Center uygulaması). Biraz daha araştıracak olursanız Windows 7 aslında dirket bir Vista olduğunu öğrenebilirsiniz sadece gereksiz özellikleri sildiler NT tabanını güncellediler ve optimize ettiler geri kalan her şey aynı.

Windows 7 neden bu kadar sevildi:
Windows 7 araştırmalara göre sadece ismini değiştirse bile başarılı olacaktı çünkü Vista artık kötü bir ikondu. Bunun dışında her şeyin sizin elinize verilmesi ve rahatlık, neredeyse 0 mavi ekran ve daha fazlasından dolayı Windows 7 mükemmel olmayı garantilemişti bile. Bunu maddelere ayıracak olursak

Kullanıcı Dostu Arayüz: 7'den 70'e herkesin anlayabileceği bir tasarımı vardı.
Şıklık ve Masaüstü: Aero arayüzünün hala güzel olması bir yana Masaüstüne eklenebilen Widgetlar gibi bir sürü tasarımsal geliştirme vardı.
Uyumluluk: Gelişmiş uyumluluk özellikleri Windows 95 yani MS-DOS uygulamalarını bile hızlı şekilde açabiliyordu.
Kütüphaneler: Şu an Belgeler, İndirilenler, Resimler vb. klasörlerin sağ tarafta rahatça açılması mükemmel bir özellikti.
Office Faktörü: Office 2003'ten sonra Vista'ya rağmen Office 2007 mükemmel bir çıkış yakalamıştı ve şu anlki Officelerin atası olarak kabul edilecekti ondan sonra şu anki gibi kolay kullanılan Office 2010 Windows 7'ye büyük bir artı
oldu.

Bundan sonraki Windowslar ve Officeler için yol kaynağı olan Windows 7 ve onun Officesi Office 2010'a teşekkürler.

Son düzenleme:
W10 ve W11 de kontrol kullanıcıların elinden alındı.
W10 ve W11 in tek güzel tarafı drver konusu ama bu çok rahat bir şekilde W7 de de aynı sağlıkta olabilirdi.
W7 kullanabiliyor olsak hala W7 tercih ederim.
  • W10 ve W11 de kontrolün kullanıcılarda olmamasından nefret ediyorum. Bir ayarı değiştiriyorum 3 gün sonra bakıyorum eski haline dönmüş. Değiştirmemiz istenmeyen pekçok şey öyle bir gizlenmiş/gömülmüş ki bulmak namümkün.. vs
  • Online hesaptan da nefret ediyorum. Yerel hesap daha güvenli. Kişisel verilemiz donumuzun rengine kadar elde ediliyor.
  • Vs vs..

Ya W7 de denetim masasından ulaşamadığım, göremediğim bir ayar yoktu.
W10 ve W11 de araki bulasın. Var biryerlerde ayarlar ama bulunsun diye değil bulunamasın diye gömmüşler.

Aksini iddia etmeyin. Daha kurulumda bile öyle.
Kurulum ekranı niye şöyle değil (en azından) :
  • Microsoft hesabı ile kurulum. ( Varsayılan )
  • Yerel hesap ile kurulum. (Önerilmez) Kardeşim önermesende benim tercihim bu. Neden ulaşılamaması için elinden geleni yapıyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı