Oyun Neden yerli işlemci ve ekran kartı yok?

Kore'ye asker gönderdiğimiz dönemde, Türkiye'nin durumu, Kore'den iyi idi. Savaştan sonra ikiye ayrılan Kore'nin güney kısmı yatırımını insanlarını eğitmeye yaptı. Yüksek teknoloji öyle ha deyince üretilecek bir şey değil. Güney Kore'nin geldiği nokta ortada. Burada esas sorun ülkeyi idare edenlerin vizyonlarının ne olduğudur.

Yaparsa savunma sanayi ihtiyacı için yapar devlet şirketleri, ki birkaç firmanın projesi var zaten. Ama Türkiye'den özel sektörde böyle bir firmanın çıkıp milyar dolarlar yatırım yapıp şu andaki dev firmalarla yarışmasını beklemek hayal kurmanın da ötesinde bir şey.

Parayı daha kolay kazanmak varken kimse zor bir sektöre girip, tonla para harcayıp bir sanayi oluşturmak ve bunu büyütmek istemiyor. 2 gökdelen dikmek daha kolay ve karlı bir iş çünkü :)

Çıksa ne olur çıkmasa ne olur bizim ülkemizden sanki alacaksınız :D hanginiz Trident marka veya Reeder marka telefon kullanıyor mesela? İşini ehline bırakacaksın üretsen bile Reeder nasıl Apple'a asla rakip olamazsa Turkish RTX 4090'da NVIDIA RTX 4090'ın yanından bile geçemez.
Onların çoğu Çin marka telefonlara marka basıyor yalnız. Mesela: Gionee F1 - Trident A55; Gione M15 - GM21 Pro.

Kısaca bilgi birikim. Intel 100 yıldan fazladır işlemci üretiyor. Çinlilerin yaptığı ekran kartının hali belli... Bilgi birikim önemli.

Yok kanka ne 100 yılı milattan önce 3000'li yıllarda başlamışlar üretmeye(!)

"Türkiye bir ekran kartı cenneti (!)"

İşlemci ve ekran kartına gelene kadar adam akıllı bir yarı iletken sanayisi yok ki ülkede. Her şey adım adım. Sermaye gerekiyor çok fazla. Rekabet işi de zor. O gemi şimdilik bizim için kalktı denebilir. Bilim ve sanayi alanında yapılan bir reforma kadar sanmıyorum bir şeyler duyacağımızı.

Sorum başlıktaki gibi. Neden sadece NVIDIA ve AMD var? Sadece Türkiye için değil neden Rusya veya Çin ekran kartı ve işlemci üretmiyor da Amerikan mallarına mecbur bırakılıp çok yüksek fiyatlar ödüyoruz?
Ekran kartlarının %80'ı Çin ve Tayvan'dan çıkıyor Nvidia Çin markası olmasa da Asus Gigabyte ve birçok teknoloji markası Çin/Tayvan menşeili ve Çin'de üretilir. Üretim tarafını üstlendikleri için kendileri ekran kartı çıkartmıyorlar diye düşünüyorum.

Sorum başlıktaki gibi. Neden sadece NVIDIA ve AMD var? Sadece Türkiye için değil neden Rusya veya Çin ekran kartı ve işlemci üretmiyor da Amerikan mallarına mecbur bırakılıp çok yüksek fiyatlar ödüyoruz?
Çin ekran kartı üretmeye başladı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı