Oyun Neden yerli işlemci ve ekran kartı yok?

Ülke buna doğrudan hazır olmadığı için böyle girişimler zamanında olmadı. Şimdi olacak mı, bilmiyorum ama bence olmalı.

İlk önce devlet daireleri kendi işletim sistemlerimizi kullanmalıdır diyeceğim ama Pardus'ta tıp alanları, muhasabe alanları için gelişmiş çok çeşitli uygulamalar var mı bilmiyorum. Belki olmadığı için yada geliştiremedikleri için Windows kullanıyorlar ama okullarda kesin Pardus kullanılması şart. En azından lisans ücretlerini kısıp, kendi yazılımlarına yatırım yapmalılar.

Sorum başlıktaki gibi. Neden sadece NVIDIA ve AMD var? Sadece Türkiye için değil neden Rusya veya Çin ekran kartı ve işlemci üretmiyor da Amerikan mallarına mecbur bırakılıp çok yüksek fiyatlar ödüyoruz?
Türkyie'nin yerli işlemcisi var ama bilgisayar işlmecisi gibi güçlü bie işlemci değil. Yanlış hatırlamıyorsam adı Çakıl olması lazım. Rusyanın da işlemcisi olması lazım. Bir işlemci ürwtmek sadece bilgi birikimine materyale ve maddiyata bağlı bir şey değil, ARM'dan lisans almak gerekiyor diye biliyorum.

Ekstradan Apple'dan örnek alınabilecek bir konuda işlemciye yazılım desteği. M serisi çipler çıkınca Adobe vb. gibi firmalar işlemciye yazılımsal desteklemek için çaba sarf etmeye başladı.

Son düzenleme:
Sorum başlıktaki gibi. Neden sadece NVIDIA ve AMD var? Sadece Türkiye için değil neden Rusya veya Çin ekran kartı ve işlemci üretmiyor da Amerikan mallarına mecbur

En büyük ve gelişmiş Micro çip üreticisi TSMC nasıl kurulmuş zannedersem Haluk Tatar'in videosu vardı araştırma yaparsanız sorularınıza cevap olur basit tabiri ile sıfırdan Micro çip üretimi için fabrika kurmak üretmek hem çok zor hem çok maliyetli hem de şu anda gereksiz çünkü bu piyasa daha fazla gelişmeye açık değil 1 nm ciplerden sonra gidebileceği yer yok.

Cevabı basit çünkü mantıklı bir hareket değil AMD NVIDIA Intel gibi devlerle rekabet edebilecek seviyede üretim yapmamızım imkanı yok. En mantıklı olan savunma sanayi gibi alanlarda kullanılmak üzere üretmek ki gördüğünüz gibi o da yapılıyor.

Yo çin üretiyor hocam. Ama bahsettiğiniz Rusya gibi ülkeler üretmiyor. Her ülke yapabilir ama, hiç kimse bu işe girmek istemez.

Örnek çakma gayming rtx 4070ti

screenshot_45-png.png

İnanılmaz zor bir şey çünkü. Jim Keller potansiyelindeki beyinleri yurt dışına kaçırtmaya devam ettiğimiz sürece bir şey değişmeyecek.

Öncelikle Intel gibi olmayı unutun. Hem kendi tasarımını yapıp hem de kendi üretimini yapıyor. Bu işlemciyi üreten makinelerin başlangıç noktasından bugüne gelmesi için yapılan yatırımı ve zamanı hayal etmemiz mümkün değil. Artık atom boyutuna inmek üzereler çünkü. Hidrojen atomu 0.5 nanometre. Bugün işlemci üretimi yapan makinelerin tamamı bozulsa geçmiş olsun, bittik.

AMD gibi tasarımı yapıp TSMC'ye ürettirmek daha ideal bir çözüm ama ilk paragrafta yazdığım şey geçerli bu konuda da. İkinci sorun da x86 ve x64 mimarisi için AMD ve Intel'e yüklü bir miktarda lisans parası ödememiz gerekliliği. İnanılmaz bir yatırım, teşvik, zaman ve azim gerekiyor. O da bizde yok.

Böyle yani, bunlar benim görüşlerim.

Bırakın kendi ekran kartımızı üretmeyi ASUS, MSI gibi bir markamız bile yok bizim. Kendi ekran kartımızı üretmeye çalışırsak ayakta kalmak ve tercih edilmek için NVIDIA, AMD ve hatta artık Intel gibi rakip firmalarla ağır bir rekabete girmek gerek ve bu günümüz Türkiye'sinde çok zor. En azından ASUS, MSI veya Zotac gibi bir markamız olsa bence şu anlık o bile yeter.

Çıksa ne olur çıkmasa ne olur bizim ülkemizden sanki alacaksınız :D hanginiz Trident marka veya Reeder marka telefon kullanıyor mesela? İşini ehline bırakacaksın üretsen bile Reeder nasıl Apple'a asla rakip olamazsa Turkish RTX 4090'da NVIDIA RTX 4090'ın yanından bile geçemez.

Geri
Yukarı